У абітурієнтів та їхніх батьків все ще гаряча вступна пора. Попереду додаткова сесія ЗНО-2010 і молодим людям потрібно буде відповісти на запитання: ким хочу бути? І тут, як завжди, відбувається двобій між логікою батьків, які дають поради дітям, і емоціями дітей, які «хочуть саме у цей інститут!»
Тим часом Українська конфедерація роботодавців попереджає: «На ринку праці існує величезна конкуренція економістів, менеджерів, юристів, і вона стає дедалі гострішою. У той же час, сьогоднішня, а особливо, майбутня економіка нашої держави потребує висококваліфікованих фахівців інженерно-технічних спеціальностей». Варто звернути також увагу на сферу енергозбереження – рано чи пізно, вона почне активно розвиватися і потребуватиме фахівців. Нові умови, у яких опинилася світова економіка, диктує нові правила. Як відомо, якщо певна галузь перенасичена фахівцями, пріоритет завжди матимуть саме досвідчені спеціалісти, не ті, які щойно встали зі студентської лави, а ті, що вже не один рік працюють за спеціальністю. Світові тенденції розвитку ринку праці свідчать, що професії інженерів, конструкторів, технологів стають більш престижними і найбільш необхідними. Варто пам’ятати, що після фінансово-економічної кризи попит на ринку праці зміниться, і найбільший розвиток отримають авіакосмічна, машинобудівна, інформаційно-технологічна, хімічна, мікробіологічна, аграрна, енергетична галузі. Як прогнозують в Конфедерації роботодавців, через 4-5 років економіка України перейде на постіндустріальний, інноваційний розвиток, який буде потребувати високоосвічених та компетентних фахівців у цих галузях.
Втім, ніхто не застрахований від несподіваних поворотів долі, як-то сталося з випускниками будівельних спеціальностей. У той час, як абітурієнти на початку 2000-х років вступали на факультети, де навчали майбутніх інженерів-будівельників, архітекторів, прорабів, будівництво активно розвивалося. Однак щойно глобальна криза завдала свій перший удар, будівництво виявилося замороженим, а вчорашні випускники залишилися без роботи.
У Державному центрі зайнятості звертають увагу на те, що на сьогодні найбільш затребуваними професіями є професії висококваліфікованих робітників — слюсарів, токарів, електрогазозварювальників, водіїв, робітників з ремонту електричного обладнання та інших представників робітничих професій. Можуть радіти молоді люди, які все ж мріють про кар’єру «білих комірців» — залишається стабільним попит на спеціалістів вищого рівня, топ-менеджерів, а також економістів, менеджерів, лікарів, інженерів. І знову але — з відповідним досвідом роботи та високим рівнем кваліфікації. Також не залишаться без роботи ІТ-спеціалісти високої кваліфікації. Галузь інформаційних технологій у майбутньому тільки розширюватиметься, і вона потребуватиме цілої армії працівників.
Нині ж найскладніше знайти роботу в сільському господарстві, переробній промисловості, будівництві, торгівлі та ремонті. Але як би там не було, варто пам’ятати, за будь-яких економічних умовах велику роль відіграють професійні навички. На жаль, сьогоднішні реалії такі, що дуже мало працедавців готові приймати на роботу молоду недосвідчену людину, яку потрібно вчити, витрачати на це час і кошти, коли поруч є багато досвідчених професіоналів, знавців своєї справи!
За даними Державної служби зайнятості, зараз в Україні понад 400 тисяч вільних робочих місць. З них, для осіб, які не мають професії або не потребують спеціальної підготовки — 13 тисяч вакансій. А випускників, за даними Міністерства освіти та науки, щороку маємо близько 400 тисяч. Отже, треба змиритися, що «роботу мрії» зможуть знайти далеко не усі. Навіть, коли у вашій кишені лежить золота медаль зі школи та червоний диплом вишу. Найбільш уразливою, особливо під час кризових періодів, стає саме молодь, яка має професійні знання та бажання працювати, але зовсім не має досвіду. Якою б не була організація – приватною чи державною, шукача завжди спитають, де він працював раніше і чи працював взагалі. Негативна відповідь, зазвичай, вирішує все, і найчастіше не на користь молодого та недосвідченого студента чи випускника. Звичайно, українське законодавство передбачає забезпечення молодого фахівця першим робочим місцем. Але у більшості випадків шукати його доводиться самому. Люди старшого покоління на цьому місці можуть глибоко зітхнути і сказати: «От у наш час…» На жаль, давно минули часи, коли виші видавали студентам направлення, завдяки якому випускник отримував перше місце роботи. Нова епоха диктує нові правила – тепер кожен мусить пробивати собі дорогу сам…
Фахівці дають пораду: сьогоднішній світ змінюється дуже швидко. Тому ліпше мати про запас крім основної додаткову спеціальність. Для цього зовсім не обов’язково закінчувати кілька інститутів водночас – можна записатися на курси, де вам викладатимуть ази певної професії. Варто знати, закінчивши виш, вам, можливо, доведеться змінювати професії, адаптуватися до нових умов. «Я відчуваю, що це не моє», — хтось із сьогоднішніх абітурієнтів, які вступлять сьогодні до вишів, неодмінно скаже ці слова. Втім, не варто їх боятися, ліпше одразу зізнатися самому собі, що обрав неправильний шлях і виправляти ситуацію. У Державній службі зайнятості радять: не треба гнатися за «привабливою» професією, ліпше обрати роботу, у якій ви зможете бути фахівцем і яка приноситиме реальний прибуток.