Мая Заховайко
14:17 27/06/2009

Гіркий присмак солодкого популізму

Поточний пленарний тиждень завершився блокуванням парламентською трибуни «регіоналами», взаємними звинуваченнями між вчорашніми «без п’яти хвилин союзниками» з ПРіБЮТ і черговою порцією солодких обіцянок народних обранців. І якщо «бютівці» вже традиційно розповідають про «кадрові призначення в уряді на наступному пленарному тижні», то в Партії регіонів вирішили згадати про покращення життя «простих українців» шляхом збільшення мінімального прожиткового мінімум і зарплат.

Усе це звучить, як завжди, красиво, проте популізмом роботу уряду не покращиш і людей не нагодуєш. Чи розуміють це депутати? Певно, що так, але ж обіцяти легше, ніж працювати…

За чиї гроші «покращити» й «підвищити»?

На цьому тижні ті, хто себе називає парламентською опозицією, вирішили продемонструвати свою любов до народу і виступили з ініціативою підвищити вже з липня цього року прожитковий мінімум і мінімальну зарплату. 25 червня Верховна Рада ухвалила в першому читанні внесений регіоналами законопроект, яким пропонується затвердити на 2009 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 808 грн., з 1 жовтня – 848 грн., та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років – з 1 липня 727 грн., з 1 жовтня – 764 грн.; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 липня – 930 грн., з 1 жовтня – 987 грн.; працездатних осіб: з 1 липня – 860 грн., з 1 жовтня – 900 грн.; осіб, які втратили працездатність: з 1 липня – 644 грн., з 1 жовтня – 674 грн. Також законопроектом передбачено встановити з 1 липня 2009 року розмір мінімальної зарплати 825 грн., з 1 жовтня – 864 грн. та з 1 грудня – 900 грн. на місяць. Усі ці показники в середньому на 200 гривень більші, ніж затверджені у Держбюджеті на 2009 рік.

Не обов’язково бути економістом за фахом, щоб поставити досить логічне запитання до авторів цього «законодавчого дива»: де взяти на все це гроші? Адже згідно з розрахунками експертів, на виплати цих «підвищень і покращень» потрібно як мінімум 37 мільярдів гривень! От і парламентські журналісти запитали про це в автора законопроекту, «тіньового» міністра соціальної політики Михайла Папієва.

Регіонал хвацько запевнив, що в уряду на це гроші є, і що для цих виплат потрібно не понад 30 мільярдів, а «всього лише» 12. «Ці кошти є навіть в Держбюджеті, я вже не кажу про кредит МВФ у 7,5 мільярдів доларів», — сказав він.

Думаю, в МВФ не дуже зрадіють, коли дізнаються, що українська опозиція збирається потратити його транш «на проїдання»…Можна, звичайно, як варіант, запустити друкарський станок в Нацбанку, проте за такою логікою, «підвищувати соціалку» доведеться до безкінечності, що загрожує різким збільшенням нулів на українських банкнотах, неконтрольованою інфляцією й остаточною втратою довіри з боку міжнародних інституцій… Усе це ми проходили на початку дев’яностих, коли національна валюта обезцінювалася навіть не днями, а годинами.

Невже в Партії регіонів, яка ще наприкінці минулого року лементувала про «нереальність» урядового бюджету на цей рік, не розуміють простих економічних законів? Гадаю, що ні – спеціалісти там є і вони чудово усвідомлюють наслідки таких ініціатив. Розуміють вони й те, що Президент накладе вето на такі захмарні зміни до Держбюджету, якщо вони таки будуть ухвалені в другому читанні. Так у чому ж причина?

«Торгівля повітрям» або передвиборчий фальстарт

Різкий «приплив ніжності» до виборців з боку Партії регіонів пояснюється банальною «політичною доцільністю». Все досить просто: на цьому тижні Верховна Рада нарешті визначилася з датою президентських виборів, призначивши їх на 17 січня 2010 року.

Президент «привітав це рішення», тобто фактично дав старт передвиборчій кампанії (хоча в Україні вона й так вже стала перманентним явищем). І хоча офіційно стартує вона лише восени, але ж «послугами» парламентської трибуни, а точніше прямою трансляцією «з-під «куполу» народні обранці зможуть скористатися ще тиждень – 13 липня парламентська сесія закриється і «слуги народу» підуть на канікули.

