На його відставці по черзі наполягали всі політичні фракції, стверджуючи що саме він винний в у красі фінансової системи України. Рівно рік назад, перед новорічними святами голову Нацбанку уже намагались звільнити, але спроба залишилась програною. І от тепер, коли сплив 5-річний термін повноважень Володимира Стельмаха і до його відставки залишився один крок, якось мляво і тихо політики вирішили, що хай вже добуде «ворог»національної валюти до обрання нового Президента, а там час покаже.
Отже, до кінця виборів Президента Володимир Семенович продовжить очолювати центральний банк. Як пояснив перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов, роз’яснення Конституційного суду щодо пунктів закону про призначення голови НБУ говорить, що питання про його звільнення Верховна Рада може розглядати винятково після відповідного подання президента. «Поки такого подання не буде, голова Нацбанку продовжує виконувати свої повноваження», — заявив Анатолій Шаповалов. І хоча питання, чи робитиме Президент подання про звільнення з посади голови нацбанку Володимира Стельмаха, залишається відкритим, у самому Національному банку кажуть, що зміна керівництва відбудеться відповідно до закону, тобто, після того, як президент подасть, а парламент затвердить кандидатуру нового голови.
Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький також каже, що сам Володимир Стельмах не подаватиме заяви про відставку, і що ця його позиція має підтримку серед учасників ринку. «Ринок не захвилювався з приводу того, що голова Національного банку 16 грудня не подасть заяву про звільнення, що він не буде «драпати», що він буде вести себе відповідально. І ринок це оцінив. Ринок це сприйняв як правильний сигнал, і тому ми не бачимо турбулентності на ринку». Та й сам Володимир Стельмах днями заявив, що готовий ретельно виконувати свої обов’язки до прийняття Президентом і парламентом країни остаточного рішення про ротацію керівника центрального банку.
Якщо Президент слідуватиме букві закону про Нацбанк, то перше подання йому треба буде вносити 31 січня — в день, коли Верховна Рада працювати не буде. Наступне подання за графіком — 14 січня, коли депутати будуть на календарних канікулах. Це означає, що перший фактичний розгляд подання Президента про відставку Володимира Стельмаха чи пропозиції призначити його на новий термін відбудеться не раніше 28 січня. Однак у цей день розглядати це питання навряд чи захочуть самі депутати — адже буде ще не зрозуміло, хто переміг на виборах.
Таким чином, свої обов’язки Володимир Стельмах буде виконувати як мінімум до лютого. Як максимум — до травня-червня. Цей сценарій може бути реалізований в тому разі, якщо за підсумками другого туру президентських виборів у країні повториться протистояння зразка 2004-2005 років, коли кандидат, який програв, не визнає переможця. До вирішення суперечок в судах, на засідання яких підуть місяці, Президентом буде залишатися або Віктор Ющенко, або його функції буде виконувати спікер Володимир Литвин, — але ні той, ні інший змінити Володимира Стельмаха на посаді голови Нацбанку не наважиться.
Компромісна кандидатура
Володимира Стельмаха було призначено головою Національного банку рівно 5 років тому, 16 грудня 2004 року за поданням Президента Леоніда Кучми, термін перебування якого на посаді добігав кінця. У країні відбувалися бурхливі президентські вибори.
Національним банком тимчасово керував Арсеній Яценюк, заступник Сергія Тигіпка, який на час виборів пішов у відпустку, аби очолити штаб Віктора Януковича. Звісно, логічнішим було б, якби подання кандидатури керівника Нацбанку зробив би вже новий глава держави. Проте тоді, наприкінці 2004 Володимир Стельмах виглядав компромісною кандидатурою, здатною утримати стабільність на валютному та банківському ринку під час політичної нестабільності. Крім того, за часів, коли Віктор Ющенко очолював Нацбанк, Володимир Стельмах був його заступником, а після того, як Віктор Ющенко став Прем’єром, Володимир Стельмах сам вперше очолив Нацбанк.
Проте, компромісність фігури керівника НБУ завершилася із початком економічної кризи, коли контроль над друкарським верстатом країни та ще й напередодні нових виборів міг вирішити багато проблем. Відтоді та аж до грудня 2009 року депутати від різних політичних сил не полишали спроб звільнити голову Національного банку України.
Хто наступний?
На думку члена правління “Промінвестбанку” Владислава Кравця, після відставки Володимира Стельмаха, виконувачем обов’язків голови НБУ буде перший його заступник Анатолій Шаповалов. «Більш того, я впевнений, що ще як мінімум три місяці голову Нацбанку не призначать», — додав Кравець. Експерт також припустив, що в найближчі півроку стабільності очікувати не варто, оскільки велика ймовірність того, що за президентськими виборами будуть парламентські.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь у свою чергу відзначає, що з точки зору економіки, було б правильно призначити головою НБУ одного з теперішніх заступників Стельмаха. «Якщо кандидатуру вибирати з досвіду роботи, а не за політичними характеристиками, гідною кандидатурою може бути хтось із його перших заступників. У них величезний досвід роботи в НБУ. Інакше людині доведеться входити в справу, приживатися в новій команді, а це не зовсім правильно. Ми вже такі варіанти бачили. Наприклад, призначення Тігіпка в грудні 2003 року на посаду голови Нацбанку», — нагадав експерт.
