Олег Громов
16:32 11/02/2009

МВФ не хоче рятувати Україну..?

Деякі експерти вважають, що Міжнародний валютний фонд повністю розчарувався співробітництвом із Україною. Скажімо, на думку економіста Олександра Демиденка, фонд, по суті, відклав на невизначений час ухвалення конкретного висновку щодо подальшого діалогу із нашою країною про надання чергового траншу кредиту. «На мою думку, МВФ сьогодні наполягає на вирішенні таких основних питань: покращення фінансового стану компанії «Нафтогаз України», урегулювання дефіциту Пенсійного фонду, фактичне «переписування» державного бюджету країни, а також подальшої рекапіталізації банків», — стверджує Олександр Демиденко.

А виправляти немає чого..?

Слід сказати, що буквально вчора Президент України Віктор Ющенко на засіданні Ради національної безпеки і оборони заявив, що завдяки діям уряду Тимошенко щодо нібито присвоєння 11 млрд. кубометрів газу, який, по суті, не належить Україні і не є оплаченим, компанія «Нафтогаз України» може опинитися на грані банкрутства. Юлія ж Тимошенко наполягає, що це «блакитне» паливо належить Україні. Як відомо, «переписувати» головний фінансовий документ країни голова уряду також не має бажання. Та й її заяви щодо наповнення Пенсійного фонду теж досить однозначні — мовляв, там все гаразд. Щодо рекапіталізації банків, голова уряду за допомогою Генеральної прокуратури фактично «забрала» 3 млрд. грн. «допомоги» у банку «Надра», і цим поставила його на грань банкрутства. 

Вести переговори в Україні немає з ким

Хоча Прем’єр і заявляла, що банки уряд все ж таки буде рятувати. Звісно, маючи на увазі Національний банк. Таким чином за умов хаосу і перетягування «канатів» двома головними центрами влади кожен на себе і перекладання помилок на свого візаві, МВФ сьогодні опинився в такий ситуації, що вести переговори щодо надання чергового траншу в Україні просто немає з ким.

МВФ наполягає на суттєвому скороченні соціальних витрат з бюджету – інакше економіка країни просто не витримає. Голова уряду та деякі члени Кабміну (зрозуміло, окрім Віктора Пинзеника, якого вже практично не видно і не чутно) однозначно є противниками такого підходу.  Минулого четверга директор Європейського департаменту МВФ Марек Белька, який прибув спеціально до Києва, мав досить важкі переговори із Юлією Тимошенко саме на ці теми. Але нічого із цього так і не вийшло.  /> Керівники МВФ сподіваються зробити це найближчими днями, можливо наступного тижня. Адже ситуація із державними фінансами в нашій країни є досить загрозливою. 
Можливо, відчуваючи це, голова уряду і надіслала листи з проханням виділення кредиту нашій державі у сумі 5 млрд. доларів російському прем’єрові та головам урядів декількох держав. Те, що Юлія Тимошенко таки подавала це звернення сьогодні у аналітиків та багатьох політиків не викликає сумнівів та заперечень. 

Голова уряду не допустить згортання соціальних програм

Так, по-перше, як вважають американські політологи, в умовах невиконання вимог МВФ і коли бюджет країни «тріщить» в буквальному сенсі цього слова по швах, кредити Україні все ж таки потрібні. По-друге, як пише «Уолл-стріт джорнел» на своєму сайті, виконати умови МВФ Юлія Тимошенко зараз просто не зможе – непопулярні рішення призведуть до скорочення соціальних програм та подальшого зубожіння простих людей. А це вона собі дозволити не може – адже скоро розпочнеться президентська кампанія і налаштовувати проти потенційного кандидата на вищу посаду в країні нинішній керівник уряду не буде. «Тому Юлії Тимошенко нічого не залишається, як «йти із шапкою» по різних країнах і просити грошей», — зазначає один із українських політологів, який побажав залишитися невідомим.

Що буде з гривнею?

Відтак Олександр Демиденко прогнозує, що курс гривні до долара за умов не надання кредиту МВФ може втриматися ще деякий незначний час на позначці 8. Але це, за словами аналітика, триватиме не довго. «Ймовірно, що національна валюта вже найближчим часом може подолати бар’єр 10-12. Це буде звичайним колапсом, адже проводити експортно-імпортні операції за таким курсом буде означати цілковитий крах для українських підприємств», — вважає економіст.

За словами аналітиків, близьких до Нацбанку, сьогодні у головній фінансовій установі країни залишилось менше, ніж по 40 млн. доларів на день інтервенцій до кінця наступного місяця. Це незначна сума. Скажімо, в січні НБУ витрачав кожного дня до 200 млн. доларів. «Як же за таких умов буде стримуватися девальвація?!», — ставит риторичне запитання Олександр Демиденко, і відповідає. – «Просто ніяк». 

Хто винен в такому стані речей НБУ, голова уряду, Президент чи хтось інший, простим українцям вже якось немає значення. Видно лише одне – рятувати країну в цей час просто нікому. Всі готуються до президентських виборів.

 

Читайте также по теме