Офіційно передвиборча кампанія ще не розпочалась, а українські політики вже активно збирають кошти для реалізації своїх амбіцій. Ще б пак, адже вибори бувають лише раз на кілька років, і на цей час переможець та його спонсори зможуть розширити власні сфери впливу.
Експерти сходяться в одному: не зважаючи на економічну кризу, президентська кампанія-2010 дешевою не буде. Щоправда, для різних кандидатів у президенти виборча кампанія обійдеться в різні суми. Як вважають деякі експерти, провідні гравці — такі, як Юлія Тимошенко та Віктор Янукович — повинні будуть викласти за перший тур приблизно по 500 млн доларів. Менш популярні кандидати — такі як Володимир Литвин та Сергій Тігіпко, повинні витратити майже 100 млн доларів.
Такі значні суми обумовлені розмахом кампанії. В Україні налічується 30 тисяч виборчих дільниць, на яких поважним кандидатам потрібно мати хоча б по 1 спостерігачу та члену комісії. Кожному з них на місяць потрібно платити хоча б 200 доларів. Платити треба і за оренду приміщень для виборчих штабів. Якщо додати до цього рекламні ролики, буклети та газети, а також агітаційні точки, то кампанія для кожного прохідного кандидата виллється в кругленьку суму. Проведення другого туру для найбільш успішних політиків, на думку аналітиків, обійдеться ще в 50-100 млн доларів з кожного. У той же час, директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський не готовий назвати точної суми, але масштаб кампаній, за його оцінкою, буде вимірюватись сотнями мільйонів доларів.
Джерела фінансування для такої передвиборчої кампанії політики повинні шукати на Батьківщині, а не за кордоном. Як зауважив Олег Соскін, гроші будуть йти переважно від вітчизняних бізнесменів, адже закордонні олігархи не готові платити значних коштів під час кризи. Утім, основними іноземними спонсорами президентських виборів стануть США та Росія.
Соскін: />
“Сполучені Штати можуть дати Ющенку гроші через якісь структури. Обов’язково дадуть, бо дружина американка, Ющенко — американський проект. Росія через бізнесменів дасть Януковичу, бо він вважається більш-менш їх кандидатом”.
Окрім того, на думку Олега Соскіна, такі російські бізнесмени, як Борис Березовський та Семен Могилевич, можуть вкласти гроші в Арсенія Яценюка та Віктора Ющенка. У свою чергу, Михайло Погребінський вважає, що закордонні інвестори на виборах-2010 не будуть присутні.
Погребінський:
“У нас достатньо своїх грошей, у всіх кандидатів у президенти, щоб очікувати якихось грошей з-за кордону. Я не бачу ніяких підстав, щоб були якісь масовані внески з-за кордону”.
Вітчизняні олігархи, на думку експертів, також змінять свою стратегію. Наприклад, експерт Школи політичної аналітики при НаУКМА Сергій Кисельов переконаний, що якщо в 2004 році більшість бізнесменів зробили ставку на одного кандидата, то на теперішній президентській кампанії гроші будуть поділені між кількома претендентами.
Кисельов:
“Значна частина олігархів вже мали сумний досвід 2004 року, коли деякі з них обпеклися на підтримці одного з кандидатів. І ми бачимо, що і такі люди, як Віктор Пінчук, Ренат Ахметов та Дмитро Фірташ, незважаючи на те, що два останні мають зв’язок з “Партією регіонів”, тим не менш, вони демонструють ознаки багатовекторності, вони намагаються хоча б частину яєць розкласти по різних кошиках”.
Прикладом розпорошення коштів також може слугувати поведінка Дмитра Фірташа та підконтрольного йому телеканалу “Інтер”. Хоча Дмитро Фірташ асоціюється з “Партією регіонів”, доступ до ефіру на телеканалі певний час мав депутат Арсеній Яценюк.
Олег Соскін також вважає, що олігархи вже не готові контактувати лише з одним із політиків.
Соскін:
“Наприклад, Ахметов — він буде давати і Яценюку, і Януковичу. Зрозуміло, що Януковичу “по повній програмі”, а Яценюку теж трошки. І Ющенку буде давати, обов’язково повинен дати”.
Та найбільше грошей, на думку політолога, на президентській кампанії зможе зібрати Юлія Тимошенко. За його словами, в оточенні прем’єра є як мінімум 20 мільярдерів, які готові оплатити всі її рахунки. Гірша ситуація у Віктора Януковича, якому будуть давати менше, тому він буде економити та намагатись рахувати кошти. Тому такого шику, як на попередній кампанії, не передбачається. У той же час, Арсеній Яценюк після заяви мера Ужгорода Сергія Ратушняка про єврейське коріння має шанс отримати гроші від міжнародного єврейського лобі і тоді його бюджет може сягнути 1 млрд доларів.
Що ж залишається кандидатам, які не мають за своєю спиною багатих інвесторів? Як відмітив Сергій Кисельов, більш скромною, ніж у спонсорованих кандидатів, буде виглядати кампанія лідера Комуністичної партії України Петра Симоненка. На думку політолога, логічним кроком в такій ситуації є об’єднання лівих сил, над чим активно працюють представники лівих партій. Виставивши одного кандидата, вони зможуть акумулювати наявні кошти та зекономити на передвиборчій кампанії. Окрім того, збільшиться електоральне поле, що також допоможе отримати більше голосів під час виборчих перегонів.