Вступна кампанія-2010 добігає кінця, і до завтрашнього дня приймальні комісії вишів мають опублікувати остаточні списки зарахованих на навчання. Радість допоможе студентам швидко забути про всі проблеми вступу, ті ж, кому пощастило менше, будуть довше згадувати «гарячу пору» цього року. Проте для багатьох зацікавлених робота ще триває – напружено працюють громадські організації, які не встигають приймати скарги від незадоволених абітурієнтів.
Для більшості цьогорічних вступників напружений період розпочався з першого дня подання документів. Скорочення термінів роботи приймальних комісій призвело до неочікуваного ажіотажу серед абітурієнтів, які подекуди штурмом брали приміщення навчальних закладів, щоб подати документи. Не справлялися працівники комісій, яких не вистачало у більшості вишів. Додалася і страшна спека, що, як виявилося, тільки починала зростати. Були, звісно, й інші незручності та порушення.
“Новація 2010 року щодо реанімації так званих вступних випробувань призвела до того, що багато вступників не змогли фізично скористатися своїм правом подати документи і спробувати свої шанси в 5 вищих навчальних закладах. Тому що в багатьох вступників стався збіг, коли 5 університетів у різних місцях країни призначили ті самі пріснопам’ятні випробування у формі співбесід чи інших речей на один і той же день, при чому на одну й ту саму годину. Фактично, для багатьох оце право вибору 5 ВНЗ на 15 спеціальностей звелося до права спробувати свої можливості в одному вищому навчальному закладі”, — розповів голова правління Центру освітнього моніторингу, колишній перший заступник міністра освіти і науки Павло Полянський.
Крім того, за його словами, “параліч” системи “Конкурс” , а також те, що 5 серпня сайти жодного з вишів не оприлюднили списків, змусили «багатотисячні потоки потягами й електричками вступників за декілька днів розриватися по багатьох містах України, щоб побачити традиційні друковані списки».
Серед прорахунків Міністерства освіти і науки він зазначив також «підправляння» умови прийому на 2010 рік, а саме дозвіл при вступі на основі повної загальної середньої освіти на заочне й платне відділення подавати не шкільний атестат, а дипломи молодшого спеціаліста із зовсім іншими предметами, який також вираховувався за 200-бальною шкалою.
Повідомив Полянський також і про факти, коли працівники окремих приймальних комісій переконували батьків абітурієнтів не подавати документи на державне замовлення, бо там, мовляв, шансів не буде. І одразу видавали квитанцію на оплату уже першого курсу на платному відділенні – це до всіх конкурсів і рейтингів.
У свою чергу, голова правління Громадської мережі “Опора” Ольга Айвазовська розповіла, що ще до оприлюднення списків рекомендованих до зарахування працівники приймальних комісій просили батьків зробити благодійний внесок на рахунок вищого навчального закладу, при чому в конкретній сумі, за що адміністрація ВНЗ нікому не звітує. «Батькам говорили, що внесення цієї суми обов’язково позитивно вплине на зарахування і на ставлення до абітурієнта під час першої сесії», — зазначила вона. – «Були випадки, коли абітурієнту, який потрапив до списку рекомендованих до зарахування і приніс оригінали документів, адміністрація пропонувала заплатити чималу суму — також у формі благодійного внеску». На щастя, за даними ГО, переважна більшість абітурієнтів була зарахована і у разі відмови такі внески зробити.
Натомість міністр освіти та науки Дмитро Табачник вважає, що цьогорічна вступна кампанія проходить з меншою кількістю проблемних питань, ніж минулорічна. За його словами, якщо у 2009 році на консультаційний телефон надійшло майже 2 750 звернень, то в цьому році станом на сьогодні — 1 300. Відповідно громадян, які зверталися безпосередньо зі скаргами в Міністерство минулого року було 200 осіб, а станом на сьогодні — 157. Причиною величезних черг до приймальних комісій він назвиає збільшення кількості абітурієнтів, а крім того, на думку міністра, додала проблем і аномальна спека.
Хоча, в той же час його попередник, екс-міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко вважає, що вступну кампанію треба починати принаймні 1 липня — щоб заочники і випускники минулих років подавали документи, коли немає черг. На думку екс-міністра, це на третину зменшить черги в основному напливу абітурієнтів. Крім того, прискорить процес, на його переконання, підрахування середнього балу одразу при видачі атестату, а не в приймальних комісіях.
