Музей історії міста Києва, який вже п’ять років перебуває на правах „квартиранта” в Українському домі, відновлює свою виставкову діяльність. Ця подія була приурочена до святкування Днів міста.
„Традиція святкування днів Києва сягає початку 80-х років, — розповіла заступник директора Музею історії м. Києва з науково-просвітницької роботи Людмила Мороз, — 26 травня 1982 року кияни вперше святкували символічний ювілей — 1500 років заснування Києва. Це були остання субота та неділя місяця травня, коли Київ вдягається в зелене вбрання, буяє свіжою зеленню і каштановим цвітом. О цій порі року місто є найкрасивішим і найпривабливішим, отже недарма саме цього дня урочисто, на високому рівні було відкрито експозицію музею історії міста Києва.
Відкривав новий музей у Кловському палаці Володимир Щербицький – тодішній перший секретар ЦК Компартії України. Кияни, певно, пам’ятають цю чудову будівлю на Печерську. І що прикро, що саме у травні, тільки 2004 року, наш музей фактично залишився без приміщення. І ось вже 5 років ми свого приміщення не маємо. Експонати музею весь цей час зберігаються в ящиках, псуються і найбільше прикро, що їх не можуть подивитися ані кияни, ані гості нашого міста.”
Чи отримає музей історії столиці своє власне приміщення хоча б до наступного дня Києва, ніхто з працівників музею напевно сказати не може. „Це запитання скоріше потрібно ставити міській владі, — вважає заступник директора Музею історії м. Києва з наукової роботи Анатолій Збанацький, — а їй, схоже, байдуже, що місто з такою древньою історією фактично не має свого музею.”
Втім, впадати у відчай працівники музею не збираються, а тому вирішили до чергового свята порадувати киян і гостей столиці відновленням виставкової діяльності. Під виставкову роботу відведено лише одну залу, але експозицію планують змінювати щомісяця. Перша виставка, презентація якої приурочена саме до День Києва, присвячена японському мистецтву, зокрема традиційному японському живопису. Крім картин, написаних тушшю на папері у традиційній художній японській манері, на виставці будуть представлені ляльки у національних костюмах традиційного японського театру “Кабукі”, бонсай та паперові фігурки орігамі. До речі, охочі навчитися цього давнього виду японського мистецтва, можуть взяти участь у безплатному майстер-класі, яке влаштовує київський клуб любителів орігамі.
Цікавим є те, що художні експонати для першої виставки, що представляють фонди музею, є подарунками від японського міста-побратима Києва – Кіото, яке має таку ж давню й цікаву історію, як і наше місто. Історія розвитку побратимських відносин з цією древньою столицею Японії, за словами А. Збанацького, розпочалася ще у 60-ті роки, але тривалий час не вдавалося підписати договір про побратимство. На заваді ставало те, що духовне керівництво синтоїстської церкви, яка є панівною в Японії, не давало згоди, мотивуючи це тим, що багато японських військовополонених загинуло в радянському полоні після закінчення Другої світової війни. І тут допоміг випадок: під час чергового візиту до Кіото, делегації Києва все ж таки вдалося пояснити і переконати японську сторону, що японські полонені гинули не тому, що хтось хотів заподіяти їм шкоду, а тому що вся країна тоді була в руїнах і тяжко доводилося всім, не лише полоненим, а й радянським людям. Виявляється, на цій зустрічі серед супроводу намісника Кіото був присутній монах, який побував у радянському полоні і він підтвердив слова наших представників.” Після цього договір був підписаний і з 1971 року Київ і Кіото підтримують тісні дружні відносини.
Київ має подібні дружні відносини і з іншими містами світу, зокрема, статус міст-побратимів нашої столиці мають близько 60 міст з різних країн світу. І для Києва це може стати непоганим приводом для номінації до Книги рекордів Гінеса — вважають музейні працівники.