Шкільна форма з синтетики та ігрові набори з сірниками – що ми купуємо нашим дітям?

«Укрметртестстандарт» провів випробування найпопулярніших товарів для школярів. Якщо багатство асортименту змогло приємно вразити спеціалістів, то якість змусила замислитись над тим, які товари для школярів пропонують виробники батькам.

На полицях випробувальної лабораторії «Укрметртестстандарту» — шкільні піджаки, штани, сарафани, сорочки та блузи як вітчизняного, так і зарубіжного виробника. На вигляд одяг зшитий доладно, всі ґудзики на місцях, нитки не стирчать, проте, всі ці товари не відповідають стандартам якості. В першу чергу, йдеться про відсутність або неправильне маркування на товарі. «За маркуванням у нас не відповідають з 40 виробів 36. Чого тільки не пишуть на маркуванні! Пишуть і неіснуючі стандарти, і документи, яких на сьогоднішній день немає. Але, найголовнішого, що повинне бути в маркуванні продукції, в багатьох випадках немає — і в першу чергу, назви виробника продукції. Також не зазначають торгові знаки, сировинний склад. Хочу сказати, що в одязі в нас найчастіше трапляються такі нюанси, коли те, що записано, не відповідає тому, що є насправді. Пишуть, що є шерсть, починаємо перевіряти – шерсті нуль. Пишуть, що є бавовна – стовідсотковий поліефір », — зазначила начальник Науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту Наталія Попова.

За її словами, згідно зі стандартами якості, вміст синтетичних волокон та ниток у піджаках, штанах та сарафанах не повинен перевищувати 67%, в сорочках та блузах – 40%, а застосовувати ці матеріали в підкладці взагалі не дозволяється. Тим не менше, серед протестованих зразків були й такі, в яких вміст синтетики становив 66, 77, 83 та навіть 100%. Тут також потрібно звернути увагу і на стійкість матеріалу, адже в більшості випадків у виробництві шкільного одягу використовують дешеві барвники, які можуть переходити з виробу на шкіру дитини. Наявність таких барвників та ненатуральні матеріали можуть істотно зіпсувати здоров’я дитини, тому батькам потрібно бути вкрай уважними — шкільна форма є не парадним костюмом, а спецодягом, в якому дитина проводитиме 6-8 годин.

Змогли потішити спеціалістів шкарпетки – з п’яти виробів лише один не відповідав вимогам стандартів. Найголовнішою невідповідністю є товщина шва в зоні пальців – занадто товстий шов може не лише спричиняти дискомфорт дитині, але й суттєво вплинути на її здоров’я. Під час проведення випробувань взуття були знайдені такі невідповідності, як спрощення технологій виготовлення продукції та скорочення наполовину кількості цвяхів при кріпленні підбору у взутті.

Тестування канцтоварів показало різні результати. Якщо зошити мали відхилення за кольором сторінок (занадто білі роблять за допомогою люмінесцентних речовин, які є шкідливим для очей і призводять до погіршення зору), товщиною ліній рядків та клітинок, то фарби, крейда, фломастери та пластилін показала відмінні результати – жодного відхилення від норми знайдено не було.

Значні проблеми були виявлені при тестуванні ігрових наборів. Усього їх було закуплено вісім і жоден з них не відповідав встановленим вимогам: недотримання стандартів в розмірі літер, недостатня глибина розміщення контактів для підключення батарейок. А один з наборів взагалі став «сюрпризом» для дослідників. «Є вимога, що в іграшках чи ігрових наборах не повинно бути виробів, що можуть займатися. В одному з наборів – коробка сірників. Зараз уже не в кожній квартирі знайдеш сірники, їх зараз все менше і менше використовують і батьки ці сірники ховають. А тут якщо хтось подарує, батьки не проконтролюють, то дитина може спалити квартиру, отримавши такий «Набір чарівника». Це грубе порушення вимог «Технічного регламенту», — наголосив начальник науково-дослідного центру випробувань якості Володимир Семенович.

За словами В. Семеновича, сьогодні, якщо покупець придбав неякісний товар, він має за власні кошти проводити випробування — Управління захисту прав споживачів допоможе лише скласти позовну заяву до суду, а кошти повернуть покупцю тільки тоді, коли він виграє суд. Тому в «Укрметртесттандарті» батькам радять бути уважними при купівлі товарів для дітей, намагатись хоча б за зовнішніми ознаками визначати якість товару. Самі ж фахівці сподіваються, що Верховна Рада запровадить «Технічний регламент» на шкільні товари (який ще досі лежить не узгоджений і вже на сьогодні значно відстає від європейських стандартів) і тоді виробники не зможуть відкрито ігнорувати вимоги до дитячих товарів.

 

Читайте также по теме