У четвер Верховна Рада проголосувала за призначення Віктора Пшонки на посаду Генерального прокурора України. Правда, в тому, що ця кандидатура отримає підтримку в сесійній залі після внесення відповідного подання до парламенту Президентом — не було ані найменших сумнівів. З нагоди такої знаменної події до Верховної Ради прибув сам Віктор Янукович. Особисто. Хоча загалом такою можливістю він не зловживає. Напевно, тому провладну» кандидатуру підтримали і деякі представники опозиції… Сам Віктор Пшонка пообіцяв на новій посаді «довго не метушитись» і вже за 5 років зробити з України «правову державу».
Ще напередодні Президент Віктор Янукович звільнив з посади Генерального прокурора Олександра Медведька у зв’язку із завершенням терміну його повноважень і попросив Верховну Раду підтримати на цю посаду кандидатуру першого заступника генерального.
Сам Віктор Пшонка, виступаючи перед депутатами, запевнив, що у разі призначення на цю посаду докладе всіх зусиль для «дотримання законності в Україні, верховенства права і рівності всіх перед законом». За його словами на посаді Генпрокурора він робитиме все для виконання доручення Президента України вже за п’ять років перетворити Україну на «сучасну державу, в якій керує право, захищаються права громадян, приборкано корупцію, створено умови для розвитку економіки».
Крім того, кандидат претендент висловився за ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу та закону про прокуратуру. «Невідкладним є ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу, який має забезпечити послідовність перетворень, їх відповідність національній правовій системі, а також фінансовим можливостям держави», – сказав він. За його словами, це не тільки зобов’язання України перед Радою Європи, але й нагальна суспільна потреба у зміцненні правоохоронної системи та наповнення її сучасним змістом.
Віктор Пшонка також вважає, що необхідно ухвалити пакет нових антикорупційних законів. Крім того, він наголосив “на актуальності оновлення законодавчої бази діяльності органів прокуратури. Нинішньому закону про прокуратуру майже 20 років і тому в багатьох аспектах він не відповідає сучасним викликам», – сказав ще кандидат.
Парламентарії по-різному оцінили кандидатуру від Президента. Так, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко зазначив, що головною метою зміну керівництві Генеральної прокуратури – зміцнення президентської влади. «Загально оцінюючи це подання та його очевидну підтримку, можна сказати, що в системі правоохоронних органів воно змінює лише те, що нічого не змінює. Президент отримує «свою» людину, а в Україні і надалі в правоохоронних органах домінуватиме політика над правом».
Тим часом у Партії регіонів заявили про «велику довіру» до Віктора Пшонки, адже парламент затвердив його кандидатуру майже конституційною більшістю. Так, лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, що це «вперше в день припинення повноважень попереднього прокурора відразу призначається наступний Генеральний прокурор. І в нас не виникає навіть жодного дня паузи, коли Генеральну прокуратуру не очолює керівник».
У свою чергу голова парламенту Володимир Литвин заявив, що від нового генерального прокурора Віктора Пшонки потрібно чекати «утвердження верховенства права». Звернення Президента України до парламенту про надання згоди на призначення Віктора Пшонки Володимир Литвин назвав “логічним і об'єктивним, як і відповідне рішення Верховної Ради». Правда, відповідаючи на запитання журналістів з приводу того, що свого часу Пшонка був прокурором Луганської області і саме при ньому розслідувалася справа журналіста Ігоря Александрова і пізніше в суді було доведено, що вона фальсифікована, Володимир Литвин не надто чітко сформулював свої переконання: «Потрібно чекати утвердження верховенства права. Не закону, а верховенства права. Все, я переконаний, буде у нас нормально», — сказав він.
Проте, якщо у позиції фракцій більшості ніхто і не сумнівався, то поява прихильників Віктора Пшонки серед «бютівців» стала сюрпризом. Героєм дня виявився «біло-сердечний» депутат Сергій Міщенко, що багато років пропрацював в органах прокуратури. Він вийшов на трибуну не в звичайному костюмі, а в офіцерській формі, щоб проілюструвати, що він виступає «як людина, якій дорога прокуратура, а не як політик-опозиціонер». Розхвалюючи нове призначення, він висловив переконання, що уже найближчим часом працівники прокуратури називатимуть Віктора Пшонку «наш батько». Слова Сергія Міщенка викликали оплески у «регіоналів» і обурений галас серед опозиціонерів…