Наука VS Центрвиборчком (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Ця історія розпочалась ще у 2004 році, коли постановою Кабінету міністрів всі будівлі Державного Наукового Інституту цукрової промисловості разом із приміщенням бібліотеки були передані в оперативне управління Центрвиборчкому. (Йдеться про будинки по вул. Лютеранській, 18 і Лютеранській, 20, загальна площа яких перевищує 3 тисячі м кв. Це — за 100 метрів від метро "Хрещатик").

Всупереч чинному законодавству науковцям не було надане альтернативного приміщення, тому вони відмовились виїжджати з інституту, який був створений там ще у 1927 році. У відповідь все обладнання лабораторій, бібліотеку з фаховими книжками ХVI століття та результати досліджень вчених за майже 100 років було просто викинуто на вулицю, а згодом перевезено до складу, де не було належних умов для зберігання. Науковці запевняють, що первинний фонд бібліотеки Інституту цукрової промисловості складав 25 тисяч одиниць — це понад 50 тонн. В бібліотеці зберігались книжки із фондів Російської імперії, була зібрана вся існуюча у СРСР література галузі та вивезені у 1945 році з Німеччини книжки найдавнішої бібліотеки цукрової промисловості світу. Бібліотека була однією з найдавніших у світі, а за своєю унікальністю їй не було рівних. Однак з приміщень із спеціальною технікою для зберігання цінної літератури книжки опинилась у приміщенні, що затоплювалось за найменших опадів.

Щоб “виселити” науковців з Лютеранської, їм вимкнули світло та опалення, внаслідок цього всі труби у приміщенні розмерзлись. Тож кілька років тут не опалюють взагалі. У 2008 році науковці власним коштом почали вивозити зі складу бібліотеку назад до інституту, щоб зберігти найцінніше, однак багатьом з книжок вже потрібна була реконструкція.

ЦВК сьогодні продовжує вимагати приміщення і вже має кілька рішень судів, щоб виселити інститут. Як пояснив директор інституту Сергій Василенко, ЦВК представляє прокуратура, а їх (науковців) ніхто не хоче й слухати. Сьогодні, 28 грудня, працівники інституту зібрались, щоб привернути увагу суспільства до проблем наукової бібліотеки.. />  

decoding="async" loading="lazy" alt="" width="600" height="450" src="/media/images/2009-12/IMG_1451_tn.jpg" />

Наразі Інститут подав касаційну скаргу до Вищого господарського суду, проте там виносити рішення не поспішають.

decoding="async" loading="lazy" alt="" width="600" height="450" src="/media/images/2009-12/IMG_1460_tn.jpg" />

Зацвілі від грибка стіни, холодна кімната — тут без підтримання належних умов зберігаються врятовані зі складу унікальні надбання Інституту цукрової промисловості, старовинні книжкии та результати сторічних дослідів.

decoding="async" loading="lazy" alt="" width="600" height="450" src="/media/images/2009-12/IMG_1465_tn.jpg" />

Науковці зазначили, що коли книжки вивозили у 2004 році — їх кидали у сніг, а звідти у вантажівками везли до аварійного будинку, де їх тримали 4 роки. Разом із тим переміщення, наприклад, невеликої бібліотеки цукрової промисловості у Чехії, з дотриманням усіх спеціальних процедур, зайняло майже рік.  

decoding="async" loading="lazy" alt="" width="600" height="450" src="/media/images/2009-12/IMG_1469_tn.jpg" />

Колись це була лабораторія, однак обладнання тут майже не залишилось

 

Читайте также по теме