size="2">За останні десять років очікувана тривалість життя при народженні в Україні зменшилася приблизно на 1 рік. Середня тривалість навчання зросла більш ніж на 2 роки, так само, як і очікувана тривалість навчання, що також збільшилася на 2 роки. Водночас, ВВП на душу населення в Україні за цей період зменшився на 27 %.
size="2">Про це йдеться в
size="2"> 20-му ювілейному виданні Звіту про людський розвиток «Справжнє багатство народів: шляхи до людського розвитку», який готується в рамках Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН і в
size="2">
size="2">якому досліджуються досягнення у галузі охорони здоров`я, освіти, доходів, а також
size="2"> аналізуються рівень ґендерної рівності і безпеки людей.
size="2">Програма розвитку Організації Об`єднаних Націй (ПРООН
size="2">)
size="2">
size="2">– це глобальна мережа ООН в галузі розвитку. Організація, яка активно виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів задля допомоги людям в усьому світі будувати краще життя. Вона співпрацює з 166 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв`язання глобальних та національних проблем в галузі людського розвитку. Починаючи з 1990 року, щорічно випускаються Звіти з людського розвитку, що містять альтернативний погляд на критичні питання розвитку людини у сучасному світі і є абсолютно незалежними у своєму наповненні від ПРООН.
size="2">«Звіти з людського розвитку змінюють наше бачення світу
size="2">, — прокоментував Генеральний секретар ООН Пан Гі-мун представлення чергового, 20-го видання, — За ці роки ми дізналися, що окрім економічного зростання, дуже важливим є розподіл національного доходу, щоб надати всім людям шанс на більш довге, здорове і продуктивне життя».
size="2">Звіт за 2010 рік офіційно був представлений 4 листопада 2010 року в Організації Об’єднаних. Водночас
size="2">презентації офіційної версії випуску Звіту ПРООН відбулися більш як у 100 країнах світу. Зокрема, і в Україні, яка
size="2"> в рейтингу Індексу людського розвитку( ІЛР) для 169-ти країн посіла
size="2">69 місце і потрапила до групи держав із високим рівнем розвитку людського потенціалу.
size="2">Виступаючи під час презентації Звіту, координатор системи ООН і постійний представник ПРООН в Україні
size="2">Олів’є Адам сказав: «Україна має значний потенціал, який необхідно розвивати далі через реалізацію амбіційної національної програми реформ і досягнення Цілей розвитку тисячоліття».
size="2">За його словами, З
size="2">віт за 2010 рік продовжує традицію – просувати далі межі думки у сфері розвитку. Цьогорічне видання вперше з 1990 року детально розглядає і аналізує досвід кількох минулих десятиріч і відзначає несподівані тенденції та моделі з важливими уроками на майбутнє. «Ці різноманітні шляхи до людського розвитку показують, що єдиної формули сталого прогресу не існує, а вражаючі довготривалі здобутки можуть бути і були досягнуті навіть без стійкого економічного зростання», — вважають у представництві ПРООН в Україні.
size="2">У Звіті за 2010 рік також подана оновлена версія Індексу людського розвитку та представлені три інноваційні індекси: індекс людського розвитку, скоригований на нерівність, індекс ґендерної нерівності та багатовимірний індекс бідності.
size="2">
size="2">За даними, наведеними у Звіті, д
size="2">овготривалий прогрес можна оцінити шляхом порівняння з показниками сусідніх країн – як за географічним положенням, так і за значенням ІЛР. Наприклад, у 1990 році Україна, Румунія та Російська Федерація мали значення ІЛР, близькі до країн Європи та Центральної Азії. Але за останні десять років всі три країни продемонстрували різні ступені прогресу в підвищенні їхнього ІЛР і опинилися, відповідно, на різних позиціях.
size="2">ІЛР України за 2010 рік (0,710) нижче середнього (0,717) по країнах Європи та Центральної Азії. Він також нижчий за середній показник країн із високим рівнем людського розвитку (0,717). В Європі та Центральній Азії «сусідами» України за показниками ІЛР (країни зі схожим індексом і та чисельністю населення) є Казахстан і Російська Федерація, які посідають відповідно 66 та 65 місця в рейтингу.
size="2">Я
size="2">кщо значення ІЛР України скоригувати на нерівність, то воно впаде до 0,652 — тобто через нерівність у розподілі показників вимірів знизиться на 8%. У «сусідів» України за цим показником, зокрема у Казахстану та Російської Федерації, втрата через нерівність становить відповідно 14% і 12 %.
size="2">Звіт 2010 року включає новий показник вимірювання
size="2">ґендерної
size="2">нерівності, який бере до уваги рівень материнської смертності та присутність жінок у парламенті. В Україні він становить 0,463, що ставить нашу країну за даними за 2008 рік на 44 місце серед 138 країн. В Україні
size="2">
size="2">жінкам належить 8 % місць у парламенті, 92% дорослих жінок мають середню або вищу освіту (порівняно з 96 % чоловіків). Частка участі жінок у ринку праці становить 62%, тоді як аналогічний показник у чоловіків вищий майже на 10 позицій – 73 %. На кожні 100 тис. народжених живими в Україні 18 жінок умирають від причин, пов’язаних із вагітністю, а рівень народжуваності серед дорослих становить 28 народжених на 1000 народжених живими.
size="2">Ще один важливий показник, вперше введений у Звіті за 2010 рік — багатовимірний показник бідності, який оцінює бідність, не лише з огляду на рівень прибутків, а й враховує численні фактори на рівні домашніх господарств – від основних життєвих стандартів до доступу до шкільної освіти, чистої води і медичної допомоги. За загальними даними,
size="2">понад 1,7 млрд. людей – тобто третина населення у 104 країнах (для яких обрахований цей показник) живуть у багатовимірній бідності : більше, ніж 1,3 млрд. жителів планети витрачають менше ніж 1,25 долара на день.
size="2">Багатовимірний індекс бідності в Україні, що традиційно визначається часткою населення, котре є багатовимірно бідним, скоригований на інтенсивність (розмах) депривіацій, складає 0,008 і становить 36%. В нашій країні, згідно зі Звітом, від багатовимірних депривіацій потерпає 2 % населення і ще 1% є дуже вразливим до таких депривіацій. До речі, «сусіди» України за ІЛР — Казахстан і Російська Федерація, мають більш оптимістичний індекс: відповідно 0,002 і 0,005.
Читайте также по теме