Малі мобільні оператори України намагаються встановити єдину ціну на операцію завершення телефонного з’єднання для всіх компаній, що надають послуги мобільного зв’язку, на рівні 25 копійок (сьогоднішня ціна 50 коп.). Як вважають керівники мобільних компаній, це неодмінно призведе до здешевшання послуг зв’язку.
Днями в Антимонопольному Комітеті України відбулись слухання щодо оцінки становища, яке посідають найбільші оператори зв’язку на ринках інтерконнекту (взаємоз’єднання). АМКУ хотів визнати великих мобільних операторів України та компанію “Укртелеком” монополістами. Справа розглядалась за поданням малих мобільних операторів та Кабінету Міністрів.
Для забезпечення зв’язку між абонентами різних операторів компанії підписують двосторонню угоду, що є приводом для спекуляції між компаніями. Кожна з них, встановлює власну ціну на послугу завершення телефонних з’єднань на власних мережах ( власна ціна на вхідні дзвінки від інших операторів)— тому, по суті, кожна з них становить собою монополію. Скажімо, відомий випадок, коли компанія “Білайн” і МТС не підписали подібну угоду, що призвело до того, що споживачі послуг цих операторів не могли спілкуватись один з одним. Великі мобільні компанії, такі, наприклад, як “Київстар” та МТС можуть собі дозволити не підписувати угоди за низькими цінами, чим ставлять у складне становище малих операторів. Саме через цю ситуацію проти великих компаній, що надають в Україні послуги зв’язку, були висунуті звинувачення у монополізмі.
Як зазначив генеральний директор компанії «Українські радіосистеми» Сергій Миронов (ТМ «Beeline»), кожний мобільний оператор щороку опиняється у “грудневій лихоманці”, адже всі контракти закінчуються із першим січнем. Неврегульоване законодавство дозволяє вести нечесну боротьбу великих та малих компаній. Колись, нарешті, на його думку, це має закінчитись встановленням єдиного тарифу. І хоча це призведе до зниження цін на мобільний зв’язок, на думку Сергія Миронова, створить рівні можливості для конкуренції.
Якщо Антимонопольний комітет визнає монополним надання послуги завершення телефонних з’єднань на власних мережах — автоматично набуде чинності рішення встановити єдину ціну у розмірі 25 копійок за хвилину завершення (відповідно до встановленого у 2006 році порядку), яка стане найнижчою у Європі. За словами Сергія Миронова це дасть можливість всім мобільним операторам, незалежно від того, на якому сегменті ринку вони працюють, чесно вести бізнес.
Проте, за даними мінстерства фінансів України, зниження вартості послуги завершення призведе до втрати держбюджетом майже 1,6 млрд. гривень. Проти такого рішення виступає і податкова, й це зрозуміло, адже мобільні оператори посідають друге місце серед усіх платників податків і зниження цін неодмінно призведе до втрати ними цієї позиції.
Генеральный директор компанії «Укртелеком» Георгій Дзекон погоджується, що в Україні немає законодавства, яке б регулювало відносини між операторами. “І тому немає нічого дивного, що оператори цим активно користуються. Але це не дуже чесна конкуренція.” — зазначив він. Водночас Георгій Дзекон переконаний, що якщо тарифи знизяться, податкова цього не відчує, адже зі зниженням вартості послуг має збільшитися їхнгя кількість.
Тим часом Антимонопольний комітет дійшов висновку, що законодавство у цій сфері досі не розвинуте і його треба вдосконалювати. Виконувач обов”язків голови комітету Олександр Мельниченко призначив робочу групу, що має детально дослідити ситуацію і розробити заходи з її врегулювання. Встановлення 25 копійок за з”єднання, на думку Антимонопольного комітету, є не дуже розумним рішенням. Та все ж, за словами Олександра Мельниченка, зниження відбудеться, і обов’язково призведе до здешевлення послуг мобільних операторів та міських телефонів.