Обіцянка влаштувати сьогодні “чорний вівторок” опозиція не дотрималася, на площі біля будинку Верховної Ради зібралось близько 3 тисяч мітингувальників замість обіцяних 10 тисяч. За два тижні після ратифікації угоди щодо Чорноморського флоту ентузіазму зменшилось як у політиків, так і суспільства. Перші навіть не спробували блокувати парламентську трибуну перед початком засідання, а тому “бійці-охоронці” від Партії регіонів даремно вичікували. Тим більше, що про відмову від блокування опозиціонери заявили ще напередодні.
Приводом для чергової акції стало незадоволення запланованим на 17 травня підписанням Президентами України і Росії угод, якими, за інформацією лідера опозиції Юлії Тимошенко , буде освячена передача під контроль Москви таких стратегічних українських підприємств, як “Турбоатом”, “Укрзалізниця” і, звичайно, багатостраждального “Нафтогазу”. Опозиція вимагала, щоб інформація з приводу майбутніх російсько-українських угод пролунала з трибуни парламенту сьогодні. Чи то влада дійсно прислухалась до голосу опонентів, чи спрацював якийсь інший механізм, але парламентська більшість погодилася, що уряд має довести суть проектів українсько-російських домовленостей до відома народних обранців і на засіданні погоджувальної ради ухвалила про це рішення. Але у вівторок не склалось з доповідачем, тому дружно 399 голосами депутати перенесли розгляд питання на середу, 12 квітня. А до уряду надіслали листа, щоб там визначились хто завтра інформуватиме з цього питання. Хоча, як повідомив Голова Верховної Ради Володимир Литвин, на засіданні погоджувальної ради депутати висловлювали думку, що це має зробити перший віце-прем”єр Андрій Клюєв.
Звісно, перенесення не виглядало б трохи дивним, якби не той факт, що спочатку про нього попросили самі опозиціонери, які нібито заради того, щоб домогтися прозорості ухвалення владою рішень і зібрали мітинг під стінами будинку на вулиці Грушевського. Як пояснила сама Юлія Тимошенко, в руках опозиції опинились листи російського керівництва до українського міністра палива та енергетики Юрія Бойка з чіткими вказівками щодо передачі контролю над енергетичною мережею і саме тому, мовляв, потрібен більш детальний звіт уряду. “Завтра ми заслухаємо звіт уряду і вже тоді визначимось чи будемо мітингувати та перешкоджати засіданню парламенту” — сказала на брифінгу Юлія Тимошенко так, наче у неї про всяк випадок завжди є десь приховані кілька тисяч протестувальників.
У владній фракції мало перейнялись черговими погрозами лідера опозиції. Чи то у Партії регіонів вже звикли, що їхні рішення безапеляційно-обов`язкові, чи то погроза не надто грізно прозвучала. “Юлія Тимошенко дограється до суду міжнародного трибуналу. Те, що вона виводить людей під стіни Верховної Ради, дезінформуючи їх про справжні переваги угод з Росією, прирівнюється до злочину, і всі хто там стоїть — злочинці проти свого народу” — обурювався голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, поки “вороги” завершували мітинг і потрохи почали розходитись.
Тим часом, поки Юлія Тимошенко закликала до “дій проти дій Віктора Януковича” під стінами парламенту, у самому парламенті ряди її соратників нестримно рідшали – цілих п’ять депутатів від БЮТ перейшли в коаліцію. Двох з них – Олега Геймана і Валерія Камчатного пов’язують з впливовим депутатом Олександром Фельдманом, який дуже образився на рідний блок за своє несподіване усунення з посади голови Харківської облорганізації “Батьківщини”. Сам ображений в коаліцію не перейшов, але, як стверджують в кулуарах, не виключає такого кроку. />
У вівторок коаліція ще раз зміцнила свої позиції – призначила народного депутата від КПУ Адама Мартинюка на посаду першого віце-спікера. Слабкий опір цьому процесу з боку “бютівця” Олега Ляшка Голова Верховної Ради Володимир Литвин здолав без найменших проблем і новообраний його перший заступник продовжив засідання. Паралельно з цим в кулуарах парламенту активно обговорювались чутки про можливість повного усунення представників опозиції з керівництва законодавчим органом: нібито на місце віце-спікера Миколи Томенка більшість планувала призначити представника “НУ-НСу”, лідера УНП Юрія Костенка. Сам Юрій Костенко відхрестився від такої перспективи, а у Партії регіонів заявили, що Миколу Томенка поки чіпати не будуть. А на незадоволення щодо призначення Адама Мартинюка, порекомендували опозиції віддати три профільні комітети, які їй дісталися буцімто в обмін посаду першого віце-спікера. “Коли вони кажуть, що перший віце-спікер має бути від опозиції, то хлопці трошки лукавлять. Тому що коли був розподіл під час формування нинішнього парламенту, то була досягнена домовленість — в рамках того, що нам віддали першого віце-спікера, вони забрали собі додаткові три комітети, — нагадав Олександр Єфремов. -“Це був обмін на комітети, тому сьогодні виникає питання — якщо ви хочете першого віце-спікера, то віддайте принаймні 3-4 комітети назад. Але ніхто не збирається розлучатися з комітетами, тому всі ці питання перебувають у підвішеному стані і ніхто з їхнього боку не вжив заходів, щоб ці проблеми вирішити, — зазначив той.
Тож на завтра у порядку денному пленарного засіданн Верховної Ради головним питанням стоїть інформація Кабінету Міністрів про майбутні українсько-російські угоди та відповідно реакція опозиції з цього приводу. Проте, експерти скептично оцінюють можливості меншості реально перешкодити підписанню угод, навіть, якщо виявиться, що озвучена Юлією Тимошенко інформація правдива. “ Це політичне “шапкозакидання” і жодних реальних кроків у цьому напрямку їй зробити не вдасться, оскільки немає ані підтримки населення радикальним діям, ні підтримки у Верховній Раді” — підсумував парламентський день політолог Віталій Кулик.