Конкуренцію славетним мистецьким кінофорумам — Берлінському, Венеціанському та Московському колись складе Київський кінофестиваль. />
Цього тижня, з 29 до 3 червня естафету від осінньої “Молодості” прийме новостворений Київський міжнародний кінофестиваль, який щорічно проходитиме наприкінці травня — на початку червня. Отже, в Україні на вісімнадцятому році незалежності, у розпал економічної кризи з`являється довгоочікуваний міжнародний кінофестиваль, акцентований на столиці — на кшталт найвідоміших європейських.
Зрештою, в Києві вже давно мав би бути гарний, потужний кінофорум. На відміну від досвідченої “Молодості” Київський міжнародний не ставить собі за мету відкривати нові імена в кіномистецтві. Новий фестиваль знайомитиме глядачів з кращими доробками європейського та вітчизняного кіно, створеного за останні два роки, враховуючи рік проведення фестивалю.
Президентом і натхненником цього форуму став народний артист України, відомий актор і художній керівник Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Богдан Ступка: “Це моя давня й виплекана мрія – такий вишуканий й водночас потужний фестиваль. А з “Молодістю” ми не конкуренти, тому що це два різні кінофестивалі. Ми прагнемо конкурувати з Берлінським, Московським чи Венеціанським — оце мета, наша мета — стати кращими. До того ж європейцям треба показати, що наше місто культурне в усіх відношеннях”, — зауважив артист.
Президентство Богдана Ступки забезпечило можливість зробити учасниками та гостями нового фестивалю визнаних, найпопулярніших кіномитців. Наприклад, відомий режисер Кшиштоф Зануссі очолить цьогорічне журі. Компанію польському режисеру в журі складуть Руслана Писанка, Олександр Прошкін, Івар Калнинш та інші актори й режисери з Білорусі, Грузії, Угорщини. А серед гостей і учасників фестивалю можна буде зустріти Леоніда Ярмольника, Михайла Єфремова, Володимира Меньшова, Олексія Горбунова, Анатолія Журавльова, Ірму Вітовську, Дмитра Лаленкова, Марину Могилевську, Ларису Кадочникову та інших кінозірок.
Приїде до Києва також визнаний майстер, британський кінорежисер, письменник, сценарист, художник Пітер Грінуей, який особисто представить на відкритті кінофестивалю у Театрі імені Франка свою картину “Рембрант: я звинувачую”. Документальна стрічка присвячена картині Рембрандта «Нічна варта». До речі, режисер планує прочитати лекцію в українській столиці. Слухачі — молоді кінематографісти і будь-хто, кого цікавить кіно, з вуст метра почують про “Нові можливості” в кіномистецтві. “Я вибиратиму кліпи, аби продемонструвати ряд можливостей у новому кіно, які містять багато різних проектів, — каже Грінуей, — вони належать до кіно, телебачення, музеїв, колекціонування, інсталяцій, але всі вони сповнені дивовижної чарівності сучасної кіномови”.
Враховуючи розмах нового кіно-форуму — іменитих гостей розміщуватимуть в дорогих готелях, основні фестивальні події проходитимуть в столичному Будинку кіно, кінотеатрі “Жовтень” та у приміщенні театру імені Франка, а прес-конференції відбуватимуться у фешенебельному готелі “Radisson”, — виникло абсолютно природнє запитання щодо фінансування такого багатообіцяючого фестивалю. “Поки що все робиться самотужки, нам допомагають наші друзі, спонсори, — розказав “ГолосуUA” Богдан Ступка, — До міської адміністрації не було часу звертатись по допомогу, а Мінкульт нам виділив невеличку суму. Аби отримати державну підтримку — це ж треба ходити. Розумієте, взяти ноги на плечі і ходити, переконувати. Взагалі, ще є така примітивна у нас ідея — показати нашим меценатам фестиваль, аби вони прихильніше ставились до культури і активніше б долучалися до мистецьких подій”
Продюсер кінофестивалю Федір Крат теж зауважив, що на державу організатори фестивалю зумисне не розраховували: “Ми цього року навіть на акцентували увагу на державній підтримці. Ми хочемо презентувати якнайкраще цей фестиваль, а вже наступного року співпрацювати, можливо, й з державними установами. Поки що це гроші спонсорів. У нас же актори не за гроші їдуть. З багатьма з них у нас дружні стосунки, вони просто їдуть нас підтримати”
Слід зазначити, що у конкурсній програмі Київського кінофестивалю, у дев`яти номінаціях беруть участь лише ігрові фільми. Цього року за головні призи змагатимуться 14 стрічок. Дві з них — українські — “Таємничій острів” Володимира Тихого та “Контракт” Віри Яковенко. Також свої каритни представлять Великобританія, Німеччина, Швейцарія, Аргентина, Польща, Латвія, Білорусь і Росія. Загалом же, конкурсна та позаконкурсна програма першого Київського кінофестивалю налічує 37 фільмів з 25 країн світу. Позаконкурсні покази організатори розділили за тематикою: “Персона”, “Соціальний погляд”, “Програма комедій”, “Ретроспектива Нурі Більге Джейлана”, а також “День аргентинського кіно”
Загалом, в рамках фестивалю, за неповний тиждень пройдуть ретроспективні покази, майстер-класи, круглі столи для молодих кінематографістів та творчої молоді з метрами сучасного кіно, творчі зустрічі із режисерами, акторами і навіть дні кіно країн-учасниць фестивалю. Не обійдеться без грандіозного гала-концерту зірок кіно, про який Богдан Ступка сказав скромно:“Я запрошую своїх друзів, вони щось готують, якісь номери, це абсолютно вільна програма. Я буду сидіти в залі, дивитимусь, а мої друзі співатимуть, виступатимуть. Можу я трохи відпочити?”
.