Галас, який зчинився довкола відставки уряду в понеділок – продовжувався і на вчорашньому засіданні. Правда, тепер стало зрозуміло, що найбільше їй піддалися якраз організатори. Саме їхні внутрішні негаразди вийшли назовні разом з неможливістю зібрати достатню кількість голосів, хоча б серед своїх, не кажучи вже про інші фракції. />
Фракція Партії регіонів – галасування без дій?
Партія регіонів вирішила не полишати свої надії відправити уряд Юлії Тимошенко у відставку. Зранку, перед початком засідання їхні представники заявили, що мають уже щонайменше 173 підписи за відставку Юлії Тимошенко. Таку цифру озвучив спікері фракції Олександр Єфремов. Натомість її лідер Віктор Янукович заявив журналістам, що його сила «не проводила і не проводить консультацій зі створення нової коаліції в парламенті й технічного уряду». Але «якщо уряд не буде виконувати закони — хай іде».
З якої причини регіонали не можуть домовитись хоча б говорити одне й те саме – невідомо. У розмові з кореспондентом “ГолосUA” джерело в Партії регіонів повідомило, що ця ситуація є відображенням справжнього стану справ у партії. «Партія мертва зсередини і це помітно неозброєним оком. Сьогодні вони кричать про відставку уряду, але ж кричать не перший день і не другий. А де ж дії? Немає, бо і не може бути жодних спільних дій у політичній силі, яка давно розбилась на дрібні острівці і кожен з цих острівців живе своїм життям». — сказав співрозмовник. За його словами, не всі представники біло-блакитних погоджуються з планом «звільнити» діючий Кабінет міністрів. «Група Бориса Колесникова, категорично проти такого розвитку подій. Вони уже заявили, що не дадуть голоси «за», що поставило Партію регіонів у досить пікантну ситуацію» — зазначило джерело.
У блоці Юлії Тимошенко ведуть себе порівняно спокійно і навіть називають дату, коли регіонали спробують усунути уряд. Як заявив заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін, станеться це 5 грудня. Тоді, мовляв, протягом 60 днів, тобто аж до другого туру президентських виборів, усі урядовці працюватимуть в.о., а відтак у парламенті діятиме «так звана технічна більшість». Водночас депутат висловив переконання, що чергова спроба регіоналів відставити Прем’єра завершиться «черговим гучним пшиком», оскільки в регіоналів бракує голосів. «Про яку відставку може йтися, якщо зі 172 членів фракції Партії регіонів лише 120 поставили свої підписи за відставку уряду», — зауважив Андрій Кожем’якін.
У некоаліційній частині фракції «НУ-НС» ініціативу регіоналів» підтримувати також не збираються. За словами В’ячеслава Кириленка, Юлія Тимошенко сама зацікавлена піти у відставку. “Чи можна це допускати, адже вона повинна нести відповідальність за соціально-економічну ситуацію в Україні.» — “доносив” нардеп до широких мас свою позицію.
Не останню роль у зміцненні позицій Прем’єр-міністра — стало рішення Комітету з питань регламенту, який визнав Миколу Мартиненка легітимним головою фракції «Наша Україна — Народна самооборона». Як відомо, Микола Мартиненко є прихильником Юлії Тимошенко і його переобрання могло призвести до виходу «НУ-НС» із коаліції з БЮТ.
У фракцій Комуністичної партії України наголосили, що у разі постановки питання відставки уряду – політрада вирішить та прийме зважене політичне рішення. Хоча, схоже, комуністи не вважають відставку доцільною. «Питання відставки Кабінету міністрів — це питання достатньо важке, хоча сьогоднішня влада гірша за всі, що були до неї. Але в умовах нинішньої кризи відсутність уряду гірша, ніж поганий уряд. Я скептично ставлюсь до позиції Партії регіонів, враховуючи те, що вона координує свої дії з Президентом. Тому, думаю, що відставка уряду — це скоріше інструмент, щоб домогтися дострокових парламентських виборів», — пояснив депутат-комуніст Спиридон Кілінкаров.
Так куди ж падає наша політика ?
“Прикрасила” учорашнє засідання Верховної Ради і бійка. Шарпанина, щоправда, мала локальний масштаб і тривала недовго. Побилися бютівець Олег Ляшко та регіонал Владислав Лук’янов. Перший підскочив до трибуни з претензіями до першого віце-спікера Олександра Лавриновича, який за відсутності Голови Верховної Ради головував на засіданні. Фракція Блоку Тимошенко наполягала на тому, щоб після розгляду перших двох питань порядку денного — Програми соціально–економічного розвитку України та проекту закону про держбюджет на 2010 рік — на розгляд були винесені законопроекти про зміни до бюджету, раніше заветовані Президентом. Зокрема, йдеться про виділення додатково 1 мільярда гривень на подолання епідемії грипу. Олександр Лавринович поставив цю пропозицію на голосування, однак вона набрала тільки 195 голосів. Тоді Олег Ляшко наполіг на повторному голосуванні, але бажаної відповіді так і не почув. Ринувшись до трибуни БЮТівець наштовхнувся на регіонала Владислава Лук’янова, який без вагань потягнув «колегу» за краватку і зірвав її.
Подія нібито нікчемненька – почубились та розійшлись, але депутати ухопились за це, як за величезний скандал й поспішили до ЗМІ. Виявилося, що та краватка нібито коштує три тисячі гривень — принаймні таку суму з трибуни назвав Владислав Лук’янов, обурившись тим, що нардепи носять “дрібнички”, варті трьох пенсій звичайного українця. Олег Ляшко – вартість заперечив і попросив відшкодувати йому хоча б хімчистку.
А на трибуні, в цей час, стояв перший заступник міністра економіки Анатолій Максюта, якому випало презентувати проект Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2010 рік. Напевно, його мало хто слухав, адже «за» програму проголосували тільки 193 «коаліційні» законодавці. Подібне голосування очікувало й бюджет. За проект проголосували 189 депутатів. Представники групи «За Україну!» закликали повернути бюджет на доопрацювання Кабінету міністрів. у чому знайшли підтримку Партії регіонів. Бютівці, правда, пригрозили, що відсторонять Олександра Лавриновича від головування на засіданні, якщо той поставить постанову на розгляд. Посварились, покричали на тому й розійшлись.
Уже залишаючи будинок Верховної Ради один з працівників її апарату якось похмуро зауважив: «Куди падає наша політика — ми всі знаємо, але до чого тут люди? Чому наша журналістика падає з ними? Хіба проблема вартості краватки Ляшка важливіша, за те, що країна живе без бюджету, живе серед нищівного стану економіки та соціально-моральної деградації? Чому ж тоді бійка двох депутатів та те, хто кого перший за краватку смикнув, з’являється червоним на шпальтах газет, інтернет-видань та на екранах телевізорів?»