Під час перегляду теленовин 5-річна донька моєї знайомої запитала: />
— Мамо, чому оті дядьки завжди сваряться?.
— Бо вони політики – підхопив батько малої.
— Бо вибори попереду і вони забрехались — саркастично додав ще один присутній.
— Та вони просто багато грошей мають і не можуть їх поділити – підсумувала подруга.
Ця невелика історія, запам’яталась тим, що дає чітке уявлення про ставлення суспільства до політичних реалій сьогодення. Маленький українець з ранніх років всотує у себе розуміння того, що політик, принаймні в Україні – це явище негативне, оманливе та жадібне.
Вчорашня погоджувальна рада – стерла останні надії на нормальну роботу на цьому пленарному тижні, а ще вкотре довела, що блокування, лише тактичний хід. Тут вже пропонуй, не пропонуй варіанти виходу з ситуації «ступора», а “вони”, та й зрештою і “вона” – сваряться і сваряться… що ж, вони політики… та й вибори близько… і ділити є що.
Саме той факт, що наближається президентські перегони, і наштовхує на думку, що Верховна Рада не може бути заблокованою наглухо аж до їх початку. Найбільш вірогідним, є сценарій перманентних блокувань/розблокувань парламенту, залежно від конкретної ситуації. Експерти зазначають, що трибуну триматимуть заблокованою, а звільняти будуть лише у виняткових випадках, наприклад, під тиском фракційних бізнес-лобі. І те, що Верховна Рада відкрилася у вівторок, не означає, що Партія регіонів повністю відмовиться від блокувань трибуни. Але зараз їй потрібно було вибратися з пастки, в яку вона сама себе загнала.
На чиїх умовах працюватимемо?.. або хто кому дурень.
Погоджувальна рада розпочалась з несподіваної згоди фракції БЮТ змінити спосіб голосування, правда, в обмін на першочерговий розгляд урядових кадрових призначеннь. "Якщо фракція Партії регіонів дасть нам можливість працювати, то ми б хотіли першим питанням поставити кадрові призначення уряду. Тому що вони не потребують обговорення", — пояснив депутат від БЮТ Андрій Кожем’якін.
Регіони не поступились, нібито і згоду дали та лише за умови, що першими розглянуть підвищення соціальних стандартів і перед цим необхідно буде змінити спосіб голосування з персонального на картковий. "Ми пропонуємо повернутися до голосування в нормальному режимі і пропонуємо, щоб ми не ділили заслуги від цього закону, а прийняли злагоджене рішення", — заявив регіонал Олександр Єфремов. -"Ми порахували суми витрат, які має зробити держава на ті 2 місяці, що залишилися, щоб вирішити цю проблему. Сума коливається від 1 мільярда 400 мільйонів до 5 мільярдів", — зауважив депутат. "Погодьтеся, це не та сума, яка може викликати в нас побоювання щодо неконтрольованих процесів інфляції", — додав він.
Коли інший регіонал Владислав Лук`янов в черговий раз почав вимагати повернення до голосування за закон щодо соцстандартів, бютівець Сергій Терьохін зауважив, що найближчим часом зробить "те, що давно збирався" – подарує Партії регіонів підручник з макроекономіки, оскільки вони не знають, про що говорять. За його словами, при підвищенні соцстандарів зарплата зростає насамперед у тих, кому вона табелюється за найвищим коефіцієнтом, тобто для самих народних обранців. На це Лук’янов обурився: "Якщо людина, яка переді мною виступила, думає, що ми хочемо собі витребувати якусь копійку, то ми можемо відмовитися від заробітної плати". "Сам дурень", — віджартувався Терьохін.
«Сенсорний палець» Яценюка та компроміси Литвина.
У сварку з традиційною роллю арбітра вступив спікер Володимир Литвин. Відповідаючи на закиди депутатів від коаліції, що повернення до голосування картками дасть змогу депутатам від Партії регіонів голосувати за свої закони картками відсутніх колег, тобто "ввести мертві душі", він зазначив: "Я вивчив усе, що стосується "Ради-3" і всі документі передам до профільного комітету, після рішення якого я одразу підпишу (розпорядження). Але щоб ви не нарікали”. На що регіонал Олександр Єфремов зазначив, що документи потрібно передавати не до профільного комітету, а до Генпрокуратури, оскільки під час встановлення колишнім спікером Арсенієм Яценюком нової системи "Рада" були виявлені факти нецільового використання коштів. Володимир Литвин здивувався, що відповідна пропозиція виникла лише зараз, а "одразу після встановлення “Ради-3” не було жодних нарікань» і запропонував ухвалити постанову щодо недопустимості будь-яких дій, спрямованих на дестабілізацію роботи парламенту, в тому числі і блокування трибуни. У цьому ж проекті постанови пропонується доручити регламентному комітету розробити і подати на розгляд новий проект регламенту, а також визнати такою, що втратила чинність, постанову про зміну способу голосування і повернутися до звичайної процедури. У Партії регіонів пропозицію голови Верховної Ради компромісом не назвали, заявивши, що поки що треба готувати постанову про скасування попередньої рішення про зміну способу голосування.
Пізніше на брифінгу дещо знервований спікер пообіцяв поставити на голосування всі пропозиції щодо розблокування трибуни і способу голосування, але сказав це якось тихо і невпевнено, мабуть, сумніваючись у тому, що діло до цього дійде і все не завершиться як завжди сварками на погоджувальній.