Осінній розпродаж

Україна має 23 тисячі аптек, аптечних пунктів і кіосків. За умови того, що реалізація товарів визначається великими виробниками і оптовими дистриб’юторами так званої “першої руки”, між ними встановлюється узгоджена, “паралельна” поведінка. А штучне подрібнення асортименту за рахунок збільшення кількості назв одного й того препарату та неправдива реклама стимулюють зайве лікування, створюючи надмірний попит на медичні препарати у населення. Все це разом робить ліки в українських аптеках дорогими, а інколи й дуже дорогими. />  

Дисбаланс ринку може виникати і під впливом неекономічних обставин, таких, як надзвичайні ситуації. Найбільш яскраво проблеми у фармгалузі проявилися у минулі два тижні, коли фармацевти стали такими собі «каліфами на час». Під час поширення епідемії грипозної паніки обороти аптек збільшилися, за деякими підрахунками, на 70%, а населення запаслося препаратами протигрипозної групи на роки вперед. Голова Антимонопольного комітету України Олександр Мельниченко так прокоментував раптове захмарне зростання цін на ліки в аптеках: «Поширення у останні дні жовтня інформації про загрозу епідемії зруйнувало наявну до того рівновагу попиту та пропозиції. Попит на групу протигрипозних товарів зріс у рази, а пропозиція не лише не збільшилася, а після того, як були вичерпані наявні ресурси, скоротилася. Для усунення дисбалансу потрібен час, а за конкретних умов — швидкого поширення епідемії, хвороби, попит не можна було відкласти. Це призвело до того, що навіть малі аптечні мережі отримали можливість диктувати покупцеві умови реалізації товару, ціну, тобто отримали ринкову владу. На жаль, чимало з них цим скористалося, що призвело до ущемлення інтересів покупців».
 

Марлеві пов’язки та оксолінова мазь, тобто товари, котрі не входять до переліку визначеного урядовою постановою, ухваленою ще навесні, не обмежуються 25% граничної націнки. Тож, якщо навіть не брати до уваги крайні випадки, коли маска вартістю у 80 копійок продавалася у «грипуючих» регіонах подекуди за 20 гривень, за даними АМКУ, ціни на них піднялися у Сумській області — у 1,5 раза, Івано-Франківській області — у 3,2 раза, ціни на оксолінову мазь у Житомирській бласті у 2,1 раза, Івано-Франківській — у 2,1 раза. Ще у 6-ти областях зафіксоване підвищення цін на препарати протигрипозної групи більш ніж на 30% за декілька днів. Станом на вчорашній день по зловживаннях, виявлених у аптеках та медичних об’єднаннях, порушено 72 кримінальні справи у 26 регіонах України, зокрема, 4 — в Криму, 3 — у Вінниці, 8 — на Волині, 6 — у Києві, 6 — у Дніпропетровську.
 

Окремим питанням стоїть якість лікарських препаратів, адже фальсифікат на полицях аптек, за оцінками експертів, складає приблизно 15-25%. Під час поширення грипу сталася доволі показова ситуація: у Черкаській області було виявлено партію з 3-х тисяч упаковок несертифікованого противірусного препарату «Таміфлю». Перший віце-прем’єр-міністр України Олександр Турчинов назвав тоді цей випадок лише «технічною проблемою». «Що стосується відсутності сертифікату у якомусь регіоні – я думаю, що це технічне питання, яке вирішується дуже швидко. Для цього треба зв’язатись працівникам медичного закладу, де є такий препарати, з працівниками Міністерства охорони здоров’я»,- сказав він.
 

Безумовно, при належному контролі держави, подібна ситуація на фармацевтичному ринку ніколи не склалася б. При цьому не варто забувати, що це бізнес і доволі прибутковий бізнес. До нього причетні народні депутати і з партії регіонів, і Блоку Юлії Тимошенко і “Нашої України”.  Наприклад, 15 номер в списку Партії регіонів — Микола Янковський — володіє, за даними ЗМІ, 14% концерну "Стирол", у якого є підрозділ "Стиролбіофарм". Його партнером в цьому бізнесі, за даними інтернет-видання proUA, є Сергій Буряк — народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко. 
 

"Наша Україна" теж має своїх людей у фармацевтичному бізнесі. Депутат від цієї політичної сили Павло Жебрівський в 2008 році увійшов до наглядової ради компанії "Фармак". Його сестра — Філя Жебрівська, є генеральним директором компанії "Фармак". У 2007 році вона входила до сотні найвпливовіших жінок України за версією журналу "Фокус". Компанія "Фармак" є одним з лідерів фармацевтичної промисловості України. 
 

За даними тижневика "Аптека", за підсумками дев’яти місяців 2009 року ця компанія займала третє місце за обсягом продажів в Україні серед маркетуючих фармацевтичних компаній, пропустивши перед собою лише світових виробників ліків. Для українського фармацевтичного ринку це блискучий результат, враховуючи, що обсяг продажу лікарських засобів у перші дев’ять місяців 2009 року склав більше 9 мільярдів гривень. А з урахуванням істерії навколо "свинячого" грипу, коли населення скуповує будь-які жарознижуючі і протигрипові препарати, прибутки фармацевтичних компаній тільки зростуть. 
 

Не тільки "Наша Україна" і Партія Регіонів, але і БЮТ має "свої" фармацевтичні компанії. Корпорація "Артеріум", до якої входять такі виробники ліків, як "Київмедпрепарат" і "Галичфарм", є частиною фінансово-промислової групи "Фінанси і кредит", яку контролює Костянтин Жеваго — депутат від БЮТ і один з найбагатших людей України. Всі вищезазначені компанії налагодили розповсюдження своїх препаратів і через мережу приватних аптек зокрема. А тому будь-яке обмеження, яке стосується приватних аптек, боляче "битиме" виробників. Тим паче, що частина з них, наприклад, фармацевтична фірма "Дарниця", самі виступають дистриб’юторами. 

 

Читайте также по теме