Половина львів’ян не може назвати жодної інституції, якій вони довіряють. Більше 33% жителів найбільшу довіру мають до церкви, а найменшу — до політичних партій. Такими є настрої львів’ян на старті виборчої кампанії за даними опитування центру «Соціоінформ». А це, за оцінками місцевих політологів, тривожний сигнал.
За результатами цього дослідження, близько 20% львів’ян проголосують на виборах до Львівської міськради за ВО «Свобода», 15% – за партію «Батьківщина», майже 9% віддадуть свої голоси за «Фронт змін», за Партію регіонів – 6%. Мають шанс отримати депутатські мандати також «Наша Україна», «Сильна Україна» та «Пора». Схожий розподіл голосів буде і на виборах до Львівської обласної ради.
Водночас кожен шостий виборець ще не визначився, кого підтримати на місцевих виборах. При цьому львів”яни називають політичні партії корумпованими інституціями на рівні з прокуратурою і міською владою. Націоналістична ідеологія найбільше імпонує жителям Львова. Принаймні про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного на початку вересня Українським центром вивчення громадської думки «Соціоінформ».
Як повідомила директор центру Наталія Зайцева-Чіпак, майже 26% жителів Львова у своїх політичних уподобаннях схиляються до націоналістичної ідеології. Ще майже 23% львів’ян найближчими вважають християнсько-демократичні цінності. Дещо меншою підтримкою користуються ліберальна (7%), консервативна (5%) та соціалістична (4%) ідеології. Натомість зовсім не популярними у Львові є анархізм, який підтримують менше, ніж 2% опитаних. У той же час 30% львів’ян або ще не визначились із цим питанням, або взагалі не підтримують жодної ідеології.
Під час соцдослідження інтерв’юери «Соціоінформ» методом поквартирного опитування мешканців Львова опитали 800 респондентів, віком від 18 років.
Виборча кампанія буде гострою
Щодо претендентів на крісло мера Львова, згідно з опитуваннями, лідером є діючий міський голова Андрій Садовий, який припинив своє членство у партії «Наша Україна». Ймовірно, з огляду на її низький рейтинг, бо нашоукраїнці мають менше прихильників, ніж регіонали. Конкурентом у боротьбі за крісло мера в Андрія Садового буде народний депутат від Партії регіонів Петро Писарчук.
Політолог Анатолій Романюк вважає, що виборча кампанія буде доволі гострою. «Однією з головних інтриг буде питання щодо участі чи ні партії «Батьківщина», – каже він. – А за своєю гостротою, рівнем місцеві вибори будуть такими ж як і цьогорічні президентські».
Оскільки передвиборча кампанія лише розпочалась, то електоральні настрої змінюватимуться, прогнозує політолог. І це, знову ж таки, залежить від того, чи братиме участь у виборах на Львівщині партія «Батьківщина», в якій панує розкол і обидві групи подали до ЦВК кандидатури своїх представників у виборчих комісіях на Львівщині та у Львові.
Недовіра-недовірою, а голосувати галичани будуть
За оцінкою політолога Юрія Шведи, змішана система голосування, з одного боку, є позитивною, але з іншого, депутат-мажоритарник, який висувається від партії, змушений буде дотримуватись партійних зобов’язань і водночас намагатись служити громаді, яка його обрала. «Це не нормальна практика, коли партія контролює мажоритарника, бо це вноситиме протиріччя у діяльність і депутата, і партії. Тому що мажоритарник не знатиме, як йому діяти, коли позиція партії і громади буде різною. Депутати будуть поділені на білих і чорних. Білі – це ті, що пройшли по списках і займатимуться ідеологією, і чорні – це мажоритарними, до яких звертатимуться виборці і вимагатимуть вирішення їхніх питань», – наголошує політолог.
Традиційно явка виборців на Львівщині на місцевих виборах вища, аніж на президентських. Тому варто сподіватись, що на дільниці прийдуть понад 80 відсотків виборців. />