Цього тижня Верховна Рада повертається до розгляду проекту Податкового кодексу. “ У вівторок у нас перше питання — проект Податкового кодексу”, — повідомив під час засідання погоджувальної ради керівників фракцій і комітетів парламенту голова парламенту Володимир Литвин. Причому працювати парламентарі вирішили, як то кажуть, “до переможного кінця”, аж поки Податковий не ухвалять в цілому. “У нас в порядку денному понад 100 питань, але навряд чи Верховна Рада встигне їх розглянути оскільки ключовим є Податковий кодекс ”, — наголосив голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, тим самим натякнувши, що “поки не приймуть — не розійдуться”. /> Натомість представники опозиції стверджують, що влада не врахувала побажання малого бізнесу при доопрацюванні законопроекту і обіцяють конфліктний розгляд цього документа.
Під час засідання погодради Володимир Литвин нагадав, що з четверга законопроект про Податковий кодекс перебуває “у відкритому доступі на сайті Верховної Ради”, а відтак його могли переглянути всі охочі депутати. “Аби потім не казали, що в очі не бачили Податкового кодексу”, — просвітив журналістів Володимир Литвин уже після погоджувальної. При цьому він демонстративно поклав руку, неначе на Біблію, на три об”ємні рукописи майбутнього фінансового документа.
Водночас, як зазначив керівник комітету з податкової митної політики, регіонал Віталій Хомутинник, профільний комітет повністю підготував до розгляду в другому читанні проект Податкового кодексу. “Проект закону готовий і ми повинні докласти всіх зусиль, аби вже у вівторок прийняти проект в цілому. А якщо не встигнемо то ухвалимо в четвер”, — додав він. Для цього Віталій Хомутинник запропонував продовжити на кілька годин роботу Верховної Ради у вівторок, “щоб розглянути за один день це питання”.
Проти поспішного прийняття Податкового кодексу виступила опозиція. Так, керівник фракції БЮТ Іван Кириленко висловив сумнів, що проект Податкового кодексу в другому читанні буде розглянуто протягом одного дня. “Швидше за все, весь тиждень буде присвячений розгляду цього кодексу”, — сказав він. Іван Кириленко також нагадав, що тільки фракція БЮТ внесла до проекту Податкового кодексу близько 800 поправок. “Ми наполягатимемо на розгляді своїх поправок, а якщо вони не будуть враховані, то не підтримаємо цей законопрект і зробимо все можливе, аби він не пройшов”, — зазначив він.
На залякування від “білосердечних” представники влади зреагували у стилі “сильної руки”. Правда, в Партії регіонів є ультиматум для опозиції з цього питання. Так, за словами голови фракції Партії регіонів Олександра Ефремова, якщо опозиція блокуватиме трибуну парламенту і перешкоджатиме роботі Верховної Ради, то Податковий кодекс буде прийнятий в прискореному режимі. За його словами, квапитися з прийняттям Податкового кодексу не варто. “Нам потрібно в постатейному режимі визначити нашу точку зору. Тобто, постатейно розглядати документ, прислухатися до аргументів і приймати відповідне рішення”, — відзначив він. Однак, додав Олександр Ефремов, це буде можливо, якщо колеги з інших фракцій не перешкоджатимуть нормальній роботі. В іншому разі — “Ви самі розумієте, до чого ви штовхаєте. У цьому випадку, Податковий кодекс може бути прийнятий в прискореному режимі. І помилки, які ми могли б виправити, не будуть виправлені”, — сказав він. Втім. чи буде досягнути домовленість між представниками парламентської більшості та меншості можна буде дізнатись уже у вівторок 14 листопада.
Уряд запевняє, що малому бізнесу немає чого боятись
Варто також нагадати, що напередодні проти запропонованого урядом проекту кодексу відбулися масові акції протесту підприємців. Реагуючи на на них влада пообіцяла врахувати думку учасників акцій. Утім, невдовзі прем’єр Микола Азаров заявив, що протести проти Податкового кодексу мають маніпулятивний характер. “Треба сказати, що проект Податкового кодексу викликає дуже багато спекуляцій. Це не дивно, бо Податковий кодекс перекриває кисень тіньовій економіці, злочинному бізнесу на відшкодуванні ПДВ та кладе край наживі на наших людях. Ми всі спостерігали, як минулого тижня в країні намагалися демонструвати протест підприємців. Насправді ні ці люди, яких змусили зображувати протест, ані їхні господарі Податкового кодексу в очі не бачили. Ми уважно вислухали всі аргументи і претензії представників малого бізнесу. Обґрунтовані – прийняли, врахували, але це вже межа. Те, що 4 мільйони громадян не беруть участі у суспільних витратах, не роблять внеску в утримання пенсіонерів – це є абсолютно неправильно”, — наголосив Микола Азаров.
При цьому урядовець запевнив, що малий бізнес не постраждає від новацій у спрощеній системі оподаткування. “Це зовсім не так. Для малого бізнесу будуть створені податкові канікули, які істотно полегшать фінансове навантаження на підприємців. Що стосується спрощенців — скажіть, чи може бізнесмен мати спрощену форму оподаткування, займаючись при цьому нерухомістю, маючи мільйонні річні обороти, а також штат співробітників понад 100 чоловік?” — запитав прем'єр.
Проте, попри запевнення голови уряду у підприємців залишається багато зауважень до законопроекту. Так, одні з найбільш неприйнятних новацій проекту Податкового кодексу містяться в розділі про адміністрування податків. “Скажімо, у багатьох підприємств є проблеми з неприйняттям податківцями звітності, – пояснив кореспонденту “ГолосUA” Олександр Мінін – адвокат, що спеціалізується на податковому праві. – Законопроект жодним чином цієї проблеми не вирішує. Там зазначено, що в кожному такому випадку має проводитися розслідування і винних осіб мають притягати до відповідальності відповідно до закону. До якого закону? Чи він зараз є, чи його нема? Якщо нема, то притягти до відповідальності неможливо. А якщо є, то я не чув жодного випадку, аби когось з податківців притягли до відповідальності. Йдеться про десятки тисяч декларацій, які не приймаються в підприємств щомісяця” — сказав він. На думку експерта, технічна якість тексту є гіршою, ніж була під час першого розгляду, а тому вдосконалити проект кодексу під час розгляду у сесійній залі просто нереально.