У владному пісочнику – кожен зі своєю пасочкою?

Є думка, що головну небезпеку для країни становлять ті люди, які бажають змінити все або не змінити нічого. Парадокс української влади у тому, що обіцяє вона змінити практично усе, що перейшло у спадок від колишніх опонентів, але зрештою отримавши бажані посади не міняє нічого, а отже становить для України, якщо довіритись вислову невідомого автора – небезпеку. /> МВФ зобовязав Україну до 17 квітня ухвалити антикризові програми, а інакше про кредит можна буде забути. Але біда в тому, що політики вже вирішили йти на вибори і це одне з небагатьох в чому вони єдині. Тож чи варто сподіватись, що такі програми є і ми отримаємо їх зараз, коли вже визначена дата президентських виборі? 

Якщо вірити заявам в нас є аж цілих дві антикризові програми – урядова і програми від опозиційного уряду. Однак, схоже, що поки що про них можна говорити як про віртуальні документи, які існують лише у коментарях представників парламентських фракцій БЮТ та Партії регіонів. Останні, як відомо, дали владі термін до 14 квітня продемонструвати антикризову програму, інакше білоблакитні обіцяють відновити акції протесту, і що головне — блокування парламентстької трибуни. Це, очевидно, вважається ефективнішим, адже на мітинги у нас давно не звертають увагу, принаймі влада.

Про власні антикризові законопроекти парламентарії від Партії регіонів говорять вже тривалий час, але на суд публіки ці документи так і не винесли. Посилання на те, що програма виходу з кризи представлена на сайті партії не задовольнило інтересу: знайти там антикризову програму як цілісний документ не вдалося. Хоча, за версією регіоналів, така програма виникає, якщо об”єднати численні законопроекти, які представлені на тому ж сайті і відповідно зареєстровані у Верховній Раді. Зрештою, ясність вніс лідер Партії регіонів. “Наша антикризова програма готова і ми готові, як тільки прийдемо до влади, представити українському народу, обговорити її в парламенті, ухвалити рішення і потім сто відсотків гарантувати, що будемо її виконувати”- запевнив Віктор Янукович. Виходить, що антикризової програми від опозиції не побачити доти, доки вона не стане владою, скажімо, в результаті дострокових парламентських виборів. Депутат-регіонал Ганна Герман вважає це справедливим. " Це всеодно, що Буш просив би Обаму під час своєї каденції дайте мені програму, бо завтра ви прийдете до влади. Влада повинна розуміти, що вона на те і влада, щоб пропонувати суспільству антикризову програму – вона на те має коаліцію. Вона не повинна перекладати свої обовязки на чиїсь плечі і шукати тих, хто б ще придумав антикризову програму. Те чим вони займаються – це чистої води провокація і хочеться порадити їм не тратити на це час, а справді до 14 квітня подати антикризову програму. Ми її розглянемо і якщо будемо вважати, що вона ефективна. ми її підтримаємо. Коли Віктор Янукович очолював уряд, чомусь він не перекидав на Юлію Тимошенко свої зобов’язання і не просили покажіть нам те і те, бо він знав, що дбати про економіку його обов`язок".

Тим часом політтехнолог, директор PR-групи Polittech Тарас Березовець, стверджує, що Партія регіонів програми не має."Мені відомо, що в Партії регіонів і БЮТ є спільні позиції з певних законопректів, але однозначно такої програпми в Партії регіонів немає, а те, про що вони заявляють,  абсурдно, бо не можна говорити про антикризову програму в повітрі, коли у нас криза. На їхньому сайті не має програми. Коли ж її ще приймати як не в кризу?"

Похвалитися кращим результатом в антикризовій законотворчості не може і фракція БЮТ. Хоча Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявляє, що антикризова програма існує і уряд системно працює над її виконанням. „У межах цієї програми є одинадцять вивірених стратегічних курсів, які і є блоками антикризової програми”, — наголосила Юлія Тимошенко. За її словами, той факт, що антикризова програма уряду не проголосована у парламенті, ніяк не впливає на її виконання: «Ми сьогодні намагаємося цю програму кожен день втілювати у життя».  Юлія Тимошенко стверджує, що в рамках антикризових заходів уряд здійснив ревізію усіх доходів Держбюджету, унеможливив ухиляння від сплати податків та мінімізував нераціональні видатки. Втім, всі нинішні антикризові проекти мають дивну властивість: про їхнє існування наполегливо говоритися, їхні тези постійно озвучуються, але побачити їх поки що не може ніхто. 

Однак бютівці ніколи не стверджували, що оприлюднять програму після якихось певних подій чи дат і не ставили жодних умов. Зате вони знають винного у тому, що такий документ не затверджений. За словами лідера фракції БЮТ Івана Кириленка, антикризова програма існує і навіть давно зареєстрована у Верховній Раді, але її ухвалення гальмується парламентськими комітетами, які не розглянули жодного законопроекту. “Уряд уже давно вніс на розгляд свою програму, але її гальмують у комітетах, які очолюють представники Партії регіонів”- погодився з Кириленком БЮТівець Сергій Міщенко, тут же іронічно додавши, що програма опонентів уряду складається з трьох пунктів: це блокування парламенту, виведення людей на вулиці і роздача останнім по 150 грн.

