Не зовсім мер…

Неоднозначною подією, що на диво пройшла без особливого інформаційного галасу, стало призначення вже екс-міністра житлово-комунального господарства України Олександра Попова першим заступником київського міського голови Леоніда Черновецького. Він отримав це місце, замінивши Анатолія Голубченка, який був чи не найдосвідченішим серед керівників міста і, здавалося, міцно сидів у кріслі другої людини у столиці. 

Призначенням Попова замість Голубченка Партія регіонів прагне зміцнити контроль над столицею, де вона не має достатньої політичної підтримки — вважає голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень “Соціовимір” Сергій Таран.Тому, за його словами, для захоплення столичного “плацдарму” розроблялося кілька планів. “Для цього вигадували найрізноманітніші варіанти — від поміркованих, а саме реформи державної влади у місті Києві, й призначення всіх заступників Черновецького з блоку Партії регіонів, аж до таких екзотичних, як скасування самої посади мера. Проміжним варіантом було таке переформатування влади, щоб мер взагалі не мав жодних повноважень. Фактично управління столицею здійснював би тоді призначений “згори” голова міської адміністрації”, — повідомив він. Однак нова влада вибрала поміркований, не зовсім “екзотичний”, але достатньо радикальний варіант, коли вона буде визначати заступників або ставлеників “згори”. Тому, за словами політолога, й було призначено заступником київського голови міністра ЖКГ, котрий буде багато що вирішувати, не потребуючи на цьому етапі політичної підтримки киян. Відповідаючи на запитання про те, чи отримав таким чином Київ нового мера, Сергій Таран сказав: “Фактично, так. Але це не зовсім мер, мер — це виборна посада. Київ має призначеного чиновника, який знівелює посаду мера”. 

Щодо перших тактичних кроків київського “сірого кардинала” експерти мають лише ряд припущень. Це призначення відбулося, щоб узяти під контроль тарифну політику київського житлово-комунального господарства, вважає політолог Олександр Палій. “Партії регіонів необхідно взяти під контроль великі фінансові потоки платежів за комунальну сферу, які існують у Києві. Я думаю, що всі вони зберуться під контроль Партії регіонів, без посередників, яких треба, так би мовити, оплачувати, як це відбувалося досі”, — сказав він. Палій вважає, що тарифна політика по відношенню до киян зумовлена фактичною спрямованістю Партії регіонів проти середнього класу, якого у столиці більше, ніж будь-де в Україні. “На сьогодні Прем’єр-міністр Микола Азаров ставить питання, чому у Києві питна вода коштує у п’ять разів дешевше, ніж у Севастополі. Очевидно, що влада у рази збирається підвищити, так би мовити, тиск на киян, бо вважає, що кияни дуже добре живуть. Жителі міста, велику частку яких складає середній клас, у схему Партії регіонів ніяк не вписуються, через що і мають постраждати. Це стосується як прийняття нового Податкового кодексу, спрямованого насамперед проти середнього класу, так і цієї нової тарифної політики”, — переконаний Олександр Палій. Варто лише нагадати, що тарифи на гаряче водопостачання і опалення у Києві повинні збільшитися з 1 липня на 29%, хоча у квітні поточного року ще міністр з питань ЖКГ Олександр Попов, коментуючи зниження ціни на російський газ, відзначав, що комунальні тарифи підвищуватися не будуть.

Свою версію щодо причин і наслідків цих подій має Сергій Таран. Олександр Попов призначений першим заступником мера Києва, бо Партії регіонів необхідно максимально використати адмінресурс на майбутніх місцевих виборах, вважає він. “Скоро очікуються місцеві вибори у Києві, і для перемоги “регіоналам” важливо використати місцевий ресурс саме на користь своєї партії. Особливо, якщо вони пройдуть за мажоритарною системою”. На думку політолога, “очевидно, у влади є розуміння, що Черновецький не зможе того зробити, і для цього потрібна “своя” людина, котрою може стати чиновник Кабінету міністрів. Партія регіонів може якщо не виграти, то, принаймні, належно використати адміністративний ресурс і таким чином отримати якесь представництво у владі”. Разом із тим Сергій Таран висловив припущення, що присутність Партії регіонів у виконавчій структурі влади буде й надалі посилюватися.

Здається, м’яке усунення від фактичного керівництва столицею у самого київського міського голови обурення не викликало. Принаймні, “на публіку” ним була продемонстрована повна згода, яка межує із радістю. “Із призначенням Олександра Павловича моїм першим заступником, всі питання розподілу повноважень в Києві самі собою відпадають. Ніякого розподілу повноважень київського міського голови та голови міської адміністрації не буде”, — заявив мер. Однак науковий директор школи політичної аналітики НаУКМА, політолог Олексій Гарань у коментарі кореспонденту агенції “ГолосUA” зауважив, що така поступливість мера скоріше за все не випадкова. “Черновецький і раніше “загравав” із попереднім президентом, а попередній президент йому підіграв під час останніх виборів. А зараз прийшла нова влада, яка, до речі, ініціювала перевірку того, що відбувається у столиці. Очевидно, вона має достатньо матеріалів на Черновецького, щоб змусити його трішки відійти у бік. Можливо, це один з варіантів компромісу”, — підкреслив він.

Однак Олександр Попов у майбутньому може скласти Леоніду Черновецькому серйозну конкуренцію — вважає директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребінський. “Можливо, це підготовка для подальшої кар’єри на місці голови київської адміністрації. Але думаю, що остаточного рішення з цього приводу ще не прийняте. Наскільки я знаю, Попов дуже перспективний як мер, він себе надзвичайно позитивно проявив свого часу. Як розвиватимуться події — важко сказати, але я думаю, що це скоріше позитивне рішення”, — сказав М. Погребінський. А поки, як висловився Олексій Гарань, Партія регіонів отримала свого “смотрящего” у Києві. 

 

 

Читайте также по теме