Верховна Рада схвалила у першому читанні Програму економічно–соціального розвитку на 2010 рік. Проте зміст багатьох запланованих реформ залишився не всім зрозумілим і не до кінця розкритим.
Саме ж засідання парламенту розпочалося з "перформенсу" депутатів від БЮТ. Поки голова фракції Іван Кириленко критикував Президента за те, що той не виконує свою виборчу програму, за ним стояли "тимошенківці" з плакатами "Де підвищені пенсії?.. соціальний бюджет?… підвищені зарплати?". Дочекавшись завершення промови свого парламентського лідера "бютівці" мирно зайняли свої місця в сесійному залі.
Програму соціально-економічного розвитку України на поточний рік представляв перший віце-прем’єр Андрій Клюєв. Втім, і тут БЮТ зробив слабку спробу зірвати презентацію. Народний депутат Сергій Сас заявив, що Верховна Рада не має права розглядати цей документ, оскільки той не був своєчасно поданий у профільні комітети, а ті ще не дали своїх висновків. Голова Верховної Ради Володимир Литвин вважає, що "пропозиція БЮТ була б дуже правильна за однієї умови — якби своєчасно була подана програма соціально–економічного розвитку попереднім урядом". Сам Андрій Клюєв поспіх урядовців пояснив тим, що країну, мовляв, треба витягати з кризи. "Якщо ми говоримо, як нормально працювати, то всі ці документи повинні готувати півроку. Час не чекає, країна в небезпеці і треба йти на якісь втрати", — зазначив він.
Серед реформ, які уряд має намір здійснити для забезпечення ефективної роботи економіки в 2010-2012 роках, Андрій Клюєв, зокрема, сказав про наміри уряду зменшити податковий тиск на бізнес з 2011 року. Планується знизити податок на прибуток, ПДВ і "ліквідовувати податкове навантаження на малий бізнес". "Ми підготуємо законопроекти до проекту бюджету на 2011 рік. Підготовка займе 2-3 місяці. Плануємо зменшити податки не лише для малого бізнесу, а для всіх підприємств, щоб створювалися робочі місця. Така система раніше діяла на територіях пріоритетного розвитку ", — заявив урядовець. Крім того, за його словами, проект програми передбачає зростання ВВП до кінця року на 3,7%
Загалом, проект Державної програми економічного і соціального розвитку на 2010 рік присвячений переважно економічним питанням. Хоча документ містить і розділи, які стосуються зовнішньополітичних питань, діяльності правоохоронних органів і армії. Зокрема, в ньому констатується проблема "хронічного" недофінансування Міністерства оборони, унаслідок чого знизилася обороноздатність держави. Втім збільшення бюджетного фінансування армії в переліку завдань Кабміну не згадане: головне у цьому році, згідно з проектом, — інвентаризація військового майна, перш за все земельних ділянок.
Законопроект також передбачає необхідність завершення реформування систем правоохоронних органів і судочинства. Встановлений крайній термін затвердження парламентом відповідних законопроектів – листопад цього року. Як відомо, концепція реформ доки не розроблена. У державній програмі зафіксована лише основна ідея правоохоронної реформи – "перетворення системи органів МВС в цивільне відомство європейського зразку".
Головну новацію в розділі, присвяченому міжнародній політиці України, експерти пов’язують з пріоритетами роботи Міністерства закордонних справ. Раніше ключовим напрямком зовнішньої політики вважався Євросоюз, тепер же головний акцент зроблений на співпраці з країнами СНД, зокрема з Росією. На першому місці в списку завдань відомства зовнішньої політики – "підготовка проекту договору про зону вільної торгівлі СНД". Втім, завдання у сфері співпраці України і Євросоюзу в проекті держпрограми також перераховані.
Загалом обговорення документа особливого інтересу в залі не викликало – як мінімум чверть народних обранців, які перебували "під куполом", проводили час в кулуарах, курилках або буфеті. І коаліціянти, і опозиціонери повторювали свої улюблені аргументи про "попередню владу, що розграбувала країну" і відповідно про "невиконання новою владою своїх обіцянок".. Зрештою програму підтримали у 242 голоси.
“Те, що уряд назвав програму соціально-економічного розвитку, програмою мені назвати важко, я не побачив там нічого чіткого — ні пропозицій, ні проектів, ні програм — самі побажання. Основний зміст програми звівся лише до критики попереднього уряду”, — відзначив опозиційний прем’єр-міністр Сергій Соболєв. — “Ми не будемо серйозно ставитись до цієї програми, оскільки вона абсолютно непрацездатна”,- наголосив він. Звісно, від опозиції і слід було чекати критики, але високі обіцянки урядової програми і справді виглядають дещо оптимістичними.
“Основні макроекономічні показники, закладені у Програму, є оптимістичними, але доволі прийнятними, тобто, можливими для виконання”, — вважає економіст Олександр Жолудь. Однак, за його оцінками, економічне зростання може бути більш повільним, ніж прописано у програмі. “Є велике запитання до кількості реформ, які плануються програмою. Вони вимагатимуть ухвалення великої кількості законопроектів. Наскільки це буде працювати, наскільки парламент їх ухвалюватиме і наскільки вони будуть відповідати завданням, прописаним у програмі — велике запитання”, — наголосив Олександр Жолудь.
Сто днів, за які пообіцяли виконати перший урядовий документ, можуть стати справжньою перевіркою для нової влади…Адже, якщо неголосування за підвищення соціальних стандартів можна було списати на занепад економіки та відсутність бюджету, то в разі провалу з реформами доведеться вигадувати більш вагому причину.