Ситуація, яка склалася на валютно-обмінному ринку України, не може не турбувати. Курс гривні по відношенню до «основної» валюти країни – долара – стрімко знижується. Подейкують, що це триватиме, і дехто вважає, що навесні ми будемо мати співвідношення долара до гривні як 1 до 9. То ж, що робить для зміни цієї ситуації Нацбанк і чого чекати простим громадянам найближчими місяцями?
Обмінників не буде, а 1,5% вже зараз рятують гривню?!
Перш за все, слід нагадати, що нещодавно Нацбанк зобов’язав банки з 1 січня 2009 року перейти на торгівлю валютною готівкою винятково через свої каси. Тобто всі комерційні пункти обміну валют, що працюють на агентських умовах із комбанками, повинні зникнути. />
Як вважають деякі експерти, це один із заходів Нацбанку, для того, щоб контролювати рух валюти, обмежити кількість пунктів її обміну і таким чином зменшити обсяги її продажу. Ще одним поясненням цього кроку є те, що в обмінних пунктах суттєво зростають так звані транзакційні видатки, які спричиняють ще більше послаблення гривні.
Крім того, Національний банк встановив, що готівковий курс продажу іноземної валюти вже зараз не повинен перевищувати офіційний курс Нацбанку більш, ніж на 1,5%.
Купляти долари стало невигідно
На думку аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, це все означає лише одне – Нацбанк вичікує та готовий до суттєвого послаблення гривні по відношенню до долара та євро.
Тим часом начальник управління, виконувач обов”язків начальника управління інвестиційного бізнесу VAB Group Наталія Шишацька переконана — заходи НБУ не означають, що у всіх банків будуть однакові курси продажу доларової або євроготівки. Більше того, за її словами, дії головного фінансового регулятора країни в цьому напрямку призвели до того, що тепер комерційним банкам через згадані 1,5% стало невигідно купувати долари та євро на міжбанку та переводити їх у готівку. Відтак, стврюючи труднощі із купівлею валюти, Нацбанк також підтримує гривню.
Активізація експорту, якого немає…
Ще одним способом підтримання курсу гривні могла б стати активізація експорту. Але, як відомо, дві головні експортоутворюючі галузі країни – металургія та зернове господарство — зараз просто «лежать». Ціни на металопродукцію та зерно на міжнародних ринках низькі, та й купувати їх особливого бажання у наших колишніх партнерів немає.
Багато хто з експертів, наприклад, директор Міжнародного банку комунікацій Костянтин Зивенко, вважає, що держава в особі не лише Національного банку, а й уряду повинна зробити все можливо для активізації експорту. «Замість того, щоб звільнити від деяких податків металургів та виробників сільгоспродукції наш уряд займається зовсім іншими речами, а в принципі в основному політиканством. Держава повинна зараз терміново почати дотувати виробників продукції цих двох галузей, тоді вони виживуть і знайдуть ринки збуту своїх товарів. В країну знову надходитиме валюта, що й позначиться на зміцненні гривні», — стверджує Костянтин Зивенко.
Але тут виникає принаймні два запитання: чи знайде держава гроші на таке дотування і, по-друге, чи потрібно взагалі дотувати підприємства, які нічого не зробили для того, щоб знизити собівартість продукції та запровадити нові енергозберігаючі й матеріалозберігаючі технології?
Соціальним виплатам – ні?!
А от, що Кабмін міг би зробити, щоб і в подальшому не тиснути на і без того слабку гривню, так це перестати здійснювати великі соціальні виплати. Продовжувати йти цим шляхом, переконані експерти, є звичайнісіньким популізмом, який, в тому числі, підриває валютний ринок. У цьому контексті варто згадати хоча б цифри, які нещодавно навів Президент Віктор Ющенко. За його даними, в останні місяці цього року обсяги соціальних виплат збільшилися на 47%, а зростання валового національного продукту становило лише 7%. Таким чином, щоб забезпечити внутрішній ринок товарами, яких не випустили вітчизняні підприємства 2008 року, наші імпортери повинні були на 40% збільшити обсяги завезення заморської продукції. А це – ще один з чинників, який “опускає”курс національної валюти.
Всі на Євро-2012 …
Як вважає аналітик інвесткомпанії «Драгон Капітал» Олена Білан, державі треба активізувати роботу будівельних, металургійних та машинобудівних підприємств, залучивши їх широко до інфраструктурних проектів, наприклад, будівництва об’єктів до Євро-2012. Тим самим буде забезпечена роботою частина наших громадян, та й економіка потроху почне оклигувати, що позначиться і на валютно-кредитному ринку країни.
Втім дехто вважає, що країні треба ухвалити інвестиційно привабливий бюджет, або переглянути бюджет 2009 року так, щоб посилити його спрямованість на інвестиційно-привабливі галузі так званого високого переділу – технологічні та наукомісткі. Це б також дало можливість отримувати валюту і підтримати курс гривні. Втім, за 2-3 місяці таке завдання розв”язати не вдасться.
7-9 – такі наші цифри!
А відтак песимізм щодо курсу гривні по відношенню до долара та євро найближчими місяцями посилюватиметься. Костянтин Зивенко каже, що він не здивується, якщо до весни 1 долар коштуватиме 7-9 гривень. З цим погоджуються деякі інші експерти.
Проте, наприклад, Олена Білан сповнена оптимізму. За її словами, Нацбанк твердо тримає руку на курсовому «пульсі». "Золотовалютні резерви НБУ є достатніми для того, щоб вберегти гривню від колапсу. Але це не виключає суттєвих короткострокових коливань. Ми очікуємо, що в середньому 1 долар коштуватиме наступного року 6,8-7 грн.", — говорить експерт. Однак, як на те, і це не дуже хороші цифри.
Нові перспективи “чорного” ринку..
Є також побоювання, що долара та євро на готівковому ринкубуде мало і через це активізується чорний ринок валюти, про який українці не чули з середини 90-х років минулого століття. Втім, як стверджують аналітики, в Донецьку, наприклад, вже працює так званий «Негро банк» — чорний ринок обміну валюти, який колись тримали вихідці із африканських країн і який вони відновили тепер. Кажуть, що зараз там валюту можна купити по 9 гривень за 1 долар.