Тиждень програних спроб

Минулого парламентського тижня народні депутати, як завжди, мостили добрими намірами дорогу в усім відоме місце. Цього разу вони успішно провалили закон про вибори, мораторій на підвищення цін на ліки, “поховали” наміри виділити 1 мільярд гривень на боротьбу із грипом, провалили бютівську редакцію Бюджетного кодексу. Не впоравшись раніше із проектом “відставка уряду”, регіонали спробували “хоча б вовни жмуток” — зняти із посади міністра праці та соціальної політики Людмилу Денисову, але й на такому рівні поки що — без результату. 

 Провал виборчого законодавства

«… жодна поправка народних депутатів України не підтримана і всі без винятку статті закону про внесення змін до деяких законодавчих актів з виборів Президента України при голосуванні в цілому редакції першого читання не підтримані. Таким чином, законопроект №5263-2 відхилений», — підвів риску під дводенними спробам подолати президентське вето на зміни до закону про вибори глави держави головуючий на пленарному засіданні у Верховній Раді Олександр Лавринович.

Отже, вето на закон, яке Верховна Рада нібито намагалася подолати, проходячи за всіма статтями і поправками, подолати не вдалось. Все закінчилося, природно, взаємними звинуваченнями: БЮТ пояснив, що регіонали просто зволікають, аби не голосувати за важливі закони. Наприклад, за «грипозний» мільярд. І правда, у випадку з цим законом регіонали якось забули, що найголовніше для них — простий народ, а мільярд гривень дозволив би хоч трохи підтримати медичні заклади, де цей народ лікується. Тож цього разу парламентські активісти ПР трибуну не блокували, пояснивши це простою логікою: мовляв, варіант проваленого закону коаліція писала сама — нехай сама і голосує. «У залі немає коаліції, чому ми повинні підставляти своє плече», — заявив депутат-регіонал Михайло Чечетов.

Провалили народні обранці й подолання вето Президента Віктора Ющенка, застосоване ним до нової редакції Бюджетного кодексу. Не набралося потрібної кількості голосів навіть за пропозицію бюджетного комітету перенести розгляд доопрацьованої нової редакції кодексу на наступну, шосту сесію Верховної Ради. Щоправда, тут своє слово сказала Прем`єр-міністр Юлія Тимошенко, яка пообіцяла після перемоги на президентських виборах все поставити “на своє місце”. 

Провал мораторію цін на ліки та "грипозного" мільярда

Минулого тижня Верховна Рада влаштувала невеличке свято для курців, відхиливши закон про чергове підвищення акцизів на тютюнові вироби: таким чином ціни на сигарети поки не будуть зростати. Депутати в парламентській курилці весь ранок ховалися від тележурналістів, які знімали сюжети про народних обранців-курців — очевидно, не дуже хотіли потрапити в ефір з цигаркою в зубах. До речі, тютюнові вироби в буфеті Верховної Ради коштують в середньому на 1 гривню дешевше, ніж в кіосках. 

 А от у разі виникнення нової хвилі епідемії аптеки знову спустошать кишені українців. Вето Президента Віктора Ющенка на мораторій на подорожчання медикаментів депутати подолати не змогли. Втім, на мораторії активно наполягала лише фракція комуністів. «Ціни на ліки на сьогоднішній день убивчі для споживачів. А президент цим знехтував, — заявив лідер КПУ Петро Симоненко. — Підсумки голосування — це рішення кожної фракції. Якби вони хотіли підтримати документ, то забезпечили б присутність необхідної кількості депутатів». 

Тим часом заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак від імені Ющенка переймався долею фармацевтів. У глави держави переконані, що у разі мораторію вітчизняні підприємства-виробники ліків просто збанкрутують, мовляв, ціна на ліки буде нижче їхньої собівартості. Фармвиробники теж лишились задоволені Президентом. «Те, що парламент не зміг подолати вето Президента, можна назвати проявом здорового глузду. Ціни на препарати в гривні зросли, але в доларовому еквіваленті вони, навпаки, знижуються. У підвищенні цін виробники не винні», — вважає директор "Ratiopharm-Україна", голова комітету з охорони здоров’я Європейської бізнес-асоціації (об’єднує більш ніж 40 найбільших фармвиробників) Віталій Кирик. 

І, здається, ніхто вже не вірить ані у «грипозний» мільярд, ані навіть у «грипозні» мільйони. Народні депутати розглянули два законопроекти про виділення коштів на боротьбу з грипом: бютівців — про мільярд і регіоналів — про 200 мільйонів. З них перший провалили, другий – повернули на доопрацювання. Але самі «бютівці» вже не вірять, що уряд Тимошенко отримає ці гроші — депутат Валерій Писаренко зізнався в коментарі ГолосUA, що немає підтримки ані одного, ані іншого документа. Ще один депутат від БЮТ Андрій Кожем’якін заявив, що фракція вже згодна і на 200 мільйонів — «нехай дають те, що є». 

П’ятниця — це вже майже субота, коли працювати неохота й можна розслабитися. От і народні депутати на цей день зазвичай «складних» питань не планують, щоб не перенапружуватися. Напевно, тому в кінці тижня депутати вирішили лише послухати міністра праці й соціальної політики Людмилу Денисову, відставки якої вимагає Партія регіонів. Але питання про відставку так і не поставили — для початку просто ознайомилися зі звітом, хоч і попередили, що це — ще не кінець.

 

Читайте также по теме