Незважаючи на сонячну погоду за вікном, обличчя більшості депутатів на погоджувальній раді у вівторок були похмурими й дещо розгубленими. Ще б пак, адже довгоочікувана «ширка», про яку більшість засобів масової інформації писали на минулому тижні як про вже доконаний факт, вкотре з тріском провалилася. І тепер лідерам фракцій потрібно вигадувати для преси «відмазки» на кшталт «не змогли поступитися ідеологічними принципами» заради демократії, інтересів народу та інших не менш міфічних речей.
Окрім того, можливо, на меланхолійно-засмучений вигляд коаліціянтів-невдах вплинуло й те, що цей тиждень їм також доведеться відпрацювати у пленарному режимі — за це вони дружно проголосували перед святами, сподіваючись, що ПРіБЮТ таки буде створено і депутатам в поті чола доведеться розглядати зміни до Конституції…
Так чи інакше, зберігати гарну міну при поганій грі нашим політикам не звикати, от і сьогодні вони старалися, як могли…
Хто кого «кинув»?
Ще перед початком засідання погоджувальної ради Арсеній Яценюк провів брифінг, на якому, відповідаючи на запитання журналістів, чи «все пропало» з ідеєю створення ПРіБЮТ, загадково промовив, що «ще не все». Він також спророкував, що спроби створення «ширки» будуть відбуватися в парламенті ще не раз.
Власне метою спілкування екс-спікера з журналістами була не надто свіжа ідея — проведення всенародного референдуму, який, за його задумом, має стати «запобіжником загрозі конституційного заколоту». На думку Яценюка, у народу потрібно не лише формально питати «дозволу» перед тим, як переписувати Конституцію, а й зробити народну відповідь Законом, обов’язковим для виконання для всіх гілок влади.
Звучить, звичайно, досить демократично і переконливо, проте сам пан Яценюк визнав – всі попередні «всенародні опитування» були лише «взяті до відома», (наприклад — у парламенті як працювали 450 недоторканих нардепів, так і досі працюють).
Наступною «жертвою» журналістів в кулуарах Верховної Ради став регіонал Владислав Лук’янов, який пояснив зрив переговорів про широку коаліцію тим, що 80 відсотків населення наполягає на тому, щоб вибори президента відбувалися публічно. «Питання про коаліцію розглядалося дуже серйозно, і той шлях, який Партія регіонів проклала в переговорах з БЮТ, буде використаний, але, коли в суспільстві складається думка про те, що в цій ситуації політичні сили хочуть вчинити недемократичним шляхом, виникли сумніви. Ці питання обговорювалися. При цьому ми прекрасно розуміли, що Україна перетворюється на іншу державу, більш жорстку, менш керовану і менш контрольовану. Суспільні настрої в Україні не дозволили нам діяти таким чином» — пояснив Лук’янов. Він також висловив сумнів, що до президентських виборів у БЮТ і ПР є шанс внести зміни до Конституції, водночас пообіцявши, що напрацювання щодо створення широкої коаліції будуть використані в майбутньому…
У свою чергу в БЮТ бравували, що саме вони не змогли поступитися «політичними принципами й інтересами народу». Лідер парламентської фракції Іван Кириленко мав дещо засмучений вигляд, констатуючи: «відбулося те, що відбулося. Хтось потирає руки, підраховуючи рейтинги, хтось потайки радіє, що в когось рейтинги падають. Проте втратила від цього країна — від того, що вкотре не вдалося об’єднати зусилля».
За його словами, головною причиною зриву домовленостей стали «амбіції і особистий інтерес». Окрім того, Кириленко поінформував, що завтра чи післязавтра на розгляд парламенту фракцією БЮТ буде внесено нову редакцію Конституції, ключовими позиціями якої стане запровадження «парламентської форми правління в державі, де головними дійовими фігурами будуть коаліція, уряд від цієї коаліції і Прем’єр-міністр як політично відповідальна особа».
БЮТівець також відхрестився від авторства «екзотичного варіанту Конституції», який з’явився в Інтернеті наприкінці минулого тижня, списавши ідеї виборів президента в парламенті та вибори депутатів до Верховнох Ради у два тури на Партію регіонів. Водночас, він не заперечив, що консультації з Партією регіонів, які розпочалися ще в жовтні минулого року, триватимуть…
Зрив переговорів ПРіБЮТ = новий виток політичної війни?
Вже за півгодини після емоційної промови Івана Кириленка Володимир Литвин «здав» колег з БЮТу, заявивши, що проект Конституції, опублікований у ЗМІ, був узгоджений БЮТ і Партією регіонів. «Це був узгоджений проект між двома політичним силами і це правда, яку знають всі. Щоправда після того почалися дослідження, звідки стався витік цього документа у засоби масової інформації», — сказав голова парламенту, додавши, що і Блоку Литвина пред’явили претензії у «зливі» інформації.
Володимир Литвин також розповів, що документ, який БЮТ і Партія регіонів принесли йому на ознайомлення, незважаючи на неприйнятність положень, що містилися у ньому, «з юридичної точки зору був виписаний бездоганно». «Мені сказали так: «Ви можете з ним (документом) ознайомитися, але жодної зміни, жодної коми внести не можна, бо все узгоджено. Технічно, з юридичної точки зору, він виписаний бездоганно під ту мету, яку визначили, і тому прочитати можна, отримати насолоду і розслабитися, бо змін жодних бути не може», — сказав він.
Разом з тим, за словами голови Верховної Ради, після ознайомлення з нормами про обрання президента в парламенті і продовження повноважень депутатів, він заявив ініціаторам, що ті “мають усвідомлювати, що будуть їздити лише безмежним простором Радянського Союзу, оскільки до цивілізованої Європи їх не пустять».
Отже, маємо черговий зрив переговорів ПРіБЮТ, незграбні пояснення політичних лідерів, відхрещування більшості з них від авторства «Конституції на двох» і, як наслідок, – початок нового етапу політичної війни й поглиблення економічної кризи…
Що ж стосується «відмазок», хай навіть найсолодших, то на цей раз вони прозвучали аж надто фальшиво і неправдоподібно, адже журналісти та й суспільство в цілому вже давно збагнули – як тільки політики починають «жонглювати» у своїх промовах «народом», «демократією» й «суспільними інтересами», значить «крісел» на всіх не вистачило, а тому гра з надзвичайно високими ставками триває…