У суботу пізно ввечері Голова Верховної Ради Володимир Литвин закрив VI сесію парламенту. В останні два дні роботи законодавці змінили правила виборів до місцевих рад і зняли з порядку денного питання проведення восени всеукраїнського референдуму щодо скасування політичної реформи. В опозиції нарікають на те, що новий закон про вибори істотно обмежує їхні можливості.
До прийняття двох принципових для провладної фракції законів – «Про всеукраїнський референдум» і «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим та місцевих рад, а також сільських, селищних і міських голів» — депутати Верховної Ради приступили ще в п’ятницю. На початку ранкового засідання спікер Володимир Литвин запропонував змінити календарний план роботи сесії і призначити пленарне засідання в п’ятницю ввечері, а потім — і в суботу. Проте, коли депутати приступили до розгляду законопроекту про референдум не всі фракції погодились з його остаточною редакцією.
«Законопроект про референдум безумовно потрібен, але його треба доопрацювати і вилучити всі норми, які порушують Конституцію України.» — пояснив позицію фракції лідер Комуністичної партії України Петро Симоненко. Його політсила виступає проти можливості приймати зміни до Конституції і ухвалювати Конституцію в цілому на референдумі. Представників КПУ підтримали їхні колеги по коаліції з Блоку Литвина, які також наголосили на необхідності вилучити деякі «конфліктні пункти» з проекту. Інтрига навколо проекту закону розвіялася, коли представники коаліції несподівано підтримали поправку народного депутата Юрія Ключковського — заборонити винесення на референдум питання про скасування змін до основного закону.
У суботу, звільнивши за поданням прем’єр-міністра Миколи Азарова міністра з питань надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрич, депутати повернулися до розгляду законопроекту «Про всеукраїнський референдум». Про результати переговорів щодо його прийняття спікер вирішив повідомити під час засідання. «Враховуючи складну ситуацію із законом про всеукраїнський референдум, було прийнято рішення направити закон на повторне друге читання і повернутися до його розгляду на першому пленарному тижні наступної сесії», — сказав він, додавши, що лідери фракцій домовилися розглянути у суботу законопроект про місцеві вибори.
Опозиціонери тріумфували, адже це був практично перший закон в якому представники коаліції не досягли порозуміння. Правда, привід для оптимізму був не у всіх. Після обіду серед депутатів пройшла інформація, що Президент Віктор Янукович в останній момент вирішив додати ложку дьогтю в бочку меду багатьох амбітних опозиціонерів. Річ у тім, що кількома днями раніше регіонали ухвалили рішення допустити на місцеві вибори партії, які зареєстровані менше, ніж за 365 днів до голосування. Також вони погодилися дозволити мажоритарникам і кандидатам у мери самовисуватися без участі партій. Відповідні поправки до закону про місцеві вибори у вівторок подав голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Але в останній момент профільний комітет відхилив поправки… Нещодавно такий веселий, а вже після обіду пригнічений Арсеній Яценюк отримував співчуття від колег по фракції. Павло Жебрівський теж засмутився і ще до розгляду закону про місцеві вибори пішов з парламенту, а В”ячеслав Кириленко, усвідомивши що його «За Україну!» відсторонили від виборчого процесу, заявив про неконституційність дій влади.
Лише у БЮТі не особливо засмутилися від такого повороту подій. Навіть навпаки — коаліція прибрала прямих конкурентів на виборах і тепер «Батьківщина» зможе без зайвої конкуренції сама зібрати опозиційний електоральний урожай. Правда, про те, хто саме був ініціатором заднього ходу від коаліції, думки у депутатів розділилися. Одні стверджували, що це Президент, інші кивали на Володимира Литвина. Мовляв, це він виставив такий ультиматум. Логіка в цьому дійсно є — зайві опозиціонери Сергій Тігіпко, Арсеній Яценюк добряче відірвали б від їхнього електорату.
Як би там не було, коаліція домовилася чинити саме так, а тому прийняття закону про місцеві вибори стало справою техніки. Представники БЮТ, або Партія «Батьківщина», як себе зараз представляють багато депутатів з цієї фракції, перед розглядом закону про вибори залишили сесійну залу. Тобто, розгляд закону став формальністю. Депутатам навіть не роздали порівняльних таблиць до другого читання. Для розгляду законопроекту в другому читанні від опозиції в залі залишилися лише кілька представників “НУ-НС”. Вони наполягали на обговоренні своїх поправок, не врахованих профільним комітетом. Проте жодна з них, не була взята до уваги. На думку БЮТу, саме це позбавляло сенсу їхнє перебування в залі: "Я був на засіданні комітету, де за десять хвилин розглянули тисячу поправок, точно так само відбувається і в залі. Сенс сидіти там, якщо машина для голосування працює безвідмовно і всі поправки, які вносить опозиція, незважаючи на аргументи, відхиляються», — заявив голова підкомітету з питань виборчого законодавства Сергій Підгірний.
Зрештою за ухвалення закону про місцеві вибори в суботу о 20.52 проголосували 259 депутатів, при тому що в залі перебувало не більше 40 осіб. Ще через чотири хвилини, в 20.56, Володимир Литвин закрив сесію VI Верховної Ради VI скликання. Якраз під час закриття сесії на вулиці почалась гроза і, як уже це бувало, на декілька хвилин від блискавок у сесійній залі “вибило” світло Хтось, як завжди, назвав це знаком, але очевидно, що забобонами нова влада не переймається.