Аліна Йовик
14:10 25/11/2009

Подолання вето Президента на «грипозний» закон: КПУ і БЮТ — за, «НУ-НС» — проти, Партія регіонів — розкололася

3 листопада 2009 року Верховна Рада прийняла в цілому закон № 5301 "Про внесення змін до закону України" Про державний бюджет України на 2009 рік" (щодо забезпечення всіх лікарень країни необхідними ліками і обладнанням для діагностики хвороби та протидії поширенню епідемії грипу)".

17 листопада Президент України Віктор Ющенко ветував Закон про виділення грошей на боротьбу з грипом, зазначивши, що джерела фінансування цього закону, запропоновані урядом, заженуть Україну у ще більшу емісійну яму і запропонував Кабінету міністрів взяти офіційну позику у НБУ для втілення закону у життя.

Однак Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко була готова до такого розвитку подій і заявила, що Верховна Рада подолає вето Президента. "Ми провели консультації з іншими фракціями, вето буде подолено. Головне — дожити до того моменту, коли 15 днів пройдуть і завершиться час, який виділяється Президенту для прийняття рішення, щоб Верховна Рада отримала змогу терміново подолати вето і Нацбанк міг переказати ці гроші. Я дуже сподіваюся, що це буде в пришвидшеному режимі", — зазначила вона.

За словами Ю. Тимошенко, на 1 млрд. грн. буде закуплено вакцину проти сезонного грипу, протипандемічну вакцину, реанімаційне обладнання, антибіотики і гормони. "Мільярд гривень — це скромна сума, тому що одна доза протипандемічної вакцини коштує 5 — 6 євро. Порахуйте, скільки людей повинно прищепитися і зрозуміло, що ці гроші потрібні терміново", — уточнила глава уряду.

Позачергове засідання Верховної Ради, присвячене питанню вето Президента, відбудеться у четвер, 26 листопада. Депутатські пристрасті навколо цього не вщухають.

Народний депутат від фракції «Наша Україна-Народна Самооборона» Андрій Парубій запевнив, що їхня політсила за подолання вето не голосуватиме і у Ю.Тимошенко мало шансів «проштовхнути» цей закон.

«Дивним є скликання цієї позачергової сесії, бо наперед відомо, що подолання вето не буде», — сказав він, додавши, що Прем’єр-міністр у такий спосіб «будує свою передвиборну кампанію, а не намагається боротися з епідемією».

Щодо джерел фінансування закону політик зауважив, що як можна брати 1 млрд. грн. з доходів НБУ, якщо сьогодні експерти прогнозують їх на рівні 500 млн. грн? /> «Вже сьогодні експерти прогнозують, що прибуток НБУ буде близько 500 млн. грн. Фактично, це призведе до нової хвилі інфляції. Президент наполягає, щоб уряд взяв позику в НБУ, але оформлену позику. Ми розуміємо, що це також буде шлях непростий, але це буде зроблено в рамках закону», — переконаний А. Парубій.

Крім того, коментуючи заяву заступника голови парламентської фракції Партії регіонів Ганни Герман стосовно того, що «регіони» передумали голосувати за подолання вето на закон про «грипозний» мільярд і вважають правильним трансформувати його у «соціальний» мільярд, А. Парубій відповів: «Якщо вони його (1 млрд. грн.) друкуватимуть, то нікому не потрібне підвищення зарплат і пенсій, якщо знову буде хвиля інфляції. Це як ділити шкуру невбитого ведмедя. Цього мільярда не існує в доходах бюджету. Тому його розподіл і торгівля ним схожі на торгівлю повітрям».

У БЮТ, коментуючи відповідну заяву Партії регіонів, категорично заявили, що навіть якщо «грипозний» мільярд гривень спрямувати на підвищення соціальних стандартів, ситуацію це не врятує.

«Цей мільярд не вирішує долю закону про підвищення соцстандартів. Тут треба вирішувати, чи хочемо ми допомогти країні подолати епідемію, чи ми хочемо задовольнити лише одного кандидата, який хоче виконати свої передвиборні обіцянки», — сказав депутат від фракції БЮТ Валерій Писаренко.  

Говорячи про економічну складову пандемічного закону, депутат зазначив, що за оцінками ВООЗ епідемія триватиме протягом двох років, тому боротьбу з нею конче необхідно посилити.

