Парламент займеться фінансами: бюджетом і аудитом уряду Тимошенко

Цей пленарний тиждень у Верховній Раді, обіцяють депутати, буде "конструктивним та плідним". У вівторок, планують розглянути проект державного бюджету на 2011 рік та до п'ятниці ухвалити його в першому читанні. З цього приводу Голова Верховної Ради Володимир Литвин висловив сподівання, що парламентарії не займатимуться "власними справами" та попрацюють "натхненно", аби Новий рік відсвяткувати із "чистою совістю" — тобто з ухваленим бюджетом. Голова Верховної Ради навіть відхилив з цього приводу розгляд Житлового і Трудового кодексів, мовляв, і без того є що робити. Проте в опозиції попореджають, що ухвалення дежржбюджету матиме безліч наслідків, оскільки заснований він на нереальних показниках і жодним чином не враховує передвиборчі обіцянки влади.

За словами Голови Верховної Ради Володимира Литвина, 10 грудня проект Державного бюджету надійшов до Верховної Ради і через пропущені терміни його ухвалення парламент має прийняти окреме рішення щодо процедури розгляду цього законопроекту. /> Володимир Литвин пояснив, що після того, як документ буде ухвалений у першому читанні, депутати, комітети та фракції повинні подати свої пропозиції та зауваження для розгляду проекту Держбюджету у другому читанні. “Це має відбутися до 19 грудня, а до 22 грудня Комітет Верховної Ради з питань бюджету та Кабінет міністрів, мають підготувати його до другого читання повністю, тобто до 24 грудня проект бюджету має бути ухвалений в цілому”, — сказав він.

При цьому В. Литвин наголосив, що для ухвалення Державного бюджету на 2011 рік до Нового року, необхідна “спокійна і об'єктивна розмова у парламенті”. “Окрім того, до Нового року ми маємо ухвалити закон щодо внесення змін до Бюджетного кодексу у зв'язку з прийняттям бюджету на 2011 рік”, — наголосив керівник парламенту.

А поки парламентарії слухали спікера, кулуарами парламенту пройшлась лідер опозиції Юлія Тимошенко, заявивши журналістам, що державний бюджет на 2011 рік створений на нереальних макроекономічних показниках і приймається без програми соціально-економічного розвитку. “Це найжахливіший бюджет за всі роки незалежності України, який приймається без програми соціально-економічного розвитку, без засад грошово-кредитної політики, без макроекономічних показників, які були б реальними і на яких базувалося б життя країни”, — сказала вона.

Окрім того, за словами Ю. Тимошенко, нереальним є показник інфляції, а соціальні стандарти, закладені у проект документа, “відповідають тим, які мали бути ще 5 років тому”. При цьому опозиціонерка додала, що тіньовий уряд подасть свої пропозиції до Держбюджету-2011. “Окрім того, фракція «БЮТ-Батьківщина» розробила законопроект, яким пропонується з 2011 року ввести соціальні стандарти, що відповідають обіцянкам Президента, даними ним під час виборчої кампанії”, — сказала вона.

Соратник Юлії Тимошенко по фракції Андрій Кожем'якін, сповістив, що "БЮТ-Батьківщина" не підтримує розгляд Державного бюджету на 2011 рік на поточному пленарному тижні, оскільки він супепечить Конституції України. "Немає жодних юридичних підстав розглядати Держбюджет на наступному пленарному тижні, враховуючи той факт, що він мав бути поданим ще 15 вересня", — заявив він.

Окрім того, за словами політика, Держбюджет на 2011 рік був виписаний і складений на основі неіснуючих структур влади. "Там є позиції, на які виділяють гроші, але вже немає тих міністерств і відомств, на які ці гроші передбачені. Адже всі ми знаємо, що була проведена адміністративна реформа”, — пояснив нардеп.

Зауваження опозиції не припали до смаку Володимиру Литвину. Він розкритикував заяву "БЮТ-Батьківщина", про недоцільність ухвалення бюджету і скромно нагадав як приймали бюджет минулого року. "Якщо прислухатися до цих заяв, то ми взагалі не маємо приймати бюджет, бо подали його із запізненням", — гнівався він.

Важливість бюджетного процесу, не завадила, втім, виділити якийсь час, щоб заслухати результати закордонного аудиту діяльності уряду Юлії Тимошенко. Представники провладної фракції вважають, що це можна зробити у п»ятницю під час години запитань до уряду за участі міністра фінансів Федора Ярошенка. “Ми хочемо почути, що напрацьовано за цей час, які результати цього аудиту, аби якщо є винні, щоб вони понесли відповідальність за можливе розкрадання державних коштів”, — сказав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

З ним погодились і у фракції КПУ. “Я вважаю, що не тільки треба заслухати інформацію, а й постійно тримати цю ситуацію під контролем, тому, що ми бачимо, як державні гроші використовують не за призначенням”, — сказав лідер комуністів Петро Симоненко. Водночас він наголосив, що вважає за доцільне співробітництво парламенту з Генеральною прокуратурою в питанні витрат бюджетних коштів органами влади. “Це потрібно для того, щоб була можливість притягти до відповідальності винних у разі підтвердження нецільового використання бюджетних коштів у результаті аудиту”, — додав лідер КПУ.

Читайте также по теме