Пенсійна реформа підкрадається…

Поки депутати в опозиційний день розглядали законопроекти від парламентської меншості, головною темою кулуарів Верховної Ради став проект пенсійної реформи. Найдивніше те, що говорили про майбутнє законодавство, якого ніхто з парламентаріїв не бачив. Так, представники фракцій “НУ-НС” та “БЮТ-Батьківщина” запевнили, що проекту реформи досі немає у парламенті. При цьому вони упевнені, що зміни підготовлені в уряді нічого доброго для суспільства не принесуть. Водночас в парламентській більшості наголошують, що про будь-які новації говорити рано, адже у сесійній залі за пенсійну реформу візьмуться уже в новому році.

Не секрет, що уряд готує пенсійну реформу, серед положень якої є підвищення пенсійного віку для жінок на 5 років, а також вірогідна зміна системи із солідарної на солідарно-накопичувальну. Водночас, ще на початку грудня в уряді стверджували, що почнуть реалізовувати пенсійну реформу до кінця 2010 р. Так, за словами тепер вже “соціального” віце-прем'єр-міністра Сергія Тігіпка, реформа буде проводитися в 2 етапи і перший уряд почне реалізовувати в грудні поточного року. При цьому урядовець запевнив, що у парламенті проект з'явиться 10 грудня. Проте, новина про те, що законодавство надійшло до Верховної Ради, з”явилась на її сайті аж 14 грудня. Правда, там вона і залишилась. Адже жоден з депутатів, поки не переглянув черговий доробок Кабінету міністрів.

Як заявила кореспонденту агкнції “ГолосUA” депутат від Блоку Литвина Катерина Ващук, документ до парламенту не надходив. Але і говорити про нього ще рано, адже парламентарії візьмуться за пенсійну реформу лише в наступному році. /> “Наразі всі зайняті винятково бюджетом і всі комітети працюватимуть лише над проектом бюджету. А оскільки крайній термін його прийняття — 24 грудня, то подумайте самі, чи буде в нас час для розгляду пенсійного законодавства”, — сказала народний депутат.

Проте в опозиції переконують у іншому, мовляв, провладні фракції навмисно не створюють довкола реформи галасу, аби "не відлякати людей" та не створювати паніки. Зокрема депутат від “НУ-НС” Ксенія Ляпіна в інтерв'ю кореспонденту “ГолосUA” зауважила, що попри те, що законопроект уже подано до Верховної Ради, його тексту ще й досі ніхто не бачив. “Першого грудня проект ніби був зареєстрований у парламенті. А крім рамочки для цього законопроекту, ми нічого не бачили. Тому коментувати щось я не можу. Зокрема, чи буде підвищення пенсійного віку і яка буде мінімальна пенсія”, — сказала вона.

Водночас, відповідаючи на уточнююче запитання про вірогідність ухвалення пенсійної реформи до кінця року, народний депутат припустила ймовірність того, що до кінця грудня 2010 року проект Пенсійної реформи все ж буде розглянуто у сесійній залі. “Вони можуть зробити таким чином: якщо текст вже зареєстрований, то розгляд може початися будь-коли”, — пояснила К. Ляпіна.

За її оцінкою, проект пенсійної реформи зібрав у собі усі найгірші прогнози.”… І зроблять вони це, так би мовити, тихенько, аби не створювати зайвого галасу навколо цієї реформи. Тому що за моїми прогнозами, все що може бути найгіршого в цій реформі, справдиться. І аби не збурювати суспільство, це зроблять несподівано. Наприклад на наступному пленарному тижні”, — сказала нардеп.

Такої ж думки дотримуються і у фракції "БЮТ-Батьківщина". “Я переконаний, що пенсійну реформу можуть “протягнути”, так само, як “протягли” бюджет. Тобто, усі запевнення про те, що часу обмаль, можуть так і залишитися словами, тому що практика голосувань у парламенті демонструє як швидко можна приймати важливі законопроекти”, — зазначив прем'єр-міністр опозиційного уряду Сергій Соболєв.
Водночас, він не виключає можливість виникнення акцій протесту вже після ухвалення нового пенсійного законодавства. “Ви ж розумієте, що тексту цієї реформи ніхто не бачив і оскаржувати щось в останні дні буде дуже важко. Тому протестуватимуть скоріш за все люди, яким не сподобаються антисоціальні норми у цій реформі. Вони будуть — це вже точно”, — запевнив він.

 Невдоволені пенсійною реформою у такому вигляді, в якому вона пропонується і у фракції КПУ. Так, депутат від Компартії Олександр Голуб вважає неприпустимою пропозицію Кабміну щодо запровадження додаткових відрахувань з пенсії. "Це абсурд, оскільки пенсія не є формою заробітку. Тобто, людина вже відпрацювала певну кількість часу на виробництві, заробила ці гроші і свій борг державі віддала. Тому пенсія – це обов’язок держави перед людиною і абсолютно неправильно брати з неї будь-які податки”, — переконаний він. 

Окрім того, парламентарій підкреслив необхідність ліквідації великої різниці у розмірах пенсій, коли окремі чиновники отримують пенсії, розміри яких в десятки разів перевищують мінімальну пенсію, яку отримує простий громадянин. “Хоча пенсії для тих, хто працював на шкідливому виробництві, пенсії для тих, хто працював на роботі, яка була пов’язана з небезпекою для життя, безумовно мають бути більшими за мінімальні. Окрім того, необхідно враховувати трудовий стаж працівника та характер роботи. Безумовно, пенсія має враховувати всі ці моменти для того, щоб вона була справедливою”, — зазначив О. Голуб. Також, за словами народного депутата, фракція КПУ виступає проти підвищення пенсійного віку.

У владній політичній силі щодо конкретних положень реформи поки що відмовчуються. Проте, запевняють, що без обговорення в суспільстві ніхто нічого не прийматиме. "Пенсійна реформа прийматиметься після Нового року і лище після обговорення у суспільстві", — запевнив регіонал Владислав Лук'янов.

В уряді ж персонально доручили віце-прем'єр-міністру-міністру соціальної політики Сергію Тігіпку провести роз’яснення та обговорення проекту пенсійної реформи. За словами Прем”єр-міністра Миколи Азарова, принципова позиція полягає в тому, щоб її проект був максимально широко обговорений і врахував всі конструктивні пропозиції та зауваження. “Ми доручили віце-прем'єр-міністру – міністру соціальної політики Сергію Тігіпку, який розробив цей законопроект, організувати особисто доведення змісту пенсійної реформи до всіх громадян, роз'яснення його положень, проведення відкритих дискусій з представниками громадських організацій, профспілками, працедавцями, підприємцям експертами, міжнародним консультантами тощо…”, — сказав голова уряду. “В результаті такого обговорення, після аналізу пропозицій, внесених людьми, після того, як всі будуть почуті, ми повинні отримати найкращий варіант пенсійної реформи, в якому кожен громадянин побачить свій інтерес”, — заспокоїв людей М. Азаров

Втім, ми уже знаємо про сумний досвід "громадського обговорення" податкової реформи і оцінку, яку згодом дало це суспільство Податковому кодексу, а тому соціальний позитив пенсійних нововведень залишається під великим сумнівом…

 

Читайте также по теме