Черкащан неприємно здивували напередодні новорічних свят. Міська влада оголосила про те, що незабаром квартплата зросте вдвічі. Нині триває громадське обговорення, яке навряд чи вплине на наміри влади підвищити комунальні тарифи. Тим часом, людей намагаються відволікти розповідями про ОСББ та організацію Інтернет-оплати комунальних послуг.
/>Звідки ноги ростуть
Можновладці пояснюють, що причини подібного підвищення здаються їм цілком закономірними та логічними. Але при цьому ніхто не поспішає розтлумачити, чому ці причини не були такими закономірними напередодні місцевих виборів, тоді як зараз у необхідності кардинальних змін, які виявляються у жорсткому наступі на “кишені” народу, ніхто вже не має сумнівів.
За словами виконувача обов’язків департаменту житлово-комунального господарства Черкаського міськвиконкому Василя Старикова, уже розроблено відповідний проект і до 22 січня триватиме обговорення, під час якого черкащани можуть висловити свої зауваження та пропозиції. “Комунальні послуги — це товар, а кожен товар має свою ціну. Вартість житлово-комунальних послуг визначається економічними нормами і чинним законодавством. Ігнорування цих законів веде до руйнації житлового фонду, а ми не повинні цього допустити. Таким є пояснення того підвищення, яке ми пропонуємо. Це не остаточне рішення — це проект рішення, який містить у собі розрахунки надавачів послуг. Тобто, на сьогодні служби утримання будинків врахували, які вони несуть затрати, яка собівартість тих послуг, що їх вони надають, і скільки це сьогодні коштує. Тільки після процедури регуляторного акту, з урахуванням зауважень мешканців буде прийнято кінцеве рішення”, — пояснив В. Стариков.
Він також назвав конкретні цифри, які свідчать про підвищення плати за комунальні послуги вдвічі. “Якщо зараз за утримання будинків та прибудинкових територій черкащани сплачують одну гривню вісімдесят п’ять копійок, то після затвердження нового тарифу будуть платити три гривні дев’яносто дві копійки. Утім, ця сума може бути й дещо меншою, якщо, наприклад, мешканці відмовляться від такої послуги, як прибирання сходових майданчиків”, — втішив В. Стариков.
Щодо причин здійснення перерахунків, то серед них посадовець назвав підвищення мінімальної заробітної плати із 525 до 922 гривень, зміну нарахувань на зарплату, а також пропозиція підвищити рівень рентабельності. “Ми побачили, що за цей період, коли ми продовжуємо працювати за старими тарифами, у нас існування служб утримання будинків, на жаль, зводилося у якійсь мірі до накопичення боргів. Тобто, продовжувати надавати послуги — це накопичувати борги. Сьогодні такі борги уже становлять 2 мільйони 451 тисяча гривень. Хочемо ми цього чи не хочемо, але життя нас змушує переглянути вартість послуг, які ми надаємо. Рівень рентабельності раніше становив 1%, зараз ми пропонуємо його підняти до 10 %, щоб підприємства хоча б виходили не те що на прибуток, а хоча б на нульовий рівень і не були збитковими”, — підсумував В. Стариков.
Ще рік тому черкащан “годували” обіцянками про… зменшення квартплати
Цікаво, що міський голова Черкас Сергій Одарич ще рік тому обіцяв, що квартплата має всі шанси зменшитися на 5-7 %. Адже восени минулого року в місті провели важливу реформу — ліквідували сім районних експлуатаційних управлінь, створивши три Служби утримання будинків. Основна причина реорганізації, яка тоді декларувалася, – невиправдано високі витрати на утримання керівного складу і обслуговуючого персоналу (водіїв, секретарок, кур’єрів тощо). Крім того, міська влада усіляко заохочувала реорганізацію, мотивуючи її тим, що “очікується зменшення витрат в середньому на 330-350 тисяч гривень щомісяця. Тобто, десь 4 млн. грн. на рік. Крім цього, за попередніми розрахунками, це мало дозволити зменшити тариф орієнтовно на 5-7 %”.
Тоді журналісти підхопили цю тезу, і коли реорганізація у листопаді таки відбулася, в мера вже в грудні запитали, коли ж чекати зменшення тарифів. “Нові комунальні підприємства запрацювали з 1 листопада. Два місяці (листопад-грудень) згідно з Трудовим кодексом вивільнені працівники допрацьовують на підприємствах. Тому економію комунальні підриємства почнуть отримувати з 1 січня 2010 року. Нові тарифи зараз обраховуються”, — відповів Сергій Одарич. Обрахунки тривали впродовж року. А закінчилося все підвищенням…
Платіжки хочуть зробити “віртуальними”
Звісно, відразу виникає питання — тариф збільшують вдвічі, отже і якість послуг має покращитися. Утім, про це поки не йдеться. Для прикладу — в будинку по вулиці Героїв Дніпра за лічені дні до Нового року розпочали ремонт сходових майданчиків. Жителі — в шоці. Спочатку комунальники пошпатлювали стіни. Потім почали їх білити. Як наслідок — стіни білі, але так само білими стали всі двері та підлога. Мешканці будинків, згадуючи Службу утримання будинків незлим тихим словом, тихенько помили кожен свої двері і сяк-так спробували помити принаймні стежку до ліфту, щоб не носити білило до себе в помешкання. Зараз усі завмерли в очікуванні. Адже комунальники ще мають пофарбувати синьою фарбою частину стін у коридорах. А це означає, що треба купувати спеціальні розчини, якими можна буде відмити двері квартир від фарби…
Натомість міська влада, щоб бодай якось відвернути увагу від підвищення тарифів, оголосила іншу новину — мовляв, час відмовлятися від паперових платіжок і перевести міських жителів на електронну оплату всіх видів платежів. Про це заявив директор міського інформаційно-розрахункового центру Олег Лиходькін. За його словами, у місті вже діє 40 автоматизованих терміналів, де можна здійснити оплату послуг ЖКГ. Крім того, це можна зробити і у 60-ти відділеннях та банкоматах двох банків, які не беруть комісійні від платника. Черкасці таким чином можуть оплатити квартплату, плату за теплопостачання, за гаряче та холодне водопостачання, водовідведення і газ. З січня через термінали та банкомати можна буде платити і за використану електроенергію. Для цього в місті встановлять 60-т додаткових терміналів.
