У далекому Уругваї – сподівання на Україну. Тамтешні виробники м»яса – а саме його експорт є основною статтею зовнішніх доходів Уругваю – сподіваються, що для них невдовзі відкриється український ринок. Україна не часто фігурує в інформаційному полі Уругваю (як і навпаки), тож підставою для таких надій став візит до Монтевідео віце-президента Торгово-промислової палати України Олени Подолєвої. Вона ж – Почесний Консул Уругваю в Україні. Візит пані Подолєвої до Уругваю і її зустрічі з представниками ділових кіл (як-от керівництвом Національного інституту м»яса — INAC) не залишився непоміченим місцевими засобами масової інформації і навіть знайшов своє висвітлення на інтернет-порталі уругвайського Президента Табаре Васкеса (http://www.presidencia.gub.uy/_web/noticias/2009/02/2009021710.htm).
Наші зовнішньоторговельні відносини з Уругваєм складаються не на користь Києва – сальдо зовнішньої торгівлі з цією країною 2008 року становило понад 11 млн доларів США. Якщо ми експортували до Уругваю товарів на якихось півтора мільйони доларів, то імпорт з Уругваю до України склав 12 млн 800 тисяч доларів США. Товарна структура не уточнюється, однак є достатньо підстав вважати, що йдеться передусім про м»ясо. Якщо обсяг вітчизняного експорту до Уругваю минулого року зріс на 20 відсотків, то імпорту звідти до України – на всі 120 відсотків (за даними Держкомстату).
М»ясо, яке в структурі українського зовнішньоекономічного обігу обіймає один відсоток торгівлі товарами, в 2008 році долучилося до зростання дефіциту зовнішньоекономічного балансу, оскільки імпортувала Україна його минулоріч на 843 млн доларів, що вп»ятеро більше, аніж попереднього, 2007-го, року. Експортувала ж м»ясопродуктів – лише на 78 млн доларів. Пік нерозбірливого імпорту припав на весну минулого року, коли інфляція дерлася догори, і уряд вирішив гасити її з брандспойту дешевого імпорту, в т. ч і м»яса. Держкомрезерву було вімкнуто «зелене» світло ввозити в Україну м»ясо із відтермінуванням митних платежів. На якість м»яса невідомого походження було чимало нарікань, і Президент неодноразово висловлювався з цього приводу (http://news.finance.ua/ua/~/1/70/all/2008/07/29/133106).
Загальновизнано, що латиноамериканське м»ясо, вирощене на безмежних пасовищах Аргентини, Чилі і Уругваю, відзначається високою якістю і споживчими характеристиками.
Розуміючи всю згубність протекціонізму, тим паче на гребені світового економічного цунамі, все ж важко погодитися, що польські яблука, турецькі помідори та уругвайський ростбіф смачніші за українські відповідники і корисніші для нашої економіки.