Опозиціонери вийшли, але обіцяли повернутись

У середу депутати опозиційних фракцій БЮТ і "Наша Україна–Народная самооборона" знову вдалися до демаршу — залишили залу засідань Верховної Ради на знак протесту проти небажання більшості включити до порядку денного їхні законопроекти. Опозиція наполягала на розгляді саме тих документів, які були зареєстровані в парламенті вже після формування порядку денного сесії. Депутати опозиції поскаржились, що така ситуація триває вже понад п`ять тижнів та пригрозили не ходити на засідання, якщо більшість ігноруватиме їх вимоги. Натомість у правлячій коаліції запевняють, жодних протиправних дій вони не чинили і жодних політичних мотивів не переслідували. Мовляв, опозиційні законопроекти "неконструктивні", "недоопрацьовані" та не містять "системного підходу".

У проекті порядку денного, який депутати отримали під час реєстрації, значилися 14 законопроектів, включно з президентським "Про судоустрій і статус суддів". Шість з них були зареєстровані у парламенті вже після формування порядку денного сесії, зокрема законопроект "Про посилення відповідальності посадових осіб за перешкоду підприємницькій діяльності" і "Про введення податкових канікул для малого бізнесу". "За" включення до порядку денного сесії першого документа проголосували лише 185 депутатів. Це дало привід представникам опозиції виступити з критикою більшості. "Я не знаю, що сталося за ніч? Вчора Верховна Рада продемонструвала унікальну здатність працювати конструктивно, ухвалені закони, незалежно від того, хто автор — опозиція або влада", — заявив бютівець Іван Кириленко. "Чому сьогодні не дають внести до порядку денного проекти опозиції", — запитав він. "Що ви хочете, щоб я вийшов і поклонився кожному депутатові? Я керую Верховною Радою, а не фракцією", — обурився у відповідь /> Голова Верховної Ради Володимир Литвин.

"Ви можете нам опонувати, можете не підтримувати, але ігнорувати включення законопроектів до порядку денного – це абсурд, — наполягав "нунсівець" Анатолій Матвієнко. Володимир Литвин трохи «здав» і попросив "шановних колег підтримати включення цих питань до порядку денного». Проте коаліція вирішила не брати до уваги його прохання: за внесення до порядку денного наступного законопроекту опозиції проголосували лише 172 депутати. Щоправда, на відміну від своєї фракції, Володимир Литвин голосував "за". В результаті жоден із законопроектів опозиції так і не набрав потрібної кількості голосів. При цьому коаліція проголосувала за включення законопроекту "Про судоустрій і статус суддів", який був відразу ж відправлений на розгляд до профільного комітету Верховної Ради.Через кілька хвилин опозиція подала підписи з вимогою оголосити перерву, щоб провести погоджувальну раду і з’ясувати, чому її проекти не розглядаються. 

Втім домовитись так і не вдалось і фракція БЮТ демонстративно залишила залу засіданнь.
"Ми не братимемо участі у засіданнях по середах, якщо середа і надалі залишиться днем провалу всіх законопроектів, які є в порядку денному", — сказав пізніше "бютівець" Сергій Соболєв. "У регламенті прописане одне-єдине наше право щодо нашої законопроектної діяльності: пів дня середи має бути відведене на опозиційні законопроекти", — нагадав бютівець. "Дайте нам можливість ці законопроекти принаймні доповісти — а далі можете їх ігнорувати і не голосувати. А вони не дають навіть такого права", — сказав він. 

У фракції Партії регіонів, як то кажуть, за словом до кишені не полізли. "Законопроекти, які подав БЮТ, недоопрацьовані, в них немає конструктиву і відсутній системний підхід" — пояснив у кулуарах "регіонал" Олександр Єфремов. За його словами, закон про податкові канікули умістився на двох аркушах, без пояснень і механізму введення податкових канікул. Депутат-регіонал вважає, що опозиція веде подвійну гру і просто спекулює на темі несправедливого ставлення до неї. "Опозиціонери нашвидкоруч написали законопроекти, які виходять з передвиборчої програми Віктора Януковича і «вкинули» їх до сесійної зали, мовляв, ви своїх обіцянок не виконуєте та ще й нам не даєте їх втілити в життя. Так от, я скажу, що абищо ми ставити в порядок денний не будемо" — наголосив Олександр Єфремов. Окрім того, він стверджує, що в порядку денному є також і інші опозиційні законопроекти і якщо опозиція не буде ходити на засідання, це буде "верх цинізму, або паталогія".

Як визнав депутат від «НУ-НС» Анатолій Гриценко, невключення до порядку денного Верховної Ради законопроектів, внесених опозицією, не порушує регламент, проте, за його словами, «позбавило країну альтернативи». “Регламент не був порушений, це була політична позиція. Але вона свідчить про те, що правляча коаліція хоче тримати монополію у прийнятті рішень і не розуміє важливості опозиції як важливого державного інституту, хто б в ній не був”, — наголосив він. 

У ситуації, що склалась, можна звинувачувати як одну сторону так і іншу, вважають експерти. БЮТ справді подав недосконалі законопроекти, але Партія регіонів могла б піти на включення їх до порядку денного, адже це не означає, що за них потрібно голосувати. Дві фракції зійшлись на вузькому містку і поступатися жодна не захотіла. Зрештою "регіонали пообіцяли, що всі законопроекти, які виключені з порядку денного, є у них, а ініціатива про податкові канікули буде висловлена Віктором Януковичем під час представлення програми соціально-економічного розвитку. Проте, під час виступу Президента про жодні податкові перерви ніхто не почув. 

 

Читайте также по теме