Перший день осені ознаменувався не лише святковими лінійками в українських школах, але й відкриттям нової сесії у Верховній Раді. Щоправда народні обранці не спромоглися вразити виборців стаханівськими показниками праці, натомість вкотре використали парламентську трибуну в передвиборних цілях, після чого заблокували її і розійшлися… до п’ятниці.
Нова сесія, стара риторика
Із самого ранку перед будівлею «під куполом» було людно, а вздовж вулиці Грушевського вишикувалася довжелезна вервечка дорогих автівок. Воно й не дивно – 1 вересня більшість народних депутатів все-таки навідується на роботу. Засмаглі й відпочилі бадьорою ходою (переважно з охоронцями) народні обранці крокували до будівлі парламенту.
Та усміхнені обличчя і святковий настрій в кулуарах Верховної Ради виявилися оманливими – ні продуктивної праці, ні готовності до компромісу й нормальної роботи нардепи не продемонстрували. І хоча до початку президентських перегонів залишилося ще понад півтора місяці, для багатьох з них передвиборна кампанія розпочалася вже давно, а для декого, здається, і не закінчувалася…
Після урочистого відкриття п’ятої сесії шостого скликання – традиційне виголошення заяв від фракцій. Несподіванок не було – лідер Партії регіонів Віктор Янукович знову лаяв уряд, у БЮТ клялися й божилися, що Кабмін вчасно подасть проект бюджету на 2010 рік, а спікер Володимир Литвин вкотре намагався усіх «примирити» і заодно присоромити. «Верховна Рада повинна працювати, вважаєте інакше, сліпо йдете за вказівками – давайте приймемо рішення про припинення її діяльності та саморозпуск. І так припинимо знущатися над Україною і людьми. Як мінімум – це буде чесно», – обурювався політик.
Проте навряд чи зараз варто очікувати такої «самопожертви» від депутатів, адже серед них вже встигло назбиратися чимало кандидатів на посаду глави держави, і втрачати «рупор» (можливість за державний кошт зайвий раз попіаритися з парламентської трибуни) напередодні президентських перегонів, як мінімум, буде нерозумно з їхнього боку. />
«Наша пісня гарна й нова» або «перепрацювалися»…
Після банальних промов з папірців лідерів фракцій депутати спромоглися лише ухвалити порядок денний роботи сесії (та й то – з другої спроби). Після чого очікувано завалили законопроект «регіонала» Михайла Папієва про підвищення соціальних стандартів. 207 голосів на табло і, як завжди… трибуна заблокована Партією регіонів.
Щоправда цього разу не було бурхливих емоцій, лише кволі звинувачення заступника голови фракції регіоналів Олександра Єфремова на адресу голови парламенту Володимира Литвина, блок якого ніби-то порушив домовленості про результативне голосування за цей законопроект напередодні.
На запитання журналістів, скільки триватиме чергова «облога» Партією регіонів парламентської трибуни, Єфремов запевнив, що в опозиції вистачить сил для «довгої дистанції». «Якщо парламент не може ухвалити рішення з підвищення соціальних стандартів, то робота з інших питань не має сенсу», – категорично заявив він.
Що тут скажеш – дежавю… Таке враження, що попередня сесія не закінчувалася, а нова не розпочиналася. Воно й не дивно – Партії регіонів вигідно якомога довше спекулювати на темі «переживання за народ», розраховуючи, що не всі виборці розуміють – отримавши сотню гривень доплати до зарплати чи пенсії (до речі, «регіонали» так і не пояснили, де взяти ці кілька десятків зайвих мільярдів гривень), вже за кілька тижнів через інфляцію на ці гроші нічого не купиш…
Тим часом у БЮТ вже зібрали 152 підписи для проведення позачергового засідання Верховної Ради 4 вересня, а заступник голови фракції Андрій Кожемякін навіть запевнив, що до п’ятниці ще є час домовитися з «регіоналами». Щоправда виникають дуже великі сумніви, що ця політична гра так швидко закінчиться, хіба що «коаліціянти» знову «зіграють на випередження», зайнявши місце біля трибуни на кілька годин раніше від колег з опозиції…
Боротьба, блокада й бутафорія?
Не надто оптимістично щодо продуктивності депутатів під час цієї передвиборчої сесії налаштовані й експерти. Зокрема, на думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, Верховна Рада України нині перебуває у стані політичного дефолту. За словами політолога, найвищий законодавчий орган країни і досі не повернув кредит довіри, отриманий від народу під час парламентських виборів. «Вони взяли кредит довіри у народу? Взяли. Віддали цей кредит? Ні. Навпаки, фактично замораторили видачу політичного боргу виборцям протягом роботи цієї Верховної Ради», – зазначив він.
Даючи ж прогнози на п’яту сесію шостого скликання українського парламенту, Вадим Карасьов назвав три «Б», якими, на його думку, відрізнятиметься нова сесія парламенту: боротьбою, блокадою і бутафорією. Політолог переконаний, що законодавчий процес буде вкрай непродуктивним, оскільки в кризі — вся партійна система, структура фракцій і сама Верховна Рада. Водночас він відзначив, що найбільші політичні сили, представлені в парламенті, не зацікавлені в повній політико-законодавчій капітуляції Верховної Ради.
Голова правління Центру прикладних досліджень «Пента» Володимир Фесенко також висловив сумнів у плідній роботі парламенту нової сесії. «Навряд чи напередодні президентських виборів парламент буде активно працювати. Навпаки, коли загострюється гра, посилюється гострота конфлікту, нардепам не до законодавчої діяльності. Верховна Рада – заручник передвиборної кампанії», – зазначив політолог. При цьому Володимир Фесенко зауважив, що там, де будуть збігатися інтереси двох основних кандидатів на президентське крісло – Юлії Тимошенко й Віктора Януковича, підконтрольні їм політичні сили – БЮТ і ПР ситуативно ухвалюватимуть потрібні їм рішення.