Чесно кажучи, від слова “газ” вже верне, за рідким винятком, чи не кожного українця. Під цим словом криється одна з найбільших таємниць нашої держави: звідки він береться і куди дівається. Якщо трохи проаналізувати проблему, то спливає ще одна, також неприємна для українця фраза: «Коли за нього розрахуються?». Нас так залякали та прокомпостували темою «борги і газ», що оплата населення за блакитне паливо вже перевищує 150% щомісячно — тобто, народ платить наперед, а гроші держава все одно комусь винна. Тож чому так відбувається?
Скільки ми “їмо”?
За підрахунками експертів, споживання газу Україною за п’ять місяців 2009 року склало 22,44 млрд. кубометрів. З них промисловість України “з’їла” 5,05 мільярда, підприємства паливно-енергетичного комплексу разом із виробленням тепла для населення спожило 10,48 млрд. кубометрів, населення для своїх потреб — 9,33 млрд. й інші. Як правило, взимку споживання блакитного палива набагато вище, ніж у теплий сезон. Так, наприклад, за січень загальна кількість спожитого газу склала 6,98 млрд. куб. м, в той час, коли за квітень ми використали 2,75, а в травні ще менше — 1,76 млрд. кубометрів газу.
Проте дуже цікавий факт з”являється вже й тут: споживання газу Україною у першому півріччі склало понад 27,3 млрд. кубометрів. За п’ять місяців 2009 року було спожито 22,4 млрд. кубометрів газу, отже за червень якимось чином нам вдалося спожити майже 5 млрд. кубометрів газу.
Загальний рівень розрахунків споживачів за газ за І квартал 2009 р. знизився до 76,7% порівняно із 93,9% за підсумками 2008 року. Наприклад, промисловість платить за газ постійно, але не в повному обсязі: від 80 до 100% щомісячно. Населення, з прокомпостованими публікаціями в ЗМІ головами у квітні заплатило 147%, а в травні 173%. Псують картину здебільшого комунальні підприємства теплоенергетики — за І квартал цього року середній рівень оплати становив 48,5%.
Щодо угод з Росією
Відповідно до угоди з Росією, Україна має отримати у 2009 році 40 млрд. кубометрів газу. /> Потім було домовлено про зменшення обсягу постачання газу до 33 млрд. кубометрів. За перше півріччя 2009 року Україна отримала від „Газпрому” 8,7 млрд. кубометрів, з яких 4,1 млрд. кубометрів було закачано в українські підземні сховища газу. Тобто за друге півріччя 2009 року Україна має отримати втричі більше — 24,3 млрд. куб.м газу. Чи буде так, чи ні — загадка.
З ціною виходять знову таки цікаві цифри. У квітні 2009 року імпортний газ в сумарній кількості обходився Україні в 272 долари за тис. куб. м. газу. В цей же час, газ внутрішнього виробництва «Нафтогаз» може закуповувати без податків за 26,6 долара, але з державними накрутками компанія отримує блакитне паливо по 31,9 доларів за тисячу кубометрів. Державі набагато дешевше обходиться власне виробництво, проте в його розвиток вкладається ганебно малі суми.
Транзит газу за п’ять місяців 2009 року склав 30,941 млрд. куб. м., тобто, за рік “Газпром” більше 80 млрд. не прокачає. І Україна не отримає тих грошей, на які так сподівалась.
Коли почнуться проблеми
З початку 2009 року в Україні видобуто 10,8 млрд. куб. м газу (підприємства „Нафтогазу України” видобули 9,9 млрд. куб. м газу, підприємства компанії „Надра України” та інші підприємства – 925,8 млн. куб. м газу). Фактично Україна спожила 10,8 млрд. кубометрів власного газу та 4,6 млрд. кубометрів російського газу. Однак, як вже зазначалося, за перше півріччя 2009 року було спожито 27,3 млрд. кубометрів. Різниця — це газ, який уряд внаслідок переуступки боргових зобов”язань забрав в „РосУкрЕнерго” (11 млрд. кубометрів). За прогнозом експертів, проблеми із газом та російськими контрактами розпочнуться, як тільки в Юлії Тимошенко закінчиться резервний ресурс. Тобто, вже наприкінці цього року.
Про самі борги
Впродовж 2008 року „Нафтогаз України” реалізував газ через своє дочірнє підприємство „Газ України” обсягом 45,0 млрд. куб. м газу на суму 37,0 млрд. грн.. “Газ України” провів розрахунки лише на суму 33,9 млрд. грн., тобто його борг перед „Нафтогазом України” за газ з ресурсу 2008 року на 01.01.09 складав 3,1 млрд. грн. Загальна кредиторська заборгованість „Газу України” перед компанією „Нафтогаз України” на 01.01.09 р. становила 12,6 млрд. грн.
