18 червня депутати Київради затвердили нові правила виклику бригад швидкої медичної, спеціалізованої психіатричної та пунктів невідкладної медичної допомоги, дільничних лікарів-терапевтів, педіатрів і лікарів-спеціалістів амбулаторно-поліклінічних закладів столиці. Мотивація такого кроку проста — “Євро-2012” не за горами. 27 травня, представляючи проект відповідного рішення депутатам, керівник постійної комісії Київради з питань медицини Алла Шлапак повідомила, що у нових правилах враховані стандарти, які діють при наданні медичної допомоги у країнах Євросоюзу, Росії та Білорусі.
Під час прес-конференції, що відбулася 21 червня у Києві, та ж Алла Шлапак запевнила, що впровадження нових правил ніяк не позначиться на якості надання швидкої медичної допомоги населенню. “Нічого не зміниться для людей, крім того, що зміниться контроль за якістю наданих послуг. Відтепер у оператора буде документ, згідно якому він зможе визначити, куди направити “швидку”, куди — “невідкладну допомогу”, а кому варто звернутися до терапевта”, — запевняла вона.
Столичні працівники “швидкої” також мають вагомі підстави підтримувати “євроініціативу” Київради. За словами головного лікаря київської Центральної станції швидкої допомоги Анатолія Вершигори запровадження нових правил покликане убезпечити медиків під час надання послуг населенню. Адже, за його даними, лише з початку 2010 року було зафіксовано близько 30 випадків нападів на бригади швидкої. Позитивним явищем Анатолій Вершигора вважає також те, що відтепер послуги психіатричної допомоги надаватимуться хворим спеціалізованими відділеннями медичної допомоги психіатричних лікарень.
Правила виклику швидкої давно вже повинні бути впорядковані відповідним законом або іншим нормативним актом — переконаний екс-міністр охорони здоров’я України, екс-голова Нацради з питань охорони здоров’я Микола Поліщук. “На сьогоднішній день понад 30% викликів швидкої допомоги необгрунтовані. А якщо порахувати — ціла бригада їде, плюс транспорт — це, звичайно, великі витрати. Люди дуже часто викликають швидку допомогу замість того, щоб звернутися до свого дільничного або сімейного лікаря і заздалегідь погодити ті чи інші питання”, — розповів він.
Натомість, лідер Компартії України Петро Симоненко розцінив новації у службі “103” не настільки райдужно. На його думку, введення нових правил виклику швидкої допомоги у Києві свідченням того, що держава не у змозі забезпечити всіх своїх громадян медичною допомогою. “Це результат того, що сьогоднішня влада не спроможна у достатньому обсязі профінансувати заклади охорони здоров’я, у тому числі й швидку допомогу. Держава не здатна забезпечити доступність закладів медичної допомоги і швидкої допомоги для всіх громадян. Я вважаю, що якраз такі підходи свідчать про те, що система у цілому сьогодні відмовляється від захисту життя людини”, — наголосив він.
Незрозумілим, на думку лідера КПУ, є те, як медики можуть відмовити людині, яка конче потребує допомоги, або поставити точний діагноз лише на підставі телефонної розмови. “А якщо якісь ознаки того, що людині погано, не передані відповідно, щоб їх зрозумів оператор? Хіба тими системами зв’язку передається, який тиск у людини який вона має вигляд? За якими ознаками буде прийматися рішення, куди людину направити за допомогою? Інколи буває таке — у людини піднявся тиск, а вона не може одразу визначити, що це — з серцем щось погане, чи інсульт. Людина потребує термінової допомоги, а таким чином її цього позбавляють”, — вважає П. Симоненко. За словами лідера КПУ, сьогодні існує безліч подібних прикладів ставлення до простих громадян у різних сферах життя, зокрема у Києві.”У місті Києві ми спостерігаємо захоплення майданчиків, вирубування зелених насаджень, знищення дитячих та спортивних майданчиків. І все це заради того, щоб комусь побудувати будинки, отримати на цьому надприбутки. А зараз обмежують можливість людини звернутися за швидкою допомогою”, — наголосив Петро Симоненко.
Тож мешканців столиці хвилює важливе запитання — чи зможуть вони відтепер дочекатися медичної допомоги вчасно? Разом із тим, за роз’ясненнями прес-служби Мінохорони здоров’я, котрі отримало інформагентство ГолосUA телефоном, жодного листа з КМДА про зміни виклику швидкої у Києві Міністерство досі не має. І, відповідно, не затверджувало. Тому й не може постанову Київради прокоментувати. Варто лише додати, що 21 травня цього року Міністерство охорони здоров’я презентувало проект закону "Про загальнодержавну Систему надання екстреної медичної допомоги", який має усунути всі проблеми служби “103”.