"Країну профукали", – заявила Юлія Тимошенко, ще до того, як перший віце-прем`єр-міністр Андрій Клюєв оприлюднив у Верховній Раді інформацію про документи, які будуть підписані 17 травня у Києві президентами України та Росії. Лідер опозиційного руху продемонструвала папери, які вона назвала листами до міністра палива та енергетики України Юрія Бойка від російського керівництва з чіткими вимогами у сфері енергетики. Опозиціонерка стверджувала, що у додатку до проекту йдеться про будівництво та введення в експлуатацію від другого до сьомого агрегатів Дністровської гідроакумулюючої електростанції, про реалізацію на спільному підприємстві проектів будівництва Канівської ГАЕС та реконструкції діючих теплових гідроелектростанцій. Натомість Андрій Клюєв у своїй інформації зазначив, що енергетична сфера на переговорах президентів взагалі не буде розглянута. .. Отож виникає запитання, що саме збираються підписати Президенти України та Росії у Києві?
В опозиції переконані, що уряд представив депутатам несправжній список угод, які готуються до підписання з Росією. Нібито, в останній момент перед підписанням влада "витягне з-під поли" справжні угоди стосовно співпраці в галузі авіабудування, атомної енергетики, газової сфери. />
"Цей документ не вартує того паперу, на якому він поданий, бо в ньому ви не знайдете навіть проектів угод за викладеними п’ятьма темами. Це не є тим переліком угод, які дійсно готуються на підписання", — оцінив урядову інформацію депутат від Блоку Юлії Тимошенко Сергій Соболєв. Він переконаний, що 17-го равня будуть "витягнуті" документи, якими не володіє ні уряд України, ні президент, але які вже написані в Кремлі — і ці документи будуть підписуватися української стороною, а потім тільки пояснюватися, чому це треба було зробити.
У владній фракції на цю тему скромно розвели руками. “Ви самі чули, що Андрій Клюєв не озвучив жодного пункту, який стосувався б енергетики” — пояснив кореспонденту ГолосUA депутат від Партії регіонів.
Урядовець і справді серед 5 названих угод, що планують підписати, жодним чином не обмовився про газ та енергетику. За його інформацією, планується підписання угоди між Україною та Російською Федерацією про демаркацію російсько-українського державного кордону. Крім того, буде підписано міжурядову угоду про співробітництво в галузі використання і розвитку навігаційної супутникової системи “ГЛОНАС”. Також, передбачається підписання угоди про міжбанківське співробітництво між “Укрексімбанком” (Україна) та банком “ВТБ” (Росія). Четвертий документ — угода між Міністерствами освіти і науки України й Росії про першочергові заходи з розвитку науково-освітнього співробітництва на 2010-2012 роки. П’ятим документом є проект програми співробітництва у сфері культури і туризму на 2010-2014 роки. При цьому А.Клюєв зазначив, що єдиним міждержавним документом, який виноситься на підписання під час візиту російського Президента до України, є проект угоди про демаркацію кордону.
Представникам опозиції інформації уряду виявилось замало. Виступ першого віце-прем”єра і справді був малоінформативним і як потім обурювався у кулуарах депутат від “НУ-НС” В`ячеслав Кириленко, “окрім папірця-довідки із вказаними 5 пунктами угод нічого не надали, а Андрій Клюєв так і не зміг детально пояснити на яких правах Україна поставить підписи”. Саме тому опозиціонери збираються наполягати на отриманні доопрацьованих і готових до підписання угод — і після аналізу документів будуть визначатися з подальшими діями. "Якщо це (довідка уряду) є переліком угод, які готуються до підписання, то ці угоди не вимагають жодної реакції парламенту. Якщо крім цих 5-ти угод буде подана хоча б одна з тих, які були надруковані (у пресі як проекти), то акції протесту безумовно будуть", — пояснив "бютівець" Сергій Соболєв.
Свою “невичерпну доповідь” правлячій коаліції пояснили тим, що не встигли доопрацювати усі проекти угод. " У вівторок опозиція зажадала звіту уряду щодо угод і вже у середу представник Кабміну звітував, тому за цей короткий термін влада не встигла підготувати вичерпного переліку документів.” — сказав представник Президента у парламенті Юрій Мірошниченко та додав, що говорити сьогодні про те, що угоди вже готові до підписання, неможливо. Тобто остаточного тексту на даний момент немає, оскільки вони знаходяться у стадії розробки. І потрібно ще день-два.
Урядова позиція і справді не однозначна, адже запевняючи, що про газ йтися не буде, Андрій Клюєв, якось необержно уточнив: “Я скажу однозначно: якщо стоятиме питання про ГТС, то не йтиметься про передачу ГТС російському “Газпрому”. Якщо під час переговорів із російською стороною ставитиметься питання про ГТС, то “ми ставитимемо питання про створення газового консорціуму тристороннього – це країни ЄС, Україна та Росія”. Отже, про газ таки можуть заговорити?
"Знаєте, з цього приводу я згадав анекдот, — жартував депутат від БЮТ Андрій Шкіль. — “У Дмитра Мєдвєдева на кордоні запитують: ціль візиту в Україну? А він: туризм…. культура….” — всміхається і додає: “Ну, не може російський президент їхати в Україну так просто!”.