З 24 жовтня до 1 листопада в столиці пройде 39-ий Київський міжнародний кінофестиваль „Молодість”, фестивальними майданчиками для якого стануть кінотеатри „Київ”, „Жовтень” та „Кінопалац”. Отже, вітчизняним кіноманам вже час починати готуватися до кіношного тижня, як завжди насиченого яскравими подіями, сенсаціями, відкриттями, зустрічами та несподіванками. Сподіваємось, цього року, вони будуть лише приємними…
Насамперед, про родзинки „Молодості” — це фільми відкриття та закриття фестивалю. Першим має стати фільм „Коко Шанель та Ігор Стравінський. Таємна історія” (Франція), який представлятимуть режисер Ян Коунен та продюсери Клоді Осар та Кріс Болзлі. Другим – „Джон Рабе” ( Німеччина), на показ якого мають приїхати режисер Флоріан Галенбергер, акторка Ан Консіні та продюсер Бенджамін Херман. У себе на батьківщині фільм отримав 11 нагород «Лола» і був визнаний кращою кінострічкою Німеччини цього року та, а за зізнанням А. Халпахчі — незмінного директора „Молодості” – має стати „кращим фільмом з усіх тих, що були показані за останні п’ять років на фестивалі”.
Головна інтрига фестивалю – конкурсна програма і журі. І якщо з першою більш-менш ясно, оскільки учасники програми вже давно зареєстровані в усіх трьох категоріях: студентські фільми, перші професійні короткометражні фільми та перші повнометражні ігрові фільми і представлені на офіційному сайті кінофестивалю. Інтригу зі складом журі організатори кіноподії побажали зберегти до дня відкриття. На сьогоднішній день відомими є лише вітчизняні члени журі, які підтвердити згоду на участь в фестивалі: це поет і видавець І. Малкович та К. Вострякова.
Не менший інтерес викликає позаконкурсна програма „Молодості”. Цього року вона дуже різнопланова і включатиме такі заходи: „Фестиваль фестивалів” (де традиційно будуть показані найбільш цікаві фільми-учасники міжнародних фестивалів світу), „Французьке кіно сьогодні”, „Німецький бульвар”, „Нове російське кіно”, „Сучасне аргентинське кіно”, „Східний експрес”(кращі фільми з Центральної та Східної Європи), „Кіно Ізраїлю”, програму фільмів на гей/лесбійську тематику, програму “короткого метру” зі Швеції та Німеччини, програму документальних фільмів про визначних митців „Сенс життя та мистецтва”, ретроспективи фільмів Катрін Деньов та Жака Таті і програму „Права людини”.
У рамках фестивалю запланований кіноконцертний вечір С. Юрського з презентацією його кінорежисерської роботи „Лиса співачка” і проведення майстер-класів провідних міжнародних кіномитців. Також, вперше від час фестивалю, буде реалізовано проект „Фестивальне телебачення”, ініціатором якого виступила телекомпанія „Україна” . Вона є генеральним інформаційним партнером фестивалю і призначила свій приз за кращу режисерську роботу будь-якого вітчизняного фільму в будь-якій категорії. Щоправда, таких не так багато. Проблеми в українському кіновиробництві не могли не позначитися на складі учасників фестивалю. Зокрема, в конкурсній програмі повнометражних фільмів Україну представлятиме лише один – „Відторгнення” режисера Володимира Лета.
„Це повністю вітчизняний продукт, — наголосив А. Халпахчі, — за сценарієм, фінансуванням та виробництвом, але поки що єдиний. Дуже шкода, бо ми розраховували на більше фільмів від українських виробників, але з різних причин вони ще не готові. Можливо, з’являться ще кілька вітчизняних короткометражок — ще є трохи часу. Ми намагаємося, аби українські фільми відповідали кращим світовим зразкам, тому дуже ретельно ставимося до конкурсних критеріїв оцінювання”. />
Що стосується негативних моментів — такі також є — і пов’язані вони традиційно з
фінансуванням фестивалю. Фінансова підтримка з боку держави – є не просто скромною, а жалюгідною, якщо зважати на те, що це єдиний український кінофестиваль, який добре знають в усьому світі. Цього року урядовці спромоглися виділити всього лише 1 млн. гривень (торік було 1,5 млн) – це лише 12-13% загального бюджету. А от столична мерія цьогорічний кінофестиваль просто ігнорує — поки що з міського бюджету не виділено жодної копійки. Більш того, за словами А. Халпахчі, місто не розрахувалося з фестивалем ще за минулий рік (замість обіцяних 100 тис. гривень було переказано лише 20 тис.). „Ставлення міста до фестивалю є поза межами культури”, — так прокоментував цю ситуацію А. Халпахчі.
Новацією фестивалю є презентація проекту „Заробітчани”, започаткованого благодійним фондом „Нові традиції”, який виступає генеральним партнером фестивалю „Молодість”. Проект передбачає надання всебічної допомоги українським трудовим мігрантам. У рамках даного проекту допомогу зможуть отримувати громадяни України, які збираються за кордон на заробітки, працюють за кордоном або повернулися на Україну з-за кордону і потребують інформації, юридичної, фінансової та іншої підтримки. Міжнародна практика показала, що кіно на соціально значимі теми є і творчо, і комерційно успішним, тому ми запропонували провести конкурс синопсисів короткометражного художнього фільму про українських заробітчан в рамках 39-го Київського міжнародного кінофестивалю „Молодість”, – сказав голова фонду С. Бондарчук на прес-конференції. В конкурсі можуть взяти участь усі охочі, без жодних обмежень за віком, громадянством, освітою та професійною належністю, а переможець отримає грант у розмірі $3000на написання повноцінного сценарію короткометражного ігрового кіно на „заробітчанську” тематику та сертифікат переможця.