Студентам дозволили трохи менше платити за все

Вчора на позачерговому засіданні Кабінет міністрів скасував ряд платних послуг у вищих навчальних закладах, передбачених постановою №796. Зокрема, йшлося про оплату користування інтернетом, проведення лабораторних робіт, перескладання іспитів та заліків. «До питання мінімізації платних послуг необхідно підходити обережно», — підсумував рішення уряду голова Державного комітету з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко. Проте студентів така обережність не надто влаштувала, адже вчора відразу в 13 містах України відбулися студентські акції протесту. Їх учасники вимагали повного скасування постанови. 

Варто нагадати, що за цією постановою у вишах, крім скасованих вчора позицій, студенти повинні були додатково оплачувати відвідування гуртків та факультативів, виготовлення форми там, де її носіння передбачено статутом, надання архівних довідок і виписок з навчальних планів, паркування автомобілів та доступ до інтернету, оплата за перескладання іспитів та заліків. Напередодні Президент Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру Миколі Азарову переглянути постанову № 796 .  

«За дорученням Президента України уряд відмінить ряд платних послуг у вищих навчальних закладах», — відкриваючи засідання урочисто повідомив голова уряду Микола Азаров. Водночас міністр культури Дмитро Табачник, який у спілкуванні з журналістами у кулуарах уряду не був надто багатослівним, під час засідання зазначив, що Кабмін скасував плату за додаткові заняття, пропуски без поважних причин, пропущені лабораторні роботи і практичні заняття. «Я думаю, що просто треба більш уважно ставитись до переліку цих платних послуг. Треба взагалі мінімізувати платні послуги. Але якщо мова йде про те, що частина освіти комерційна, треба заздалегідь врегульовувати правила гри, до вступних кампаній», – підсумував той же Володимир Семиноженко

Ці поступки з боку уряду не надто задовольнили студентів і вчора в 13 містах України відбулися студентські акції протесту Найбільші мітинги зібралися у столиці та Львові.  /> Учасники акції, тримаючи плакати з написами «Нехай депутати платять за прогули сесій» та іншими, а також національні прапори прибули до будівлі Кабінету міністрів. До мітингувальників вийшов заступник міністра освіти Євген Сулима, який повідомив про рішення Кабміну скасувати деякі платні послуги. «Скасування частини пунктів — це жалюгідна подачка, якою нас намагаються заспокоїти і задобрити. Нам це не потрібно, ми будемо протестувати до повного скасування цього рішення», — заявив у відповідь член студентської профспілки «Пряма дія» Андрій Мовчан.

Більш численний мітинг пройшов у Львові. На площі біля Львівського національного університету зібралося понад три тисячі студентів, які тримали в руках плакати: «Освіта – це право, а не привілей!», «Студенти за безплтну освіту!», «Освіта не товар – універ не базар!”. Як повідомила у коментарі журналістам голова правління львівської Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» Ірина Білик, в акції протесту взяли участь студенти усіх львівських вишів. За її словами, до акції протесту студенти вдалися, оскільки не отримали відповіді на листи, скеровані до Кабміну на ім’я Прем’єр-міністра Миколи Азарова та міністра освіти і науки Дмитра Табачника. На завершення мітингу львівські студенти закидали будівлю міської адміністрації яйцями та ручками. Подібні мітинги відбулись також у Харкові , Ужгороді, Сімферополі, Івано-Фрапнківську, Луцьку, і т.д. 

Політолог Володимир Золотарьов вважає, що студентські заворушення можуть перерости в більш серйозні акції: «Особливо якщо влада наробить дурниць, вирішивши застосувати силу. У такому разі масові виступи неминучі, до студентів можуть приєднатися і незадоволені соціальною політикою нової влади, і ті, хто побоюється, що не зможе дати освіту своїм дітям». 

 

Читайте также по теме