У переддень професійного свята журналістів депутати все ж не дали парламентським кореспондентам перепочити. І хоча нова коаліція так і не була проголошена, роботи «акулам пера» вистачало. Чого лише варте дружне голосування народних обранців за відставку міністра оборони Юрія Єханурова чи їхнє нестримне бажання попрацювати ще й наступного тижня в пленарному режимі…
Не все ще поділено?
Те, що широка коаліція у п”ятницю не постала у парламенті перед ясні очі виборців, мало кого здивувало, адже засідання фракцій БЮТ і ПР з цього питання мали відбутися лише ввечері. Наприкінці дня представники обох цих політсил повідомили, що «все переноситься».
«Вибити» відповідь, коли ж саме країна нарешті дізнається рішення головних гравців майбутньої «ширки», вдалося лише у «регіонала» Дмитра Табачника. За його словами, засідання фракції ПР заплановане на вівторок, 9 червня. При цьому він зауважив, що точний час наразі не відомий. «Швидше за все у другій половині дня», — додав він, трохи подумавши.
Натомість у БЮТ загадково мовчать і лише Андрій Кожем’якін пообіцяв, що фракція найближчим часом таки «засяде», проте не гарантовано, що «коаліційне питання» буде обговорюватися…
Можна лише здогадуватися, що ще не поділили ПРіБЮТівці: посади, повноваження у новій редакції Конституції чи ще якісь «дрібнички». Так чи інакше, всі учасники переговорів дружно відмовилися коментувати варіант нової Конституції, який з учорашнього вечора «гуляє» Інтернетом. В ньому, зокрема, пропонується запровадити два тури виборів до парламенту, обрання президента у Верховній Раді та інші не менш радикальні новації…
Голова Верховної Ради Володимир Литвин також запевнив, що не готовий коментувати те, що «прочитав в неофіційному варіанті», водночас прохопився, що єдине, чого він не сприймає — це продовження повноважень Верховної Ради України до 2014 року. «Якщо це буде в остаточному варіанті, це буде виглядати як узурпація влади", — сказав спікер.
Яким саме чином «узурпувати владу» надумали парламентарії може стати відомо вже наступного тижня, адже вони 322-ма голосами підтримали пропозицію БЮТ попрацювати в сесійному режимі ще й з 12 до 15 червня. І справа тут, звісно, не в працелюбності, яка раптово охопила конституційну більшість депутатів, а в намаганні якомога швидше домовитися і вже наступного тижня приступити до практичного втілення цих «домовленостей» (звісно, якщо вони будуть досягнуті). Наразі ж ситуація у парламенті нагадує аж надто банальний латиноамериканський серіал, в якому на кульмінаційному моменті «розв’язка пристрастей» переноситься на наступну серію.
Пинзеник, Огризко, Єхануров… Хто наступний?
Проте частину своїх пристрастей депутати сьогодні все ж вихлюпнули. «Щасливчиком», а точніше «новою жертвою нелюбові Тимошенко» став черговий президентський міністр – керманич оборонного відомства Юрій Єхануров. Після того, як голова президентського Секретаріату Віктор Балога пішов у відставку і нарешті «перестав заважати команді Прем’єра працювати», об’єктом політичної немилості леді Ю став саме міністр оборони.
Темні хмари згущувалися над його головою ще минулого тижня. Проте, дотримуючись усіх традицій «драм» і «мильних опер», депутати вирішили приберегти розправу над Юрієм Івановичем «на десерт», тобто на кінець тижня. За його звільнення проголосували 363 народні депутати з БЮТ, ПР, Компартії, Блоку Литвина і частини “НУ-НС”. Звичайно, звільнили його не «просто так». Депутат від БЮТ Валерій Писаренко дуже емоційно зачитав звіт Головного контрольно-ревізійного управління, в якому виявився цілий список «корупційних гріхів» вже екс-міністра. Серед них і зловживання у сфері забезпечення військовослужбовців харчуванням, і незаконний розподіл землі, і порушення при закупівлі пально-мастильних матеріалів і т.д і т.п. Цікаво, що усі ці «ляпи» в діяльності міністра зацікавили БЮТівців лише зараз, хоча ще півроку тому колишній міністр оборони й депутат від “НУ-НС” Анатолій Гриценко звертав увагу депутатів на численні недоопрацювання й відверті порушення законодавства оборонним міністерством.
І хоча без п”яти хвилин ПРіБЮТівці відхрестилися від змови проти Президента (адже саме за його квотою призначається міністр оборони), та все ж представник глави держави в парламенті Ігор Попов запідозрив їх у помсті гаранту. «Міністрів звільняють не через їх діяльність, а тому, що треба комусь щось довести, або розчистити місце, тому що комусь не вистачає… Юрій Іванович міг би, зважаючи на ситуацію, працювати і далі, але сьогоднішнє голосування продемонструвало, що це дрібна політична розправа», — зазначив чиновник. При цьому він наголосив, що Віктор Ющенко дочекається підписання постанови про звільнення Юрія Єханурова і лише після цього визначиться щодо нової кандидатури.
А поки Президент визначатиметься, не виключено, що наступного тижня Верховна Рада «піде» ще одного урядовця – міністра юстиції Миколу Оніщука. Цього в кулуарах не заперечив заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін. Тож наступного пленарного тижня на українське суспільство чекає чергова серія парламентського серіалу «Хто кого ПРіБЮТ», головне, щоб після неї громадяни України не стали лише глядачами без жодного права голосу…