Президент України таки ветував Податковий кодекс. Хоча ще у понеділок і представники владної фракції, і Голова Верховної Ради запевняли, що сумнівів у тому, що Віктор Янукович підпише документ практично немає і єдине, що може зробити глава держави, так це внести певні поправки. В опозиції, одразу назвали такий крок “перемогою підприємців” і “великим поступом молодої демократичної української держави”. А от в Партії регіонів поспішили усіх розчарувати, мовляв, за їхньою інформацією, Президент ветував лише окремі розділи горезвісного Податкового кодексу
Зранку у парламенті усіх здивував неочікуваний спокій, як під його стінами, де не було мітингуючих підприємців, так і біля парламентської трибуни, яку ніхто не стеріг і не блокував. “У нас багато перехідних питань з минулого тижня, коли ми розглядали Податковий кодекс, тому давайте попрацюємо напружено”, — зауважив Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Однак, Податковий кодекс, доля якого, здавалося б, вже вирішена, знову нагадав про себе, порушивши кулуарну тишу. Перед вильотом до Астани на саміт ОБСЄ під час наради з економічним блоком уряду й Адміністрацією Президента в аеропорту “Бориспіль” глава державиповідомив, що заветував Податковий кодекс.
Першим, хто прокоментував рішення Віктора Януковича, став Володимир Литвин. “Щодо Податкового кодексу, то в четвер у вас буде нагода попрацювати над ним”, – сказав він депутатам. Водночас відмовився давати оцінки самому рішенню Президента. За словами керівника парламенту, треба говорити про “політичні, економічні та кадрові наслідки цього кроку”. Правда, на уточнююче запитання, якими можуть бути кадрові наслідки, він відопвів у своєму стилі: “Які будуть – такі і будуть”.
Радісна опозиція не стала зараховувати таку звістку на свою користь. “Це перемога підприємців, які стояли тут під стінами Верховної Ради та на Майдані, які боялись за свою заробітну плату та спокій своїх родин. Це вони вибороли це вето”, — проголошував “бютівець” Андрій Кожем`якін. Втім радість тривала не довго….За словами голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, експерти адміністрації Президента висловили зауваження до Податкового кодексу по 11 напрямках і сесійна зала розгляне їхні пропозиції у четвер. Він також уточнив, що йдеться про так зване “часткове вето”, для подолання якого депутатам не потрібно 300 голосів. Мовляв, оскільки Президент не відхилив документ повністю, народні депутати переголосують кожну пропозицію окремо, а потім — весь документ в цілому 226 голосами, після чого він буде повторно поданий на підпис президенту.
Хоча з Адміністрації Президента не надійшло чіткого пояснення щодо того, як саме ветував Віктор Янукович Податковий кодекс, в парламенті уже заговорили про подальші дії. “Верховна Рада не піде на подолання вето Президента, оскільки він не ветував його повністю”, — вважає депутат від “НУ-НС” Андрій Парубій. Подібну думку висловив і його колега Арсеній Яценюк, зауваживши, що подолання вето у парламенті потягне за собої перевибори: парламентські, президентські та відставку уряд. У фракції “БЮТ-Батьківщина”, взагалі оголосили, що із частковим вето не згодні ані вони, ані люди, які протестують на вулицях країни.
Найцікавіше в цій новині те, що формально жодного вето на даний момент ще немає. Адже, по суті, вето — це повернення Президентом ухваленого парламентом закону з певними зауваженнями. Навіть якщо Президент вважає, що закон приймати взагалі не варто, це оформляється у вигляді рекомендації Верховній Раді відхилити закон у цілому.
Тому, стверджують експерти, Віктор Янукович не може сьогодні заветувати документ, а через пару днів надіслати до парламенту поправки до нього, — вето є цілісним документом, скріплюється підписом і печаткою гаранта. У цьому зв”язку сьогоднішню заяву Президента дехто розцінює як декларацію про його наміри. До того ж йдеться про “часткове вето”, яке українським законодавством не передбачене: Президент може лише відхилити закон в цілому, але ніяк не постатейно.