Сонцезалежність: причини і наслідки

Сучасне сонцепоклоніння має дещо спільне із релігією наших давніх предків. Вони ототожнювали джерело світла і тепла, необхідних для життя, одразу із двома богами — Даждьбогом, богом успіху, та Хорсом, богом Сонця (іноді місяця). У ХХ — ХХІ сторіччі природне чи штучне сонячне проміння і його результат, надмірна засмага, стало однією із важливих складових образу успішної людини. Бронзовий колір шкіри підкреслює не тільки “міцне” здоров’я власника, а й те, що засмаглий модник займає певний соціальний щабель. 

Провідні фахівці-дерматологи ж наводять такі дані: за останні п’ятнадцять років пухлини шкіри у структурі онкологічних захворювань в Україні пересунулися з четвертого місця на друге. Особливу тривогу викликає ситуація у Києві та Криму, де вони посіли першу сходинку. Це, за словами лікарів, пов’язано, насамперед, з екологічними механізмами: генетичними мутаціями, зменшенням озонового шару, мутагенним впливом сонячного опромінення. 

У гонитві за “красою” українці самі додають жару в цю пекельну суміш: у країні широко розповсюдженні солярії, що несуть надлишок сонячного опромінення. Фінансуючи індустрію краси, дехто у відповідь має злоякісні новоутворення шкіри. Адже їх виникнення напряму пов’язане з отриманими у житті сонячними опіками: чим більше їх було у дитинстві, тим більша загроза виникнення меланоми, чим більше “згорала” людина у дорослому житті, тим вірогідніший розвиток раку шкіри. Це вже не кажучи про передчасне старіння, та інші шкідливі для здоров’я наслідки. Часто на солярії “підсідають” підлітки, майже діти, вважаючи, що це “круто”. 

“У наших соляріях існують величезні зловживання, по всій Україні відсутній контроль за тими дозами інсоляції, що в них отримуються, контроль за лампами та за тим, чи безпечне таке опромінювання”, — стверджує провідний донецький лікар-дерматолог Тетяна Проценко. “Справа у тому, що на сьогоднішній день контроль соляріїв зробити неможливо, можливо зробити тільки контроль свідомості. На жаль, система контролю у державі поки що не працює”, — сумно констатує професор Київського медичного університету Ольга Богомолець.  

Безперечно, тривала недостатність ультрафіолету має несприятливі наслідки для людського організму, так зване "світлове голодування". Солярії здаються найшвидшим шляхом до того, щоб активувати захисні механізми у організмі, підвищити імунітет, відрегулювати секрецію ряду гормонів, особливо восени та взимку. Але з часом фільтри, встановлені в лампах солярію, починають пропускати шкідливі короткохвильові промені. Для запобігання застосуванню несправних медичних апаратів, здійснюється контроль їх параметрів за допомогою спеціальної вимірювальної техніки. За інформацією Міохоронздоров”я України, на солярії поширюються санітарно-гігієнічні вимоги, визначені “ДержСанПіНом 2.2. 2.022-99”. Кожен прилад для штучної засмаги повинен мати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, у якої є кінцевий термін гарантії. Якщо він відсутній, краще не ризикувати, адже іншого механізму контролю наразі не передбачено. Гарантувати відносну безпеку у цих закладах можуть лише добросовісні підприємці, які належно дотримуються правил експлуатації.

Ось що розповіла ГолоcUA, адміністратор одного з київських соляріїв Інна: "Ми маємо сертифікований солярій, лампи до нього, косметику. Сертифікати надають фірми-постачальники. По закінченні терміну експлуатації ламп ми їх замінюємо — самі у цьому зацікавлені, бо користуємося послугами солярію". На запитання про те, які держустанови контролюють солярій, працівник закладу відповіла, що жодних досліджень роботи приладів не проводиться, можливі перевірки санстанції і пожежників. Час та дози засмаги, за словами Інни, працівники закладу визначають самі, спираючись на досвід роботи, довідка про відвідання лікаря перед перебуванням у солярії від клієнтів не вимагається. 

Лікарі Київського інституту дерматології та косметології виявляють десять випадків меланоми на добу. Десять пацієнтів щодня стають на межу між життям та смерттю, адже п’ятирічна смертність від цього захворювання становить 95% — воно є найагресивнішим серед злоякісних новоутворень. “Коли ти сидиш на прийомі і до тебе приходить людина будь-якого віку, ти розумієш, що якщо б вона на півроку раніше до тебе прийшла, ти міг би врятувати цій людині життя, стає гірко”, — розповідає Ольга Богомолець. За її словами, почастішали й випадки виникнення атипових пухлин. Відомо, що меланома походить із пігментних клітин шкіри — меланоцитів, але нині зустрічаються й світлі меланоми, схожі на прозорі бородавчасті утворення.

Для того, щоб підштовхнути українське суспільство до змін у свідомості, коли б ми, як нині європейці, мали культуру догляду за власним здоров’ям, з лютого 2009 року проходить Всеукраїнський марафон здоров’я. Лікарі-дерматологи наголошують, що подібні акції тільки “розхитують маятник”, суттєвих же змін можна досягти, навчивши, насамперед, батьків або вихователів найпростішим принципам огляду шкіри. Для того, щоб запам’ятати ознаки переродження, не треба мати медичну освіту. Дерматологи вигадали абревіатуру “акорд”. А — це асиметрія, родимка має бути симетричною, якщо провести через неї умовну вісь; К — край, він повинен бути рівний. Якщо край “порваний” — це друга ознака. О — окрас, має бути рівномірним. Погано, якщо з’являються темні, сірі, білі крапочки, цяточки. Р — розмір. Чим більший розмір, тим більший ризик. Але меланома може утворитися навіть з маленької темної цяточки. Д — динаміка. Поява кірочок, тріщинок, збільшення розміру, зміна кольору. Чим більше таких ознак є, тим вищий ризик, що ця родимка вже недобра. При наявності таких ознак потрібно якнайшвидше звертатися до лікаря, вірогідніше, буде діагностована атипова або диспластична родимка. Раз на півроку або на рік людина має прийти на диспансерний облік. Видаляти родимки для профілактики не потрібно. 

Запобіжними заходами, на думку Тетяни Проценко, мають бути п’ять головних правил: “По-перше, неприпустимо перебування маленьких дітей до 3-х років під прямими сонячними променями, особливо на березі моря, на відкритих місцях; друге — неприйнятне зловживання сонцем у всі вікові періоди (найкорисніший час — до 11.00 та після 15.00-16.00). По-третє, є засоби захисту, якими потрібно навчити користуватися, вибрати для кожної людини особисто; четверте — навчити населення, насамперед батьків, перевіряти шкіру, якщо на шкірі є щось, що відрізняється від норми, не поспішати самостійно видаляти або припікати, звертатися до спеціаліста по консультацію. Сучасні апаратні методики дозволяють запідозрити вірогідність виникнення пухлини на ранніх етапах, при направлені в онкоцентри є можливість видалити або провести лікування, не допустивши розвитку непоправних наслідків”. 

 

Читайте также по теме