Аліна Йовик
19:44 09/10/2009

“Свіжий” голос територіальних громад… з фільтром у Києві

Боротьба за президентське крісло ведеться на усіх фронтах – піклування про підприємців, вчителів, лікарів та бібліотекарів. На черзі – журналісти і вітчизняний медіа простір. Довго шукати привід не довелося. Ще 23 вересня на робочій нараді в Держкомтелерадіо оголосили, що в дуже стислий термін має бути створений новий канал, який називатиметься «Каналом територіальних громад» і який має почати тестове мовлення з 25 жовтня. 

Уряд таку ініціативу підтримує, а нібито опозиційні регіонали, які хочуть одночасно всидіти «на двох стільцях», «тактовно» критикують цю ідею, Президент категорично ж проти. І саме він зібрав у себе провідних журналістів і директорів обласних державних телерадіокомпанії, аби розказати про неприпустимість перетворення державного органу на частину пропагандистської машини окремої політичної сили.

Відповідь на питання «Хто?», «Кому?» й «Для чого?» у першу чергу намагалися дати автори ідеї створення цього медіа ресурсу – Державний комітет телебачення і радіомовлення України. «Нам потрібно об’єднати регіони України, і цим мостом міг би стати існуючий телевізійний простір, який утворюють наші обласні телерадіокомпанії», — пояснив в.о. голови Комітету Олег Наливайко. За його словами, Держкомтелерадіо планує створити банк телематеріалів — кращих прикладів передач телеканалів різних областей. При цьому директор департаменту телебачення і радіомовлення Держкомтелерадіо Сергій Абрамов заявив, що базою для створення Каналу територіальних громад, який, як планується, об’єднає обласні державні телерадіокомпанії, стане Київська державна регіональна ТРК. Передбачається, що за допомогою Каналу територіальних громад відбуватиметься обмін програмами між облдержтелерадіокомпаніями через інтернет з метою поліпшення змісту.

На перший погляд, ідея ніби то блага, проте є декілька «але». Першу голку у копицю сіна кинула Партія регіонів, заявивши про те, що створення такого каналу передбачає передачу державного ресурсу приватній компанії і є прямою рейдерською атакою на облдержтелерадіокомпанії. Щоправда, надалі регіонали затихли. Однак, звинувативши Кабінет міністрів у спробі монополізувати інформаційний простір, вони ніби між іншим нацькували один на одного вічних опонентів – Прем’єр-міністра і Президента. 

Реакції з боку Секретаріату Президента довго чекати не довелося. Вже 30 вересня прес-секретар глави держави Ірина Ванникова заявила, що перед подібними ініціативами уряду «бліднуть навіть "темники" часів Кучми – Медведчука». А сам Віктор Ющенко у свою чергу звернувся до Генерального прокурора Олександра Медведька з проханням забезпечити ретельний моніторинг ситуації «навколо спроб штучно централізувати частотний ресурс і ефірний час обласних державних телерадіокомпаній». «Ідея створення Каналу територіальних громад, коли від кожного з вас будуть забиратися ефірні частоти і будуть мовити з центру, що добре, а що — погано, пояснювати — хто така "вона" і хто такий "він"», — розтлумачив Президент журналістам і закликав їх «не думати про свою зарплату і посаду», а захищати свободу слова в Україні. 

Мовчазну, проте категоричну позицію зайняли директори обласних державних телерадіокомпаній. Заступник директора Рівненської обласної державної телерадіокомпанії Валентин Сімчук наголосив, що тут задіяно багато сторін, політичних сил: з одного боку Кабмін, з іншого – Секретаріат Президента, з третього Верховна Рада може приєднатися. За його словами, доцільно було б пояснити нарешті керівникам державниж облтелерадіокомпаній, як буде втілюватися у життя ця ініціатива. «Що я можу сказати – на нараді у Президента директори вперше отримали якусь інформацію щодо цього. Проте жодних документів особисто я досі не бачив», — констатував він. 

Натомість директор іншої обласної державної телерадіокомпанії, який побажав залишитися неназваним, стверджує, що практично на всіх частотах протягом 12 годин мовитиме супутниковий комерційний телеканал «Терра ТВ», а обласні телерадіокомпанії рестранслюватимуть його сигнал. «Йдеться про те, щоб обласним ТРК залишити тільки невеличкі програмні "вікна". Решту вимагають віддати під ретрансляцію, яку здійснюватиме телеканал "Терра"», — сказав він.

Перший заступник генерального директора Волинської облдержтелерадіокомпанії Ольга Куліш згодна, що «так справи не робляться». По-перше, за її словами, реалізувати цей проект технічно буде непросто – виконати завдання заважають занадто короткі терміни: 25 жовтня буде розпочато тестове мовлення, а 9 листопада почнеться мовлення в повному обсязі. По-друге, ударні темпи виходу каналу в ефір багато медіакерівників пояснюють тим, що він створюється під вибори.

Заспокоїти стурбованих учасників наради взявся в.о. голови Держкомтелерадіо Олег Наливайко. Він уточнив, що ідея створення такого каналу розглядалася на кількох круглих столах і поки конкретного рішення немає. Чиновник також запевнив, що поява такого каналу не призведе до втручання в редакційну політику обласних ТРК. У свою чергу голова Київської регіональної ТРК Віктор Пасак, запевнив, що «ідея нашого керівництва – це тільки ідея, яка поки що тільки обговорюється». Після цих слів Віктор Ющенко найкрасномовніше підвів риску під своєю годинною промовою, скомандувавши: «Щоб тут була чиста дискусія, вимкніть камеру». А журналісти розбрелися коридорами Секретаріату Президента шукати «свободи слова і права на інформацію»…

 

Читайте также по теме