За І квартал 2009 року реалізовано 16,8 млрд. куб. м газу на суму 19,4 млрд. грн., а проведено розрахунків на суму 11,5 млрд. грн.. Тобто борг „Газу України” перед „Нафтогазом” за газ з ресурсу 2009 року станом на 01.04.09 становить 7,8 млрд. грн. Це удвічі більше, ніж за весь минулий рік, а загальна кредиторська заборгованість „Газу України” перед „Нафтогаз України” на 01.04.09 р. становила 18,4 млрд. грн. Тобто, в “Нафтогазі” є дочірнє підприємство, через яке проходить газ і гроші. Щодо останніх, то, як стверджують експерти, вони не проходять, а осідають там.
Проблеми невиплати «Газом України» коштів позначились і на платоспроможності самого “Нафтогазу”. Так за лютий цього року компанія розрахувалась із “Газпромом” за 1,1 млрд. куб. м (396 млн. дол. США) за рахунок сплати російським монополістом авансового платежу за транзит територією України природного газу російського походження для споживачів Європи. У березні – 1 млрд. куб. м (360 млн. дол. США) – частково за рахунок кредиту „Ощадбанку”. В квітні – 2,35 млрд. куб м (646 млн. дол. США, з яких 450 млн. дол. США „Нафтогаз України” отримала від „Газпрому” як авансовий платіж за надання послуг з транзиту природного газу територією України у наступних роках). У травні – 2,37 млрд. куб. м (651 млн. дол. США) – частково за рахунок емісії, яку ініціював Президент Віктор Ющенко, та кредиту „Ощадбанку”. У червні – 1,04 млрд. куб. м (286 млн. дол. США) – за непідтвердженими даними, частково за рахунок кредиту „Ощадбанку” в розмірі 110 млн. євро та 29 млн. дол. США за рахунок повернення „Укргазбанком” грошових коштів після надання кредиту від „Ощадбанку” під рефінансування та одержання від Міністерства фінансів України облігацій внутрішньої державної позики, які збільшили грошову масу в країні, що дало змогу розрахуватись. Виходить,в наступні місяці реально немає чим розраховуватись.
До речі, на першу декаду червня 2009 року боргові зобов’язання компанії „Нафтогаз України” перед кредиторами – банківськими установами становили понад 38 млрд. грн.. За підсумками І кварталу 2009 року найбільші обсяги заборгованості „Нафтогаз України” має по розрахунках з „Газом України” за договорами поставки газу для підприємств теплокомуненерго – 2,8 млрд. грн., а також хімічних та металургійних підприємств – 1,68 млрд. грн. І це при тому, що вони мають платити наперед.
Станом на 1 січня цього року загальна дебіторська заборгованість споживачів перед ДК „Газ України” за реалізований природний газ складала 9,1 млрд. грн., у т.ч. з ресурсу 2008 року – 5,56 млрд. грн., а станом на 1 квітня загальна заборгованість склала 14,35 млрд. грн., у тому числі, за газ з ресурсу 2008 р. – 2,62 млрд. грн. та за газ з ресурсу 2009 р. – 8,26 млрд. грн. Це відбувається через те, що більшість підприємств ТЕК була «кинута» урядом після підняття ціни на газ і їм не були відшкодовані компенсації, тому борг завис.
Цікава інформація була надана представниками компанії „Укртрансгаз”: за 2008 р. неоформлені обсяги газу по дочірніх компаніях „Нафтогазу України” склали 2,7 млрд. куб. м. газу, за І квартал 2009 р. – 218 млн. куб. м.
Хто при газі
Під «Газом України», який не розраховується із “Нафтогазом”, знаходяться підприємства, які мають контракти з цією компанією. Рівень оплати компанії облгазів (25 в Україні) і міськгазів складає лише 55%. Вони продають газ споживачам, але віддають лише частину грошей «Газу України», а той віддає лише частину від частини «Нафтогазу».
У керівництві «Газу України» за розрахунки із “Нафтогазом” відповідає Михайло Заславський, який є заступником директора з питань газопостачання та розрахунків. За даними директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, які він навів під час круглого столу на тему: „Ринок газу в Україні: поточна ситуація та можливості розвитку”, нижче, тобто в структурах газорозподільчих підприємств контроль над значною частиною структур мають така відома фігура. як Д. Фірташ та нардеп-регіонал Ю. Бойко. Далі — 5 підприємств підконтрольні В. Вексельбергу (через компанію “КЕС-Холдинг"). “Київгаз” та “Київоблгаз” підконтрольні групі А.Іванова — В.Хмельницького. Ще 2 підприємства контролюються Франчуком та 2 — В.Шелуденком.
(Матеріал підготовлено за матеріалами експертів в газовій сфері).