Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект змін до власного, щойно прийнятого Регламенту. Зміни надають окремим депутатам право брати участь в створенні коаліції нарівні з фракціями. Законопроект підтримали 229 народних обранців. Проти виступили представники БЮТ. Обмінявшись з Головою Верховної Ради Володимиром Литвином звинуваченнями з цього приводу, вони пообіцяли наступного разу заблокувати роботу парламенту.
На початку вчорашнього засідання Верховної Ради нічого не провіщало скандалу. На порядку денному не було політичних питань, тому пропозиція спікера Володимира Литвина попрацювати наступного тижня в пленарному режимі не викликала протестів. "Це потрібно для того, щоб терміново прийняти ряд украй необхідних законопроектів", — пояснив колегам автор постанови про зміну календарного плану роботи парламенту народний депутат-регіонал Микола Комар. Втім, його слова не справили на представників БЮТ належного враження. "Справжню підоснову ми чудово знаємо, — заявив лідер фракції Іван Кириленко.– Ми розуміємо, що йдуть напружені переговори зі створення коаліції, розуміємо, які ведуться розмови, яка у кого мотивація". І поки в сесійній залі говорили про календарний план — у кулуарах активно обговорювали ініціативу регіоналів. "Зрозуміло, що це абсолютно суперечить Конституції України, але я не здивуюся, якщо Президент підпише документ", — заявив журналістам заступник голови фракції БЮТ Сергій Соболєв.
Проте, як не протестували "бютівці" законопроект таки було внесено до порядку денного, після чого спікер оголосив 30-хвилинну перерву. Перерва очікуваного компромісу не принесла і гаряча дискусія перенеслась до зали. "Я хочу сказати тим, хто кричить, одну фразу — запишіть її: ви не вмієте навіть кусати, ви умієте лише лизати! – обурився Володимир Литвин. З відповіддю не забарилися: «Ваша остання репліка дає мені право сказати, що не вам нас учити, як це погано – лизати і смоктати!" – відмахнувся бютівець Володимир Філенко. Втім це не завадило голові парламенту поставити законопроект на голосування в першому читанні. Внесення змін до Регламенту Верховної Ради підтримали 229 народних депутатів, після чого члени фракції БЮТ покинули сесійний зал. Готувати документ до другого читання було вирішено за скороченою процедурою, тому можна чекати його прийняття в цілому впродовж семи днів. “Це голосування є конституційним переворотом. Ми по-іншому цю ситуацію не розуміємо”, — сказав голова фракції БЮТ Іван Кириленко.
Показово, що за зміни до Регламенту не голосували депутати від "НУ-НС", яким приписували намір створити коаліцію з Партією регіонів на рівні фракції: ані "Єдиний центр", ані група Мартиненка—Жванії. І це зрозуміло: нова формула "регіоналів", яка отримала назву "входження тушками", дозволяє усунути цих панів від коаліційного процесу. Заручившись голосами лічених "індивідуалів", Партія регіонів може запросто «склепати» більшість із усіх бажаючих.
Проте, не виключено, що намагання змінити спосіб формування коаліції, це – один із факторів тиску регіоналів на той же «НУ-НС». Мовляв, якщо не хочете з нами, то ми і без вас все сформуємо. Однак це має і негативну сторону, оскільки таким чином підривається імідж Віктора Януковича як гаранта Конституції і демонструється прагнення Партії регіонів монополізувати владу, не зважаючи на правове поле. Зрештою, якщо зараз буде створена нелегітимна коаліція, це дозволить називати таким же нелегітимним і сформований нею уряд. У цьому зв»язку політолог Олексій Гарань зазначив, що Віктор Янукович поки що справджує прогнози аналітиків про те, що у разі обрання його президентство триватиме недовго, бо він «наламає дров». "Нині все виглядає так, наче Партія регіонів і Янукович "ламають дрова", — пояснив він. – А все має бути інакше – навіть риторики подібної регіонали мали не допустити, а діяти винятково у конституційному полі». />
У Володимира Литвина на критику з усіх сторін знайшлась тим часом своя відповідь: "Одні бачать в Конституції положення про те, що коаліцію створюють фракції, інші – що мають бути підписи, як мінімум, 226 депутатів, які виявили бажання працювати в коаліції. Конституцію кожен читає по-своєму».