Статтю про нинішні політичні взаємини між Прем’єр-міністром Юлією Тимошенко та Президентом України Віктором Ющенко опублікував англійський тижневик. "Найгірший жах Заходу здійснився:економіка України опинилася у стані розрухи, Київ першим звернувся по допомогу до МВФ, а Нацбанк України ніяк не може зупинити девальвацію національної валюти. Водночас більшість експертів стверджує, що Києву слід очікувати скорочення економіки на 9% цього року" /> .- бідкається видання.
Тим не менше, “Economist” дивується тим, що українці майже не виявляють зацікавленості в економічній ситуації в державі. "Здається, що все, що зараз роблять у Києві — це готують літні веранди у кафе та ресторанах, замість організації масових акцій протесту. Лише перед Кабміном можна знайти декілька десятків людей, які вимагають, аби Тимошенко "вийшла до людей". Навіть на сході України, де фінансова ситуація є однією із найгірших у державі, активність громадян надзвичайно низька"- пише видання.
Однією із основних причин пасивності українців англійський тижневик називає те, що довіра до українського уряду є настільки низькою, а криза настільки потужною, що люди не бачать жодної користі із влаштування на вулицях акцій протесту. "Для більшості людей набагато кращою є перспектива піти на свої городи та вирощувати там овочі і фрукти"- зазначає видання і додає, що навіть у політичної сили лідера опозиції Віктора Януковича немає вільних коштів, аби заохочувати людей виходити на демонстрації. "До того ж та сама фінансова підтримка Партії регіонів йде від бізнесменів, які скорочують робочі місця на заводах і підприємствах, і навряд чи вони хотіли б оплачувати страйки своїх же працівників"- пише “Тhe Economist”.
Друга причина відносно спокійного сприйняття українцями економічної та політичної кризи, на думку тижневика, це те, що за час зростання економіки держави більшість зуміла заощадити достатню кількість грошей, аби триматися на плаву хоча б впродовж декількох місяців. "Деякі підприємства вирішили зменшити кількість звільнень і натомість урізали зарплатню або відправили своїх працівників на вимушений відпочинок"- зазначає видання.
Попри те, що експорт сталі впав, аграрний сектор України залишається більш-менш стабільним. "Або Україна стала ще гнучкішою, або зуміла пристосуватися до економічних умов раніше, ніж ми вважали"- цитує видання голову місії МВФ в Україні Джейлу Пазарбазіоглу, яка констатувала, що попри девальвацію на 40%, гривня зуміла стабілізуватися, а експорт трохи перевищив імпорт, в той час як рівень економічного спаду потихеньку призупинився.
Тим не менше, наголошує тижневик, на політичній арені боротьба між "святою трійцею"- Ющенком, Тимошенко, Януковичем — лише посилюється з наближенням президентських виборів. "Якщо раніше, коли економіка України була стабільною та зростаючою, а закордонні кредити дешевими, головні особи держави взагалі не стримували себе у протистоянні, то тепер така ідилія завершилася і політики змушені рахуватися із тяжкою дійсністю". Через те, що частина представників “Нашої України” у парламенті відмовилася проголосувати за урізання податків і Київ серйозно ризикував не отримати кредит від МВФ, Президент Ющенко не оминув звинуватити Юлію Володимирівну у підкупі частини його блоку та зраді ідеалів Помаранчевої революції.
Насправді ж, стверджує “Economist”, ні Тимошенко, ні Ющенко не дотримуються ідеалів проголошених на Майдані у 2004. Дії Юлії Володимирівни часто є звичайним популізмом. Наприклад, коли минулого року зросла інфляція, Прем’єр-міністр наклала тимчасовий мораторій на експорт зерна, водночас вона майже нічого не зробила у напрямку розвитку довгострокових реформ. Але саме завдяки її втручання Київ все ж отримав кредит МВФ. Ефективність діяльності президента Ющенка тим часом ставиться під велике питання, попри його відданість лібералізму.
Головна проблема для української політики зараз, вважає газета, — це розібратися як саме розмежовуються обов’язки Президента та Прем’єра — себто, хто із них після зміни Конституції у 2004 році є головним представником виконавчої влади. "Як би там не було на цих президентських виборах головними гравцями, які будуть змагатися за перемогу, стануть Тимошенко, Ющенко та Янукович.- підсумовує видання. — До них може приєднатися екс-спікер Арсеній Яценюк, на якого активно сподіваються його спонсори. Але основне питання у найближчому майбутньому — це у якому стані Україна вийде із економічної кризи і як політики зможуть максимально повернути її до економічного зростання, — вважає “The Economist”.
Підготувала Леся Дубенко.