Однак, за словами О. Айвазовської, ані черги, ані неперевірені документи переможців олімпіад, ані будь-які інші незручності вступної кампанії не створювали таких проблем для абітурієнтів, як ті, що відбулися на етапі зарахування абітурієнтів.
За її словами, правила зарахування до вишів цього року передбачали 2 черги. Спочатку, 6 серпня, приймальні комісії оприлюднили списки рекомендованих до зарахування, а до 10 серпня абітурієнти мали подати оригінали документів.
Проте, за словами експерта, багато абітурієнтів із високим рейтингом не скористалися правом потрапляння у списки рекомендованих, оскільки не були вчасно попереджені і не змогли надати відповідні документи, а приймальні комісії вирішили закрити списки тими, оригінали чиїх документів мали.
“Відповідно до умов прийому пунктом 18.1, передбачалось, що у разі ненадання абітурієнтом оригіналу документів, його місце звільняється, і складаються скореговані списки рекомендованих. І вищі навчальні заклади практично в 100% закрили списки абітурієнтами з будь-якої частини списку, оскільки мали їх документи… Через цю плутанину ми зіткнулися із ситуацією, коли зараховані були не ті абітурієнти, які мали на це право відповідно до умов вступу, а ті, які швидше добігли з оригіналом документів”, — розповіла О. Айвазовська.
За її словами, до Громадської мережі продовжує надходити дуже багато скарг від абітурієнтів і їхніх батьків стосовно випадків несправедливого зарахування абітурієнтів із низьким рейтингом. Крім того, як зазначила О. Айвазовська, були випадки, коли приймальна комісія навмисно вводила в оману абітурієнтів стосовно конкурсу на певні спеціальності.
Тому “Опора”, за її словами, планує підбити остаточні підсумки по списках зарахованих абітурієнтів щодо балів, із якими вони були зараховані, і надати ці дані Міносвіти. “Міністерство освіти знає про цю ситуацію, але через те, що 100% навчальних закладів зробили таку дурницю, буде закривати на це очі… І цю проблему ще можна вирішити до 1 вересня. Якщо цього не буде зроблено Міністерством освіти — це буде показник того, що Міністерство освіти абсолютно поверхово спостерігало за роботою приймальних комісій в цьому році”, — зазначила вона.
І враховуючи такі порушення, не можна не помітити якоїсь дивної позиції Міносвіти. Так, виходить, що насправді абітурієнти у більшості випадків були позбавлені права обирати вищий навчальний заклад. Навпаки, це навчальні заклади, працівники приймальних комісій – з благословення або з мовчазної згоди МОН — почасти самостійно вирішували, кого їм зараховувати.
За виразом П. Полянського, вступна кампанія-2010 була більш схожа до трихвильового укомплектування вишів студентами. Уже 10 серпня МОН дозволило абітурієнтам, які не вступили на «бюджет», подавати документи до зовсім інших університетів на заочне і платне відділення, на зовсім інші спеціальності, хоча правила вступу передбачають подання абітурієнтами документів до не більше ніж 5 навчальних закладів і в сумі не більше ніж на 15 спеціальностей. А якщо приймальні комісії і в такий спосіб не зможуть укомплектувати ВНЗ, то їм дозволяється провести ще один додатковий набір заяв на заочне відділення і зарахувати абітурієнтів до 25 серпня.
«Не наші діти існують для комплектування університетів, а громадяни повинні мати право обрати університет – в тому є суть конкурсного вступу. А в цьому році вийшла теза «рівний доступ університетів до дітей», — зазначив він.
І – як доказ – останні заяви Д. Табачника про наміри змінити правила ступу в наступному році. На думку міністра, виші мають отримати право брати участь у відборі кращих абітурієнтів, а кількість вузів для подачі документів, у той же час, має бути обмежена. «Варто зазначити, що керівники найбільш авторитетних університетів схильні до пропонування міністерству ще більших обмежень, наприклад: три плюс три. Тобто, три вищі навчальні заклади і право подати документи на три спеціальності. Ми будемо це розглядати при підготовці умов прийому на наступний рік», — наголосив при цьому Д. Табачник.
Чим завершаться такі ініціативи міністра і ректорів поки що невідомі, однак можливостей у абітурієнтів обирати собі місце навчання, видно по всьому, залишається все менше.