Кожен день своєї роботи нова влада відпрацьовує як останній. Звісно, не виключалося, що з приходом на Банкову Віктора Януковича нова влада почне системні утиски опозиції і вже невдовзі жодної реальної політичної сили, крім Партії регіонів в Україні може просто не стати. Але зміна характеру відносин між правлячими та опозиційними партіями все вийшла надто різкою. Вперше після президентства Леоніда Кучми Банкова консолідувала управління всіма своїми інституціями змусивши багатьох заговорити — опозиція недійова.
Про політичні утиски представники парламентської меншості почали заявляти практично з перших днів діяльності нової команди, але досі не йшлося про родичів опозиціонерів… і звісно справа не виносилась на суд європейського загалу. "Змушені констатувати, що хвиля політичних репресій, яка покотилася країною, почала зачіпати не лише народних депутатів-опозиціонерів та їх родичів, а й десятки тисяч службовців та підприємців." — заявив на брифінгу у парламенті депутат від БЮТ Андрій Кожем`якін. За його оцінкою, ця хвиля почалася з відновлення абсурдної, давно закритої самою Генпрокуратурою кримінальної справи проти лідера об’єднаної опозиції Юлії Тимошенко."Потім Генпрокуратура порушила справи проти двох наших колег з фракції “Наша Україна — Народна самооборона”, при цьому закривши очі на зафіксовані усіма українськими та закордонними засобами масової інформації факти жорстокого побиття опозиціонерів 27 квітня, під час ратифікації угоди щодо Чорноморського флоту депутатами від Партії регіонів. Далі під хвилю репресій потрапили родичі народних депутатів.” — скаржився політик.
За інформацією бютівця, в регіонах відбуваються "ще страшніші речі". “В усіх областях влада збирає інформацію про політичні симпатії службовців. Практично всі довірені особи Юлії Тимошенко на президентських виборах зазнають нечуваних утисків, проти них висувають сфабриковані звинувачення; вже заарештований директор Євпаторійського порту, який теж був довіреною особою Тимошенко. Людей, які відкрито заявляли про підтримку Юлії Тимошенко на виборах, масово звільняють з роботи, часто за прямими вказівками губернаторів.У нас є всі підстави стверджувати, що Янукович проводить масштабні політичні репресії за ознакою партійної приналежності.” Андрій Кожемякін також повідомив, що Блок Юлії Тимошенко веде щоденний моніторинг випадків репресій в усіх регіонах України. Ці матеріали ретельно систематизуються і будуть передані до дипломатичних представництв інших держав в Україні, Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи для проведення термінових дебатів у ПАРЄ по ситуації в Україні. Крім того, БЮТ має намір звертатися до Європейського суду з прав людини з вимогою, як висловився Кожем”якін, “зупинити Віктора Януковича у зведенні політичних рахунків з пересічними громадянами України”.
Таким чином справа набуває доволі неприємного повороту, адже внутрішні скандали в країні виносяться на міжнародну арену. І тут є два варіанти: або політичні утиски справді мають місце, або опозиція, не змігши опанувати тверді позиції, намагається не втратити останнє.
З боку влади, звісно, ці заяви спростовують, більше того — влада всіляко демонструє свій "лагідний" характер щодо опонентів. "У наших людей є різні думки, точки зору, і це добре. Але ми зараз повинні об’єднати суспільство для будівництва сильної держави, її розвитку, модернізації, для покращення життя людей. Ми чекаємо від наших опонентів пропозицій щодо відновлення нашої країни, – зауважив Президент Віктор Янукович.
“Про які репресії може йтися” — зробив круглі очі депутат від Партії регіонів Валерій Бондик. -“Ні, звісно, опозиція має право заявляти про переслідування і ми поважаємо кожну думку, але надайте спершу докази! В тюрмі ж ніхто не сидить! Йде демократичний процес оновлення, прийнятий бюджет, ситуація стабілізується і опозицію це злить — вона повинна, хоч якось про себе заявляти. Тим паче опозиція — це минула влада і її дії не досить вдалі.” — сказав він. За словами політика представники опозиції повинні спершу розібратися між собою. “Коли ми були опозицією, то це була монолітна сила, а зараз? Кожна фракція, що не в коаліції, хоче бути окремою опозицією…… Справа парламентської меншості — конструктивна критика, а не безпідставні заяви. Це лише зайвий галас!” — підсумував він. /> Водночас, відповідаючи на запитання, щодо проблем із правоохоронними органами у родини депутата від “НУ-НС” Андрія Парубія, Валерій Бондик назвав цей факт “збігом обставин”.
Втім, народним депутатам від Блоку Юлії Тимошенко не вдасться подати скаргу до Європейського суду з прав людини, як вони про те заявляють, — запевняє політолог Олександр Сушко. Адже для того, аби це зробити необхідно спочатку зазнати поразки у всіх вітчизняних судових інстанціях. «Європейський суд з прав людини приймає до розгляду справи лише після того, як вони пройшли всі судові інстанції в Україні. Не можна просто подати позов з чистого листа до Європейського суду… Треба програти Верховний Суд і вже після цього подавати в Європейський суд з прав людини», — пояснив експерт.