Трохи менше тижня до початку місцевих виборів, а партії Європарламенту вже встигли підготувати проекти щонайменше шести критичних резолюцій. На жаль, ситуація, яка цього тижня склалася на Львівщині, надає Європі нові аргументи для критики.
У вівторок голова Львівської адміністрації Василь Горбаль зібрав у себе нараду за участі обласного керівництва, з одного боку, та представників політичних сил – з іншого. Він пообіцяв, що забезпечить в області чесні вибори, але вже в ніч зі середи на четвер суд виніс рішення, яким встановив, що було допущено грубі порушення з боку Львівської виборчої комісії стосовно формування дільничних комісій.
По суті, суд визнав незаконними формування дільничних виборчих комісій, дії і бездіяльність Львівської міської виборчої комісії. Водночас він залишив у силі рішення Львівської виборчої комісії стосовно формування дільничних комісій. Отож, рішення суду саме собі суперечить. В окремій ухвалі чітко вказано, що ці грубі порушення призвели до того, що в дільничні виборчі комісії були здебільшого включені представники Партії регіонів. До комісій також увійшли неповнолітні особи, особи, які навіть не мають права голосу на виборах Львівської міської ради і міського голови Львова. Однак це не вплинуло на те, щоб рішення Львівської ТВК було скасовано. З незрозумілих причин рішення суду скерували не в прокуратуру, а в ту саму Львівську міську виборчу комісію. Іншими словами, коло замикається – ухвала повернулася до самого порушника.
Представники близько 15 політичних сил, які борються за місця у депутатському корпусі міськради і за крісло мера Львова, спільно звернулись до ЦВК із вимогою змінити склад Львівської міської ТВК. Окрім того, два дні тому об’єднання «Свобода» на годину заблокувало приміщення виборчої комісії міста. Місцеві політики пояснюють, що вдались до такого кроку, оскільки члени ТВК порушують законодавство: закрито сформували дільничні комісії, затвердили їхній мінімальний склад з 18, а не 24 осіб. А це може спричинити черги під час голосування і, відповідно, сприятиме фальсифікаціям. Також політичні осередки вказують на те, що їх не ознайомили зі складом комісій, списки не опублікували у засобах масової інформації, а головами і секретарями призначені молоді люди 18-22 років, які, за словами представників партій, не мають досвіду роботи.
Міська виборча комісія Львова також не включила до складу дільничних комісій, окрім представників більшості опозиційних сил і нинішнього мера Львова Андрій Садового, який вдруге змагається за крісло міського голови.
Утім, навіть успішне оскарження не створює дійового методу, який поверне виборчий процес в правове поле. Скільки часу знадобиться для реформування складу дільничних комісій та чи встигнуть комісії це зробити до дня виборів? Очевидно, що ні. Практично неможливо за такий короткий термін знайти кваліфікованих працівників комісій, та ще й зі стажем роботи, як цього вимагає виборче законодавство.
Тим часом місцеві регіонали відкидають усі звинувачення на свою адресу щодо формування ДВК. Кандидат у мери Львова, регіонал Петро Писарчук (а саме його місцеві політики вважають причетним до складання списків), припускає, що можуть бути допущені помилки при формуванні комісій. Якщо в судовому порядку доведуть порушення, то він підтримує зміну складу комісій.
Експерт Назар Бойко вважає, що місцеві політики мали раніше спрогнозувати ситуацію щодо формування виборчих комісій і не допустити таких порушень. /> «Складається враження, що партії немов приспали. На сьогодні ситуація складна, до того ж новий закон про місцеві вибори сприяє таким порушенням. Тому, можливо, ця ситуація консолідує усі сили», – припустив Назар Бойко.
Якщо суд не ухвалить рішення про зміну складу виборчих комісій у Львові, то представники політичних сил обіцяють організувати акції протесту і зірвати вибори у Львові. А загалом у Львівській області на 17 тисяч місць у представницьких органах влади претендує 150 тисяч кандидатів.