Характерно, що у банкірському середовищі обох перших заступників вважають найбільш ймовірними кандидатами на посаду голови НБУ після інавгурації нового Президента країни. Зокрема, Анатолій Шаповалов користується прихильністю Миколи Азарова, з яким разом працював у Міністерстві фінансів у період прем’єрства Віктора Януковича. За словами джерела в Партії регіонів, Микола Азаров уже обговорював з лідером партії кандидатуру Анатолія Шаповалова.
У свою чергу Олександр Шлапак довгі роки був соратником по комсомолу Сергія Тигіпка, якому пророкують посаду віце-прем’єра з економіки та фінансів (спостерігачі впевнені, що яка б політична сила не виграла вибори — парламент буде розпущено в інтересах розкручених на президентських виборах технічних кандидатів). Олександр Шлапак заступав Сергія Тигіпка, коли той очолював Нацбанк у 2003-2004 рр..
Кандидатами на цю посаду називають також керівника “Укрсоцбанку” Бориса Тимонькіна, голову “Ощадбанку” Росії Ігоря Юшка, голову Держфінпослуг Віктора Суслова та екс-заступника голови НБУ Сергія Яременка. Крім того кожна з партій має своїх кандидатів. Зокрема, у БЮТ це заступник міністра фінансів Олександр Савченко, у Партії регіонів — Сергій Льовочкін і Василь Горбаль.
У той же час більшість експертів впевнена, що ні Анатолій Шаповалов, ні хтось інший із заступників Володимира Стельмаха не займе місце останнього. Не наважуються назвати наступника й представники парламентських фракцій, розповідаючи щось про професійність, чесність та неполітичність кандидата, але прізвищ уникають.
Дивно, адже ще зовсім недавно з усіх боків лунало так багато галасу довкола голови Національного банку. І от тепер, політики змовкли. Ні хвора фінансова система, ні підбита національна валюта, ані застуджена економіка вже не турбують тих, хто так щиро намагався усунути «поганого» Стельмаха. БЮТівці навіть відкликали проект постанови про звільнення голови Нацбанку, мотивувавши це тим, що питання не на часі. Навіть нібито опозиція, яка завжди проти, вирішила, що відставку відкласти до кращих часів. /> «Треба звільняти людину, яка зробила такий обвал гривні. Але зрозуміло, що до виборів зробити це нереально. Це чи не єдине питання, у якому політичні сили парламенту об’єднані», — сказав депутат від Партії регіонів Олександр Стоян.
Депутат від Блоку Литвина Сергій Гриневецькийзгоден, що було б недоцільно звільняти голову НБУ напередодні виборів. «Я думаю, що до виборів Стельмах протримається і до завершення цих виборів ніяких змін не буде. Безумовно, він заслуговує на відставку, але ще однієї ситуації напруженості нам у політичному житті України непотрібно — до виборів лишається менше місяця, а за місяць кардинально змінити становище з гривнею неможливо, який би голова НБУ не прийшов до влади», — переконаний він.
На відставці Володимира Стельмаха, як наполягали так і продовжують наполягати депутати від КПУ, проте представники цієї сили запевняють: зараз, коли рішення залежить від Президента, Віктор Ющенко просто не піде на такий крок. «Взагалі-то цю відставку треба зробити негайно, тому є відповідна постанова Верховної Ради, і ставлення як суспільства, так і політиків до цієї особи (В. Стельмаха — ред.) негативне, адже з ним пов’язані багатомільярдні махінації і, фактично, обвал української гривні. Тому ми маємо говорити не лише про відставку пана Стельмаха, але й про притягнення його до кримінальної відповідальності», — вважає депутат від Компартії Олександр Голуб.
За його словами, Президенту України невигідно відправляти В. Стельмаха у відставку. «Стельмах прикриває оборудки пана Ющенка та його сім’ї, у тому числі й фінансові спекуляції. Він розуміє, що йому (Ющенку — ред.) перебувати на цій посаді недовго, тому він зробить все, щоб протримати пана Стельмаха на посаді до закінчення своєї каденції», — сказав Олександр Голуб.
Зрозуміло, що наступним головою НБУ має стати людина професійна і максимально віддалена від політичних впливів. Однак проблема в тому, що цей портфель для багатьох залишається ласим шматком, тому назвати професіоналів, які могли б очолити НБУ, можна, але навряд чи їх призначать на цю посаду.