Мабуть, «регіонали» просто вирішили «ефектно піти» (на відпочинок, звісно), щоб «любий народ» запам’ятав їхню щедрість і увагу, а заодно і «жадібність» гаранта й Кабміну. Приблизно такі висновки може зробити той, хто стежив в п’ятницю за блокуванням опозицією парламентської трибуни з вимогою «негайного розгляду змін до Держбюджету» і слухаючи обіцянки заступника голови Партії регіонів Олександра Єфремова про вимогу продовжити роботу сесії на ще один тиждень, якщо на наступному депутати не встигнуть розглянути цей закон у другому читанні…

Посилює ці припущення й заява Партії регіонів, оприлюднена одразу після закриття ранкового засідання парламенту його головою Володимиром Литвином (який, до речі, назвав ініціативи регіоналів «популізмом» і «торгівлею повітрям», хоча його депутати також голосували за підвищення прожиткового мінімуму в першому читанні). «Безпрецедентний цинізм БЮТ і самої Юлії Тимошенко, з яким вони поставилися до можливості вже з 1 липня підвищити зарплати і пенсії найбіднішим громадянам України на 200 гривень, ляже плямою ганьби на цю політичну силу та її лідерку…

Готуючись до комфортних відпусток, які депутати від БЮТ здебільшого проводять у «закордонних виборчих округах», «бютівці» не знайшли в собі й краплини сумління, щоб літо стало хоч трошки легшим і для мільйонів знедолених, які не те, що не мають перспективи поїхати на відпочинок, але ще й змушені жити надголодь…

Партія регіонів повторює – ми не дамо депутатам піти на канікули, доки вони таки не проголосують за підвищення мінімальних зарплат і пенсій. Ми не дамо корумпованому і безвідповідальному уряду, який безсовісно розкрадає країну, зневажити і скривдити найбідніших, які надіються на захист своєї держави», — йдеться у заяві Партії регіонів.

«Кадровий дощ» не за горами?

Натомість у фракції БЮТ заявили, що блокування парламентської трибуни пов’язане з небажанням Партії регіонів голосувати за кадрові призначення в уряді. Про це в інтерв’ю журналістам заявив заступник керівника БЮТ Андрій Кожем’якін. Він також попросив «регіоналів» «пояснити спершу, де взяти ці 30 мільярдів", а вже потім, пообіцяв Кожем’якін, БЮТ проголосує за зміни до Держбюджету.

Здивованим журналістам «бютівець» повідав, що коаліція збиралася проголосувати за кілька кадрових призначень, зокрема, на посади міністра фінансів, міністра транспорту та зв’язку, керівників Антимонопольного комітету та Держкомтелерадіо. Проте на запитання, чи є в сесійній залі голоси для підтримки кандидатур на згадані посади, Кожем’якін невпевнено відповів: «На затвердження кандидатур, здається, у нас є необхідна кількість голосів в коаліції»…

Більш оптимістично «пророкував» кадрові ротації в уряді на наступному пленарному тижні керівник фракції БЮТ Іван Кириленко. «Однозначно, на наступному пленарному тижні будуть голосувати за кадрові питання», – запевнив він. Щодо того, чи узгоджувались ці кадрові пропозиції з представниками Партії регіонів, народний депутат зазначив: «Питання це обговорене, підібрано кадри, які не мають яскраво вираженого квотного принципу чи партійного кольору». Щоправда Іван Кириленко зазначив, що в першу чергу переговори стосовно голосувань по кадрових призначеннях в уряді проводились між представниками коаліції. «Ми підтримаємо кандидатури по квоті «Нашої України», а вони підтримають наші», – сказав він.

Чи справді коаліція аж надто поривалася «доукомплектувати уряд професіоналами» наприкінці пленарного тижня чи просто використала прийом Партії регіонів – виставити супротивника у непривабливому світлі (мовляв, «ми хотіли, а нам не дали»)? Це, швидше, запитання риторичне…

Подив викликає те, що Кабмін зареєстрував постанову у Верховній Раді щодо кандидатур на міністерські посади лише у п’ятницю. Наразі у списку «обраних» п’ятеро осіб – на посаду віце-прем’єр-міністра України Кабмін пропонує призначити ректора Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» Михайла Згуровського, на посаду віце-прем’єр-міністра – Юрія Любоненка; Федір Ярошенко претендує на посаду міністра фінансів України; Тарієл Васадзе — на посаду міністра транспорту та зв’язку, а Віктор Шемчук – на посаду міністра юстиції. Окрім того, визначився уряд і з кандидатурою на посаду Держкомтелерадіо. Ним має шанси стати Генеральний директор інформагентства УНІАН Олег Наливайко…

Чи проллється нарешті над урядом «кадровий дощ» зусиллями коаліції, можливо, стане відомо вже за тиждень. Хоча прогнозувати щось в українській політиці справа, м’яко кажучи, невдячна, як, власне, і вірити в солодкі обіцянки з гірким присмаком розчарування, якими так щедро частують нас можновладці …

 

Читайте также по теме