Парламентська статистика поліпшилась. Але…

Підсумки 6 сесії уже встигли підбити представники коаліції, експерти та засоби масової інформації. Так на прикінці минулого тижня своє бачення роботи парламенту висловив Голова Верховної Ради Володимир Литвин, назвавши сесію активною та продуктивною. Вчора ж своє слово сказала і опозиція. Віце-спікер Микола Томенко заявив, що в парламенті знайдеться 300 голосів за скасування політреформи за умови, що термін повноважень Верховної Ради VI скликання буде продовжено на три роки. Політик оголосив список депутатів-прогульників, серед якихопинився депутат-регіонал Рінат Ахметов. Правда в Партії регіонів одразу стали на його захист, заявивши, що відомий всім олігарх "зробив у сто разів більше, ніж інші".. Окрім того, Микола Томенко висловив незадоволення з приводу невиконання депутатами від владної фракції вимоги Президента Віктора Януковича відпочивати в Криму, а самому главі держави порадив не затримуватись на відпочинку.

Якщо розцінювати вихід Миколи Томенка до преси як спробу означити основні підсумки 6 сесії, то про роботу парламенту йшлось недовго. Більшу частину свого виступу віце-спікер присвятив критиці опонентів та прогнозам на майбутнє. Заступник голови парламенту погоджується, що з формальної точки зору ця сесія була доволі продуктивною. "Якщо брати за основу кількість законопроектів і рішень, які були ухвалені, то це була одна із найактивніших сесій за останній час", — сказав він, навівши такі показники: було розглянуто 1038 законопроектів, в тому числі схвалено в цілому 135 законів, у першому читанні — 86, та прийнято 504 постанови. М.Томенко також відзначив, що "такої роботи у вечірній та нічний час вже давно не було у парламенті". "Однак, за змістовними характеристиками сесія швидше відповідала ідеології парламентської нумерології", — вважає він, наголосивши, що дві "шістки" — не найкращий збіг.

Так, на думку Миколи Томенка, 6 сесія VІ скликання започаткувала дві небезпечні за змістом тенденції. Першою такою тенденцією він назвав ліквідацію парламенту як території демократичного ухвалення рішеннь в інтересах всього суспільства, оскільки опозиція має все менші можливості у Верховній Раді. "У парламенті стало важко ухвалювати рішення з урахуванням позиції як коаліції, так і опозиції», — пояснив він. Другою тенденцією "бютівець" назвав тенденцію еволюційного забирання повноважень у парламенту. "Цілком очевидним є зменшення впливу парламенту та його перетворення на інструмент реалізації політики уряду і Президента", — наголосив він. "Отож, дві загальні тенденції, які характеризували цю сесію — це тенденції «забирання» повноважень у парламенту і мінімізація впливу опозиції на прийняття рішень", — підсумував заступник Голови Верховної Ради. 

Наступним об”єктом критики стало можливе скасування Конституційним судом політичної реформи 2004 року. Микола Томенко стверджує, що стовідсотковий варіант повернення до Конституції 1996 року можливий за умови, якщо Блоку Литвина і перебіжчикам пообіцяють внести до перехідних положень Конституції пункт про те, що парламентські вибори пройдуть одночасно з президентськими в 2015 році". Водночас віце-спікер висловив надію на те, що повернення до президентської форми правління не хочуть окремі групи впливу в Партії регіонів, які "не бажають віддавати владу в країні Сергію Льовочкіну" — голові Адміністрації Президента, що має, на думку Миколи Томенка, найбільший вплив на главу держави . "Я вважаю, що запорукою неможливості антиконституційного перевороту є Партія регіонів або внутрішня опозиція в ній", — зазначив він. 

"Всім, у тому числі і пану Томенко, хотілося б, щоб у Партії регіонів були групи впливу і протистояння і вона не могла б прийти до консолідованого рішення, — заявив заступник голови фракції Партії регіонів Володимир Рибак .- Ніяких протиборчих груп в Партії регіонів немає, а про думку фракції з даного питання можна буде говорити після рішення Конституційного суду ". 

Окрім того, під час брифінгу віце-спікер парламенту оприлюднив дані про участь у засіданнях Верховної Ради народних депутатів та відзначив "позитивний вплив" таких оприлюднень на відвідуваність депутатами пленарних засідань. "Аналіз показує, що наша спільна із ЗМІ діяльність проти "прогульників" діє дуже позитивно", — запевнив він, зазначивши, що у парламенті збільшилася кількість активних депутатів, які сумлінно працюють. Микола Томенко оприлюднив список двадцяти "відмінників", які пропустили лише одне засідання із 75, що відбулися під час 6 сесії. Серед них 7 народних депутатів з Партії регіонів, 7 — з БЮТу, 3 — з Блоку Литвина, 2 — з КПУ та 1 — з “НУ-НС”. Крім того, парламентар повідомив, що значно збільшилася кількість депутатів, які пропустили лише два або три засідання із 75.

Не забув "опозиціонер" і про десятку "прогульників", зазначивши, що в цьому списку "теж ситуація покращилася". "Немає жодного депутата, який би "прогуляв" всі засідання, — повідомив він, — водночас, на жаль, є депутати, які пропустили всі, за винятком одного, двох чи трьох засідань». Так, найбільше таких депутатів (семеро) у Партії регіонів, троє — в БЮТі (один уже перейшов у коаліцію, але формально в БЮТ). У числі злісних прогульників виявилися власник найбільшої фінансово-промислової групи "СКМ” Рінат Ахметов і власник групи "Фінанси та Кредит" Костянтин Жеваго "Діяльність депутата не зводиться до роботи під куполом парламенту … Ми займаємося підготовкою законопроектів у комітетах, ми працюємо в округах, — встав на захист Ріната Ахметова перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов .- Коли з’явився новий стадіон у Донецьку, весь світ побачив , що в Україні є талановиті менеджери й бізнесмени, які можуть реалізувати проекти світового масштабу, — додав він.

 

Читайте также по теме