Олег Громов
10:47 10/12/2008

У доларової економіки і проблеми мають бути доларові..?

Ситуація на валютно-курсовому ринку країни продовжує залишатися дуже загрозливою для всієї економіки і простих громадян України. Секретаріат Президента, переклавши спочатку всі гріхи на Національний банк, вже починає “проходитися” по вітчизняній пресі та електронних ЗМІ, які, за висловом першого заступника голови Секретаріату Олександра Шлапака, роздмухують в країні песимістичні настрої і дуже негативно впливають на психологічний стан наших громадян. Це виглядає, з одного боку, досить смішно, а з іншого, із присмаком гіркоти, адже тим самим і Президент, і керівництво уряду перекладають відповідальність за свою провальну економічну політику, яку вони провадили декілька років поспіль, зробивши, по суті, нашу економіку “доларовою”, не думавши про зміцнення національної валюти і її розвиток, спокійно споглядаючи на те, як комерційні банки видають доларові та євро кредити і затягують себе та простих громадян у кабалу. Не віриться в те, що хоча б півроку тому експерти не знали, що такий “економічний розвиток” веде в нікуди і призведе лише до одного – повного колапсу банківської системи і падіння гривні до рівня нижче “плінтуса”. 

Оптимізм занадто слабенький

Втім, експерти попереджали. Насамперед, провідні економісти із Національної Академії Наук, економісти-практики, наприклад, Володимир Лановий. Але ніхто із провладних мужів до цього не прислухався. Більше того, в квітні-травні цього року, уряд наполіг на ревальвації гривні, а голова Нацбанку Володимир Стельмах взагалі вважав, що курс долара до гривні повинен буди 3 до 1. /> Водночас, події, які відбувалися на валютному ринку країни минулого тижня породжують деякий оптимізм, але дуже слабенький. Так, надію на кращі часи, але дуже невелику, дало тимчасове збільшення вартості гривні. Навіть без участі Нацбанку минулого четверга за підсумками торгів на міжбанку котирування були в діапазоні 7,450-7,5200 грн. за долар. Більше того, скасування обмежень на ринку готівкової валюти дозволяє зробити припущення, що і долар, і євро в доступній для бізнесменів та населення кількості все ж таки з’являться. 

На підримку дій Нацбанку…

І все ж таки Національний банк країни, на думку багатьох експертів, в такій доволі непростій ситуації поводить себе правильно. Так, як заявив “Голос Ua” аналітик інвестиційної компанії“Драгон-Капітал” Віталій Ваврищук, якби Нацбанк в цих умовах підтримував курс гривні по відношенню до долара на рівні 1 до 5, то країні це коштувало б 4 млрд. доларів. Так, ці гроші треба було б десь взяти і врешті-решт таке рішення позначилося б на простих людях в скороченнях виплат за зарплатами, пенсіями тощо. “Сьогодні набагато слабкішим став компонет ажіотажного попиту на валюту, і це — заслуга Нацбанку. Комерційні банки також обмежили видачу валюти, щоб не допустити надлишкової конвертації гривні в долари. Відтепер можна сказати, що різких коливань курсу не буде”, — зазначає експерт. Як кажуть, ці б слова та Богу в вуха. Однак чи все так просто?

Аргументи проти…

Голова Нацбанку Володимир Стельмах заявив днями, що його відомство вважає рівень гривні до долара 7,4-7,5 ринковою межею девальвації гривні до кінця 2008 року і жодних зовнішніх дій більше щодо підтримання нацвалюти здійснювати не буде. Але вже трохи згодом керівник групи радників НБУ Валерій Литвицький назвав саме цей рівень 7,4-7,5 грн. за долар лише опорним і заявив, що саме головний фінансовий регулятор повинен захищати гривню і надалі. Це свідчить лише про одне – всередині Нацбанку є суттєві протиріччя щодо курсової та валютної політики. У цій ситуації Нацбанк нагадує дівчину, яка має вибір, але розгубилася і не знає за кого вийти заміж. Та й що робити вже після цього вибору — не особливо уявляє.

Як стало відомо із джерел в самому Нацбанку, золотовалютні резерви на кінець листопада склали 32,7 млрд. доларів. Таким чином в порівняні із кінцем жовтня цей показник збільшився на 800 млн. доларів. Начебто і непогано. Але зростання відбулося лише за рахунок першого траншу кредиту Міжнародного валютного фонду – 4,5 млрд. доларів. Без цієї суми запаси склали б лише 28,4 млрд. доларів. Але згідно із Меморандумом, який підписав НБУ і МВФ, золотовалютні резерви на кінець 2008 року повинні бути не менше 26,7 млрд. доларів. Тобто, фактично у грудні Нацбанк може витрати лише 1,7 млрд. доларів “своїх” грошей. Це, враховуючи всю небезпечність ситуації, дуже мало.

Надія на 8 млрд. доларів від експортерів

Що ж чекатиме країну після Нового року? Чи є якісь джерела наповнення валюти і підтримання курсу. Зараз експерти впевнені, що такі джерела все ж таки є. Як вважає, наприклад, Валерій Литвицький, експортери країни отримали до 8 млрд. доларів, які вже буцімто надійшли в Україну. Але компанії зайняли очікувальну позицію, спостерігаючи, що ж буде з курсом далі. 

Цю ситуацію допомогла б вирішити норма про обов’язковий продаж валютної виручки, яку банкіри дуже хотіли запровадити, і долари з євро пішли б на ринок, але чомусь Нацбанк так і не наважився це зробити. Можна припустити, що НБУ просто став заполітизованою структурою, яка захищає інтереси експортерів. Якщо все ж таки долари та євро компаній-експортерів підуть у вільне плавання на ринок, а не будуть лежати мертвим вантажем, то це посилить гривню і курс надалі не падатиме. 

Поки що ж експерти радять простим споживачам та власникам валюти (правда, ці поради дають неофіційно) не вкладати валюту на депозитні рахунки. З цього можна зробити припущення, що слід чекати на ще гірші часи для гривні після Нового року. Що ж робити? На це запитання кореспондента “Голос. Ua” один із співробітників інвесткомпанії сказав таке: “Тримати валюту треба вдома, а якщо це небезпечно, то закладати її в так звані банківські сейфи”. Так, в цих сейфах люди не збільшать свої заощадження, але вони їх і не втратять. 

 

Читайте также по теме