Про гальмування розгляду урядового антикризового плану говорить й інший бютівець, народний депутат Сергій Соболєв. “Якщо йдеться про програму діяльності уряду під час кризи, то така програма внесена урядом в грудні місяці минулого року і вона дійсно не розглянута в жодному комітеті, які очолює Партія регіонів. В усіх комітетах, де є представники інших політичних сил — ця програма розглянута і внесені відповідні пропозиції. Якщо йдеться про конкретні напрямки, бо що таке програма –це концептуальні речі, які стосуються глобальних речей, які стосуються кризи, а далі повинні бути конкретні закони, законодавчі акти, які регулюють чи то банківську сферу, чи то, наприклад, галузеві промисловості. Якщо Партія регіонів має на увазі їх – то близько 40 законодавчих актів подані до парламенту, з них 24 — вже ухвалені, а 6 розглянуті в першому читанні. На мій погляд, заяви Партії регіонів “Внесіть свої програми”, якщо вони мають на увазі те, про що я казав – то така в нас є. Більше того, її постійно потрібно корегувати, адже це не документ, який приймається раз і назавжди. Стосовно програми Партії регіонів. Справді, внесено 6 законодавчих актів, 3 з яких враховані при ухвалені законів, які були прийняті від уряду. Це стосується збільшення гарантованого фонду населення в разі втрати заощаджень банків. Якщо вважати, що ці 6 пунктів є програмою, то це смішно. Та Партія регіонів наполягає на тому, що десь сховано у них їхню програму і це ще більше смішить, бо якщо така програма є, її треба негайно вносити і розглядати. Це чистої води політиканство і спроба відвести увагу від змови між Януковичем і Президентом, яка полягає в одному – провести дострокові парламентські вибори.”

Втім депутат-регіонал Ганна Герман вважає, що якби у БЮТу програма була, за неї голосували б, а антикризовий закон від уряду, внесений 23 грудня – це, за її словами, здирання з людей грошей, а не порятунок. "Ми не бачили антикризової програми від уряду, а лише намагання БЮТ підвищувати податки перекладати латання бюджетних дірок на плечі малого і середнього бізнесу, намагання прихопити фонд Держмайна, законопроекти про посади. Та що це має спільного з кризою? Всі їхні так звані законопроекти лобіюють чиїсь інтереси та погіршують життя людей, як закон про підвищення акцизів на тютюн. Потрібна комплексна цілісна програма з поправками, інакше – це лакмусовий папірець. Якщо БЮТ має на увазі свої 12 проривів, то вони вже давно прорвали економіку і не думаю, що подолали кризу. Ми це пояснюємо Юлії Тимошенко, а вони нам постійно “Подайте свою”. Партія регіонів коли буде на їхньому місці безумовно подасть свою програму".

Однак Сергій Соболєв переконує, що їхні законопроекти не спрямовані на вирішення проблем за рахунок простих людей. “Якщо ведуть мову, наприклад, про закони, які наповнюють тіло бюджету, то наповнювати тіло бюджету без того, щоб податки сплачували всі – неможливо. Саме тому внесені податки і по Пенсійному фонду, і по підняттю акцизів, які не піднімались кілька років – не обдирають людей. Абсолютно коректно працює тут уряд – з одного боку, зниження податкового тиску, наприклад, для аграріїв, з іншого — його підвищення. Якщо є серйозні заходи з боку Партії регіонів, то нехай її вносять.”
 
ПоліттехнологТарас Березовець, не заперечив наявність антикризових законопроектів у БЮТ, але назвати їх програмою все ж не наважився.“Наскільки мені відомо, Юлія Тимошенко заявляла про 5 таких законопроектів, які подавалась до Верховної Ради. Думаю, що цю інформацію перевірити дуже просто. З коментарів, то такі законопроекти існують. І не чекаючи Верховної Ради, уряд ухвалив низку постанов – авіаційна галузь, мито на ввезення, хімія. Але, звичайно, програмою назвати їх важко, бо програма це нормальний документ, який може бути ухвалений за наслідками повномаштабного аналізу. Той підхід, який обраний в світі – це підтримка конкретних галузей, які можуть стати локомотивами виведення країни з кризи. У нас стратегія уряду не полягає в скороченні соціальних витрат. Не можу сказати, що така програма є, її немає. Хоча спроби сформувати будуть. Та така програма має ухвалювати в нормальних умовах не тільки коаліцією. Дивно, що влада не може знайти миру, бо слід було б відкласти всі чвари і приймати рішення.

Ольга Каретникова.

 

Читайте также по теме