«Те, що сьогодні немає паніки навколо епідемії, не значить, що епідемії немає. Необхідно попередити спалах цього вірусу, а не боротьбу з його наслідками», — сказав він.

Щодо джерел фінансування закону і наслідків його для економіки країни В. Писаренко відповів: «Не можна сьогодні рахувати ціну життя людини з будь-якими інфляціями. Тим більше, що цей мільярд не вплине жодним чином на економічну ситуацію».

При цьому він наголосив, що якщо вето Президента подолано не буде, чого без голосів Партії регіонів зробити нереально, Кабінет міністрів шукатиме інші джерела фінансування.

«Будемо шукати інші резерви для того, щоб профінансувати такі закупівлі. Механізм емісії не може використовуватися, тому що це є механізмом, який контролює винятково Президент. Уряд може віднайти з власних резервів: можливо, це стабілізаційний фонд», — зауважив «бютівець», додавши, що все ж таки фракція Ю. Тимошенко сподівається на підтримку Партії регіонів під час завтрашнього засідання парламенту.

«Якщо дивитися математично, то без Партії регіонів вето подолати не є можливим. Тому ми розраховуємо, що Партія регіонів проголосує так, як вони це зробили при прийнятті закону (про внесення змін до держбюджету на 2009 рік)», — сказав А. Парубій.

У Компартії розцінюють двояку позицію Партії регіонів як непослідовну. Депутат від КПУ Спиридон Кілінкаров наголосив, що якщо Партія регіонів не проголосує за подолання вето, вона зайвий раз покаже виборцям непослідовність у прийняття рішень, адже «регіонали», як і КПУ підтримали внесення змін до закону про державний бюджет на 2009 рік, відповідно до якого й передбачається виділення 1 млрд. грн. на грип.

При цьому комуніст наголосив, що КПУ не відступиться від своєї позиції і голосуватиме за подолання вето, адже «протягом останніх 18 років сфера охорони здоров’я й так фінансувалася за залишковим принципом».

«Якщо є конкретні програми і якщо їх можна реалізувати, я думаю, це головне, що потрібно зробити. Президент не підписав (закон), пояснивши, що грошей немає. Але ж на медицину у нас ніколи грошей немає», — сказав він.  

С. Кілінкаров вважає популістськими всі заяву щодо зростання інфляції у разі запуску друкарського верстата для реалізації «грипозного» законопроекту.

«Про емісію треба було думати, коли ми проводили рекапіталізацію банків. Там йшлося не про 1 млрд. грн, там йшлося про десятки. Чому тоді ніхто не думав про емісійні гроші, а коли йдеться про здоров’я нації, всі чомусь згадали, що це можуть бути емісійні гроші», — зазначив він, зауваживши, що якби реальних грошей на цей закон не було, уряд про це б сказав.

«Кабінету міністрів краще видно, можливо знайти ці гроші чи ні», — сказав депутат-комуніст.

Якщо позиції «НУ-Нс!, БЮТ і КПУ у цьому питанні зрозумілі, то у Партії регіонів намалювався розкол. Зокрема, депутат від Партії регіонів Ганна Герман днями заявила: «Думаю, що 1 млрд. грн. не можна викидати на епедемію, якої не існує. Треба, щоб ці гроші були передані на підвищення зарплат і пенсій. Тому у четвер, швидше за все, ми не будемо голосувати за подолання вето Президента».  

При цьому її однопартієць Василь Кисельов порадив Г. Герман «думати, що говорити».

«Зі стандартами це вже перебір. Стандартами переслідується єдина мета — недопустити чергового траншу МВФ, з якого бралися гроші на оплату газу. Мета, щоб гроші, які мають йти бюджетникам, уряд брав на розрахунки за газ, а не те, що хтось комусь хоче допомогти. І все переводити на підвищення соцстандартів — це, вибачте, «бредятіна», — сказав депутат.

На його думку, голосувати за скасування президентського вето треба обов’язково і у цьому питанні глава держави суперечить сам собі.

«Президент два дні тому заявив, що ми маємо готуватися до другої-третьої хвилі грипу, і не давати на це грошей — злочин. Якщо фракції цього не зроблять, вони беруть на себе персональну відповідальність за наслідки», — заявив В. Кисельов.

 

Читайте также по теме