Команда нинішнього президента США Барака Обами сьогодні здійснює серйозну ревізію відносин Сполучених Штатів із партнерами з Євросоюзу, Латинської Америки, Близького Сходу і з Росією. На тлі активних контактів Білого дому і Кремля, відносини Києва і Вашингтона до недавнього часу виглядали доволі блідо. На самміті з ядерної безпеки, який завершився сьогодні у Вашингтоні, новообраній українській владі, за словами заступника голови Адміністрації Президента Януковича Ірини Акімової, «відкрили вікно можливостей». />
Серед досягнень України під час візиту Віктора Януковича до Сполучених Штатів Америки провідний науковий співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відносин Національної академії наук Сергій Толстов виділив три головних. По-перше, як вважає фахівець, це є підтвердженням прямого зв’язку між Україною та США, підтвердження стратегічного партнерства і можливість консультацій у разі виникнення проблем. «Звичайно, українська сторона має ставити питання з приводу власних інтересів, використовувати це партнерство для поліпшення своєї ситуації. Другий момент – Янукович був запрошений на конференцію за участі сорока сімох лідерів держав, які належать до розвиненої частини світу, до індустріальних держав, а також нових ринків, що розвиваються. Це є певним визнанням статусу. І третє – це відновлення чи започаткування комісії стратегічного партнерства, у ході якої можуть вирішуватися певні проблеми. Ну й побічний момент – прямі консультації з Міжнародним валютним фондом, який, цілком можливо, скоро відновить програму допомоги Україні».
Україна, за словами експерта, перебуває у списку з 19 країн, які опинилися в переддефолтному стані і є чинником нестабільності у своєму регіоні, тому США допомагатимуть нам отримати гроші МВФ. Разом із тим гучну заяву про відмову України від високозбагаченого ядерного палива фахівець не вважає позитивним моментом. «Щодо негативу – це певна поступка, що стосується запасів збагаченого урану, яка робить більш складним створення власного циклу ядерного виробництва. Проте це не миттєве і не термінове завдання, оскільки для створення цього проекту немає достатньо грошей», — наголосив Толстов.
Українські євроатлантисти, натомість, піддають сумніву результати візиту Януковича до США, закидаючи новій владі нещирість і схильність до Росії. Так вважає, зокрема, аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. «Поки що реальні дії українського уряду і Президента, м’яко кажучи, не свідчать на користь того, що це партнерство є стратегічним саме для української влади, що вони розцінюють це партнерство, як стратегічне й критичноважливе і необхідне для української держави. Поки що у реальних діях, і навіть у риториці ми спостерігаємо страшенно великий перекіс і крен у бік Російської Федерації, і певну легковажність щодо співробітництва як з Європейським Союзом, так і Сполученими Штатами». На думку Володимира Горбача, нова українська влада має на меті лише отримання міжнародної фінансової допомоги, без чого не обійдеться виснажена політичними та економічними помилками економіка держави.
Успіх відновлення українсько-американського діалогу стане очевиднішим з часом — переконаний директор міжнародних програм Центру ім. Разумкова Михайло Пашков — бо зовнішня політика є делікатною і доволі інертною сферою. «Є ряд точок дотику, де можливе об”єднання зусиль. В цьому контексті візит Януковича до США можна розглядати, як позитивний. Я б утримався від конкретних оцінок, тому що ми можемо судити за результатами співробітництва. Зараз йдеться про своєрідну «звірку годинників», про визначення напрямків співробітницва.
Михайло Пашков також підкреслив, що для закріплення досягнутого у візаємовідносинах успіху доцільно би було провести наступне засідання українсько-американської комісії із стратегічного співробітництва у Києві.