“Основна причина неплатежів — це незручність. Тому ми ставимо собі за мету перевести на електронну оплату усі послуги. Поки що цього не дозволяє зробити недостатній рівень автоматизаціїї усіх установ”, — повідомив О. Лиходькін. Міська влада також планує запровадити на порталі міської ради послугу, яка дозволятиме відсстежувати історію платежів та обсяги заборгованості, а згодом – організувати інтернет-оплату комунальних послуг. Тобто, було б кому і чим платити, а там уже розберуться.
ОСББ порятує від усіх бід?
Усім незадоволеним сказали відразу: щось не подобається — створюйте ОСББ. Після заяв про збільшення тарифів на квартплату, міська влада почала більш завзято агітувати черкащан за ОСББ. Як повідомила корсепонденту “ГолосUA” начальник відділу сприяння утворенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Черкаського міськвиконкому Світлана Слодзік, сьогодні в Черкасах створено і діє 104 ОСББ. Щодо динаміки, то якщо у 2006 році було створено лише 8 об’єднань, у 2007 — 13, у 2008 — 17, то в 2009 ця цифра зросла до 25. “Жителі Черкас,ніби й зацікавлені у створенні ОСББ, проте з більш активними діями у цьому напрямку чомусь зволікають. Вони і слухають, і хочуть створювати ОСББ, є серед них такі, які сприймають цю ідею. А інші їм кажуть: “Давайте ще подивимося”. Їх насторожує активна агітація. Мене навіть якось запитали: “А у вас що — план на ОСББ? Чому ви так активно пропагуєте?”. Я їм пояснюю: ви будете мати більше коштів на технічне оснащення, на капітальний ремонт саме вашого будинку — ремонт під’їздів чи, приміром, покрівлі, або заміну каналізації. Але люди ніби вичікують”, — розповіла С. Слодзік.
Тим часом, заступник міського голови Черкас з питань житлово-комунального господарства Олексій Леонов запевнив, що скарг чи нарікань від мешканців будинків, де діють ОСББ, не надходить. “Трапляються випадки неефективного управлінням з боку самих керуючих. Обсяги коштів, які міська влада виділяє на допомогу ОСББ, теж щороку зростають. Два роки тому – 2008-го – на ОСББ було виділено та освоєно 350 тисяч гривень, 2009-го року – 500 тисяч гривень, цього року освоєно 870 тисяч гривень. Наступного року міська влада теж продовжить здійснювати цю підтримку. Крім того, міська влада завжди готова надати підтримку охочим створити ОСББ”, — запевнив О. Леонов, зазначивши, що кожного тижня проводяться навчання мешканців багатоквартирних будинків. «Ми готові надавати інформацію про створення ОСББ, про його діяльність, а також готові допомогти будь-яким чином у створенні ОСББ. Сьогодні дуже багато гуртожитків звертаються до нас і хочуть утворити ОСББ. Частина з них «йдуть транзитом»: тобто переходять у комунальну власність, а уже через місяць утворюють ОСББ», — сказав О. Леонов.
Але є один важливий нюанс. Жителі багатоквартирних будинків не завжди охоче погоджуються на створення ОСББ з-поміж іншого і через технічний стан будинку. Одна справа, коли йдеться про новий будинок, а зовсім інша — коли цьому будинку понад 20 років.
У людей є невпевненість у тому, що міська влада профінансує капітальній ремонти їхніх будинків, як це передбачено законодавством. І ця невпевненість небезпідставна. На переконання О. Леонова, одностороннє фінансування ремонту будинку лише з боку влади є неправильним, тоді як оптимальним варіантом є співфінансування ОСББ і влади ремонтних робіт в будинках.
За принципом співфінансування сьогодні здійснюється частина невеликих робіт на кшталт ремонту ліфтів. На капітальний ремонт будинку, на думку О. Леонова, коштів у бюджеті ніколи не вистачить. Тому такі роботи слід здійснювати спільним коштом ОСББ і держави. “Сьогодні мешканці не хочуть створювати ОСББ, тому що бояться, що вони не зможуть зробити капітальні ремонти власним коштом. Але вони усвідомлюють, що міська влада не зможе за один раз здійснити капітальний ремонт. Має бути спільне фінансування: щоб була відповідальність і громади”, — сказав О. Леонов. На його думку, найліпшим варіантом стане видача довгострокової позики, де б держава виплатила 60 чи 70%, а решту – мешканці будинку. “Кошти вони могли б вкласти у певні енергозберігаючі технології і нарешті на зекономлені кошти погасити кредит”, — сказав заступник міського голови.