Нова підпора для Президента

Модернізація країна справа вочевидь нелегка, а тим паче, коли країна потребує ефективних дійових реформ та непростих рішень. Можливо, саме тому у парламенті була створена нова депутатська група “Реформи заради майбутнього”, мета якої, за словами її лідерів, — допомагати главі держави Віктору Януковичу виводити країну “на найвищий щабель”…. Втім у їхніх колишніх колег,- а сформована нова фракція переважно із так званих “тушок”,- своя версія щодо новачків. Так, за словами депутатів від “НУ-НС” та “БЮТ-Батьківщина”, “Реформи заради майбутнього” — це намагання влади підстрахувати себе голосами на випадок принципової позиції двох політичних сил, які входять до парламентської  більшості.

Ще напередодні про створення нової фракції у парламенті повідомила прес-служба позафракційного народного депутата Ігоря Рибакова, який і став співголовою новоутворення. Саме тому оголошення Голови Верховної Ради Володимира Литвина не викликало здивування ані у самих депутатів, ані у представників ЗМІ.

“Це тушки об'єдналися заради кишені. І тут нема що коментувати. До цієї фракції і буде відповідне ставлення в будь-якому суспільстві і де б вони не створювалися”, — прокоментував оголошення депутат від фракції “НУ-НС” Тарас Стецьків  кореспонденту “ГолосUA”. Водночас, відповідаючи на запитання щодо мети створення такої фракції, політик висловив думку, що “це підстараховка голосів”. “Фракція КПУ з деяких питань має свою принципову позицію. Окрім того, Блоку Литвина також у майбутньому може проявити свій характер. Тому таким чином влада підстраховується голосами для збереження парламентської більшості”, — заявив нардеп. При цьому він переконаний, що “жодної перспективи у такої фракції немає. Як немає жодної перспективи у зрадників і підлих людей. Вони дотягнуть рівно до 2012 року”.

Новоспечені “реформатори” таку версію одразу відкинули, мовляв, основною ціллю їхньої діяльності є втілення реформ, що виведуть країну з кризи.“І Верховна Рада, і Президент можуть розраховувати на наші голоси. Якщо буде йтися про рішучі і дієві кроки”, — зауважив член цієї фракції Валерій Камчатний.

Основним кадровим донором  нової групи стала фракція БЮТ, що втратила за шосте скликання до третини своїх депутатів. З п'яти десятків екс-бютівців у новій  фракції прихисток знайшли лише 17, решта так і залишилися без фракційної прописки. Не виключено, що честь влитися в “регіональну” сім'ю удостояться ще декілька колишніх “сердечних” депутатів-бізнесменів, вигнаних після голосування за конституційні зміни.

У цій дружній компанії зібралися як засновники більшості (Ігор Рибаков і соратники Йосипа Вінського — Володимир Каплієнко, Геннадій Задирко), так і ті, хто приєднувався до владної коаліції поодинці, наприклад, Павло Мовчан був виключений з БЮТ всього два тижні тому. З фракції “НУНС” до групи  Ігора Рибакова приєдналися послідовний прихильник “широкої коаліції” Іван Плющ, який вирішив, що помаранчева ідея вже вичерпала себе, а також  “народний самооборонець” Олександр Бобильов.

У фракції Партії регіонів свою причетність до “об'єднання тушок” заперечують, хоча і визнають, що для більшості це буде підтримка при голосуванні. “Я не хочу коментувати фобії опозиції, оскільки я не психіатр, але скажу, що владі не потрібно створювати фракцію, аби страхувати себе на випадок, якщо депутати, які входять до парламентської більшості, не будуть голосувати разом з нею”, — сказав кореспонденту “ГолосUA” голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

При цьому він обурився заявою опозиції про те, що депутатська група проіснує недовго. “Ніхто не може коментувати майбутнє якоїсь політичної сили. Коли створювалась “Трудова Україна” їх було всього 16 людей і потім вона переросла в велику політичну партію, яку очолює Сергій  Тігіпко. Тому давайте не будемо говорити хто і де опиниться в 2012 році, бо тоді в сторону опозиціонерів можна сказати багато невтішного”, — додав він. 

Ті, кого начебто збираються відтісняти з більшості, також не надто схвильовано поставились до “Реформ заради порядку”.  Так, депутат від Компартії Олександр Голуб висловив упевненість наголосив, що нова депутатська група “навряд чи створена для витіснення когось з парламентської більшості. “Коли йдеться про інтереси представників потужного капіталу, то часто голосують і БЮТівці і “НУ-НС”. Подібне голосування відбувалося не раз і тут не було значення хто в якій фракції. Тому я не думаю, що для витіснення тих чи інших фракцій з більшості потрібно щось об'єднувати і створювати”, — сказав він.

За словами Олександра Голуба, новостворена фракція — це утворення тих парламентаріїв, які “прагнуть підтримати Президента”. “Частина народних депутатів, які входили до право-націоналістичних груп, починають змінювати свої погляди і хотіли б домовитись з Президентом. Для цього їм потрібне своєрідне організаційне утворення. Ним і стала депутатська група “Реформи заради майбутнього””, — уточнив депутат.

Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи є політичне майбутнє у новоствореної політичної сили, Олександр Голуб зауважив, що сумнівається у великій перспективі нової фракції. “Провладна ця група чи ні, краще за все це можна побачити з голосування, адже зрозуміло, що більшість цієї фракції голосує в унісон з Партією регіонів. Але те, що занадто різні люди за поглядом, менталітетом і ідеологією об'єдналися, є свідченням того, що на базі цієї фракції буде створена політична сила, яка не матиме серйозного політичного майбутнього”, — підсумував він.

На думку політолога Віктора Небоженка, група Рибакова виникла тому, що депутати, яких називали “тушками”, опинилися на політичному узбіччі. “Вони не можуть відкривати ногою двері в Кабінет Міністрів, проводити свої лобістські схеми. В Партії регіонів ці люди не потрібні. Вони вирішили збитися у стаю, щоб відібрати “золоту акцію” у партії Володимира Литвина. Поява такої фракції буде для нього, як Голови Верховної Ради, “чорною міткою”.  Якщо вона різко підвищить роль "тушок", туди можуть піти свіжі зрадники з БЮТу”, — вважає політолог.

Читайте также по теме